Dedelerinin hikâyesi

Dedelerinin hikâyesi

Dedelerin hikayesi ödül getirdi

DEDELERİ'NİN HİKÂYESİDedelerin hikayesi ödül getirdi

Dede ve ninelerinin kıyafetlerini giydiler, ellerine tahta bavul aldılar, madencileri canlandırdılar. 27 dakikalık göç filmi çeken miniklere müthiş performansları ödül getirdi.

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Uyum Meclisleri Birliği (LAGA NRW), ülkeye Türk işçi göçünün 60. yılı vesilesiyle "Birlikte 60 yıl" Bizim Hikâyemizi Yaz" temalı yarışma düzenledi. Laga NRW, 5. sınıftan üniversiteye kadar öğrencilerden büyükanne ve büyükbabalarının göç hikâyesini öykü, röportaj, deneme, kısa film, kısa oyunlar veya radyo oyunu ile anlatmalarını istedi. Ortaya çok güzel sonuçlar çıktı.
MUHTEŞEM PERFORMANS
Dortmund şehrindeki Stadtgymnasium'da okuyan 10 yaşındaki Akay Gökalp ile 11 yaşındaki Selma Uyanık, yarışmaya 27 dakikalık kısa film ile katıldı. İki minik, dede ve babaannelerinin kıyafetlerini giydi, Sirkeci tren garındaki vedayı, Almanya'daki kavuşma anını, kömür madeni ocağındaki çalışma şartlarını canlandırdı. İlk kuşak Türklerin kaldıkları yurt odalarını da filmlerinde yansıtan minikler, kısa filme sohbet de sıkıştırıp ödül aldı.12 MİLYON TÜRK KATKI VERDİ
AKAY ve Selma'ya ödül(hediye)leri, dereceye giren diğer öğrencilerle birlikte NRW Meclisi'nde düzenlenen programda verildi. Laga NRW Başkanı Tayfun Keltek, yarışmaya farklı kategorilerde ülke genelinden 55 okulun katıldığını açıkladı. Keltek, "Almanya'da Türk nüfusu 3 milyon ama ülkeye gelip gidenler de sayılırsa 12 milyon rakamı çıkıyor. Bu insanlar Almanya'nın refahı için çok çalıştı. Gençlerin bunu çaba gösterip anlamasını istedik" dedi.

 YARIŞMANIN AMACI GEÇMİŞİ ANLAMAK 
Tayfun Keltek, "Gençlerimizin geçmiş nesillerinin değerini ve geçmişi anlamaları, çektikleri zorlukları anlamaları için de bu yarışma gerçekleşti. Ödül de onlara büyük motivasyon oldu" diye konuştu. NRW Eyalet Meclisi Başkan Yardımcısı Rainer Schmeltzer, "Eski misafir işçilerin hikâyeleri bizim de hikâyemiz" dedi.

YAŞANMIŞ HAYATLARDAN BİRİ OLMALI (yHy)

İbrahim Taş/HaberYeniyurt/24.6.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın