Dansöz gibi kıvırıyor...

Dansöz gibi kıvırıyor...

Hessen Eyalet Kriminal Dairesi ve Frankfurt Savcılığı'nın NSU

Sölerinde kıvraklık olunca; Sibel Can gibi kıvırıyor!Dansöz gibi kıvırıyor

(Sibel'in de kulağı çınlasın)

Alman makamları, karakollardan gönderilen NSU 2.0 imzalı tehdit mektuplarını örtbas etmek için düğmeye bastı.

Daha önce “Arkasında polis var” diyen Hessen İçişleri Bakanı Beuth, şimdi “Polis suçsuz” diyor.

Hessen Eyalet Kriminal Dairesi ve Frankfurt Savcılığı'nın NSU 2.0 imzalı tehdit mektuplarını gönderen kişinin yakalandığını açıklaması, Hessen İçişleri Bakanı Peter Beuth'u rahatlattı. Peter Beuth Berlin'de 53 yaşındaki ırkçı bir Alman'ın yakalanmasının ardından apar topar yaptığı açıklamada, "Hiçbir zaman NSU 2.0 imzasıyla gönderilen mektuplarla Hessen Polisi'nin bağlantısı yoktu" dedi.

"ÖRGÜT OLABİLİR" DEMİŞTİ
Halbuki aynı bakan henüz aylar önce yaptığı açıklamada polis teşkilatı içinde bir aşırı sağ ağ olabileceğini belirtmişti. Böyle bir ihtimalin olduğunu kaydeden Beuth, "Son dönemlerde yaşananlar, Hessen Polisi'nde böyle bir ağın varlığı ihtimalini güçlendiriyor" açıklamasını yapmıştı. Şimdi bir kişinin yakalanmasıyla Bakan Beuth bir anda kıvırdı ve polisi akladı.
POLİSLER NE OLDU?
Bakan,avukat Seda Başay Yıldız'ın gizli olan kişisel(özel) bilgilerinin ve adresinin polis bilgisayarlarından sorgulanmasının ortaya çıkmasının üzerine büyük baskı altında kalmıştı. Muhalefet Bakan Beuth'un istifa etmesini isterken, yapılan soruşturma kapsamında hakkında işlem başlatılan 40 polisten 5'i açığa alınmıştı. Şimdi, "Madem polisler suçsuzdu, neden görevden alındı" sorusu geldi.
PİŞKİN POLİSLER BİR DE ÖZÜR BEKLİYOR
Franfurt Savcılığı ise dün yaptığı açıklamada NSU 2.0 imzalı gönderilen mektuplarla ilgili soruşturmanın sürdüğünü bildirdi. Alman Polis Sendikası (GdP) da "Mektupları gönderen polis değil" denilmesi üzerine, "Polis teşkilatı olarak bir özür bekliyoruz" açıklamasını yaptı. GdP, "Hessen Polisi'nin bir bölümünün aşırı sağ örgüt üyesi olduğu iddiası polislerin üzerinde ağır yük oluşturmuştu" dedi.
 YILLARDAN BERİ SÜREN DAVÂ
"POLİS YAPTI' DEYİNCE BAKANI DA TEHDİT ETTİLER"

21 ARALIK 2018
Sabah takipte
Sabah, polis karakolundan göçmen kökenlilere NSU 2.0'den ilk tehdit mektupları gönderildiği 2018 Aralık'tan bu yana konunun takipçisi. Başta Hessen İçişleri Bakanı Peter Beuth olmak üzere, Alman makamları işin üstünü kapatmaya çalıştı. Ancak tehdidin boyutları büyüyünce, herkes polis içindeki faşist yapılanmayı itiraf etmek zorunda kaldı.
10 TEMMUZ 2020
"Polis içinde örgüt olabilir"
İçişleri Bakanı Peter Beuth bizzat, polis teşkilatı içinde bir aşırı sağ ağ olabileceğini belirtti. Böyle bir ihtimalin olduğunu kaydeden Beuth, "Son dönemlerde yaşananlar, Hessen Polisi'nde böyle bir ağın varlığı ihtimalini güçlendiriyor" dedi.
20 TEMMUZ 2020
NSU 2.0 imzalı tehdit mektuplarından sonunda Peter Beuth'a da gönderildi.
5 MART 2021
Masrafları üstlenmedi
Polis, Seda Başay Yıldız'a "Evini güvenli hale getirmelisin" tavsiyesinde bulundu. Ancak Hessen Eyaleti İçişleri Bakanı Peter Beuth, güvenlik masraflarını ödemeyi reddetti.
21 MART 2021
115 tehdit mektubu
Peter Beuth NSU 2.0 imzalı 32 kişi ve 60 kuruma dönük toplam 115 mektup gönderildiğini açıkladı. Bu mektuplar 9 ayrı eyalette
bulunan kişi ve kurumlara gönderildi
4 MAYIS 2021
POLİSLER MASUMMUŞ!
Bakan Beuth, Berlin'de sözde bir zanlının yakalanması üzerine bu sefer polisi akladı. Bakan Beuth, "Şunu biliyoruz ki hiçbir zaman NSU 2.0 imzasıyla gönderilen mektuplarla Hessen Polisi'nin bağlantısı yoktu" dedi.

İsnail Erel;Sabah Avrupa/Derleyen;YeniyurtHaber.06.05.2021

ÖTE YANDA...

"Almanlar bizi insan yerine koymuyor!"

‘Almanlar bizi insan yerine koymuyor

Almanya'da PKK tarafından kaçırılan Nilüfer'in annesi Maide Töremiş, kızına kavuşmak için başbakanlık önünde yaptığı eylemine devam etti. Bir yıldan fazladır eylem yaptığına dikkati çeken Maide anne, Alman makamlarının kızının kurtarılması konusunda hala sessiz kalmasına bir anlam veremediğini vurgulayarak, "Almanlar tarafından biz insan yerine bile konulmuyoruz. Ben kendi adıma değil, çocuğum adına buradayım" ifadesini kullandı. 

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın