Döner Neden Pahalaniyor?

Döner Neden Pahalaniyor?

Almanya Gıda ve Tarım Bakanı Cem Özdemir

BAŞBAKAN SCHOLZ NE OLACAK BU DÖNERİN HÂLI?Bay Scholz ne olacak bu dönerin hali

Almanya'da üç yılda fiyatı 3 euro'dan 10 euro'ya çıkan porsiyon dönere yapılan zamlar isyan ettirdi. Vatandaşlar, Başbakan Olaf Scholz'a, "Bay Scholz, döner neden bu kadar pahalı?" sorusunu yöneltti

Almanya'da yaşanan yüksek enflasyon ülkede en sevilen ve en çok tüketilen fast food yiyeceği olan dönerin fiyatında rekor artışa yol açtı. Döner fiyatında yaşanan artış nedeniyle vatandaşlar hükümeti soru yağmuruna tuttu. Sosyal medya hesaplarına gelen ısrarcı sorular nedeniyle hükümet açıklama yapmak zorunda kaldı. Hükümet, fiyatın artan maliyetler nedeniyle yükseldiğine dikkat çekti.
KİRA, PERSONEL, MALZEME FİYATLARI UÇTU
Federal İstatistik Dairesi'nin verilerine göre gıda ürünlerinin arttığına işaret edilen açıklamada, "Sadece et, kullanılan malzeme ve personel giderleri değil, kiralar da arttı. Enerji fiyatlarının da yükselmesiyle maliyetler arttı" denildi. Hükümet, "Peki buna karşı siz ne yapıyorsunuz?" sorusuna, "Enerji tavan fiyatıyla destek vermeye çalışıyoruz. Buna dönerciler de dahil" dedi.

5 EURO'YA DÜŞÜRÜN
Aynı zamanda hükümet, döner fiyatının bu önlemlerle birlikte düşüp düşmeyeceğini söylemek için erken olduğunu belirterek, vatandaşların yükünün hafifletilmeye çalışılacağını bildirdi. Vatandaşlar, "Döner fiyatını lütfen 5 euro'ya düşürün, "Olaf Scholz, dönere 8 euro ödüyorum. Lütfen fiyatları düşürün. Sadece döneri değil ailemin masraflarını karşılayamıyorum" gibi mesajlarla döner fiyatının düşürülmesini istedi.
KİRAMDAN DAHA PAHALI
Bazı sosyal medya kullanıcıları ise "Bay Scholz lütfen döner fiyatını düşürün. Dönere 9 euro ödüyorum", "Valla bu döner benim kiramdan daha pahalı", "Döneri 2 euroya düşürün" gibi mesajlar yazarak, hükümetin döner fiyatına müdahale etmesini istedi. Korona pandemisi öncesinde 3 euro ile 5 euro arasında satılan dönerin fiyatı 10 euroya dayanmış durumda.

DÖNER NİYE PAHALI MUSTAFA USTA? 'MALİYET FİYATI ARTIRDI'

Sabah muhabiri, Hof'ta dükkan işleten usta dönerci Mustafa Saraydaroğlu'na, "Dönere niye sürekli zam yapıyorsunuz diye sordu. İşte cevap; Enerji ve mamül fiyatları sürekli artıyor. Zam kaçınılmaz
VATANDAŞLARIN Alman hükümetini döner fiyatı konusunda soru yağmuruna tutması üzerine dönercilerden de açıklama geldi. Dönerciler artan enerji maliyetlerinin yanı sıra, personel giderlerinin de arttığına dikkat çekerek, "Aynı zamanda dönerin maliyeti, et fiyatlarının ve dönerde kullanılan malzemelerin de artması nedeniyle fiyatlar yükseliyor" dedi.


ETİN FİYATI ÇOK ARTTI

MÜNİH,QUİDDERSTR.DE  BİZİM USTALAR,"BİZDE DÖNER PAHALI SAYILMAZ", GÜLEREK YORUM YAPIYORLAR
Döner fiyatlarının sürekli artması nedeniyle vatandaşlardan tepki geldiğini, ancak durumu izah ettiklerini belirten dönerciler, "Koşullar çok değişti" diye konuştu. Basına'a konuşan ve Hof şehrinde bir döner büfesi işleten Mustafa Saraydaroğlu, "Et ve işçi maliyetleri döner fiyatlarını artırıyor" dedi. 

ALMANYA'NIN ESKİ BAŞBAKANI MERKEL'DE DÖNER MÜBTELASI İDİ

ÖTE YANDA CEM ÖZDEMİRSağlıksız gıdalara reklam kısıtlaması

SAĞLIKSIZ GIDALARA REKLAM KISITLAMASI

Almanya Gıda ve Tarım Bakanı Cem Özdemir (Yeşiller), 14 yaş altı çocuklara yönelik sağlıksız gıda reklamlarının tüm medyada yasaklanmasını istedi. Çok yüksek şeker, tuz veya yağa sahip ürünlerin reklamına daha büyük yaş gruplarında izin verilmesini isteyen Özdemir, "Bu reklam yasağı olarak görülmemeli. Patates cipsi ve çikolatanın reklamı da çocuklara hitap edilmediği sürece devam edebilir" dedi. 

Hüseyin Erdem /Mustafa Akbaba/YeniyurtHaber/ /02.3.2023

 

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın