Camiler Hedefte

Camiler Hedefte

Viya'na kuşatması korkusu olmalı

AVUSTURYA(Österreich) CAMİLERİ HEDEF GÖSTERDİAvusturya camileri hedef gösterdi

 

Avusturya'da “Siyasal İslam Dokümantasyon Merkezi”, ülkede tam 623 camiyi fişledi.

Bütün camiler bir internet sitesine konuldu, resmen açık hedef haline getirildi

Camilerin fişlenmesi toplantısına Avusturya Uyum Bakanı Susanne Raab, Siyasal İslam Dokümantasyon Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mouhanad Khorchide ve Viyana Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ednan Aslan katıldı. "Siyasal İslam Haritası" adıyla hazırlanan sitede yer verilen 623 cami ve eğitim kurumlarının hangi çatı derneğine bağlı olduğu, dünya görüşleri ve adresleri gibi çeşitli bilgiler paylaşılıyor.

Avusturya İslam Cemaati Başkanı Ümit Vural bunu, "Müslümanları toplum ve demokratik hukuk düzeni için potansiyel tehlike olarak damgalamaya yönelik girişim" olarak değerlendirdi.

Sosyal Demokrat Partili (SPÖ) politikacı Muhammed Yüksek ise, "Yarın bir cami yakılır ya da saldırıya maruz kalırsa, bunun sorumlusu hükümettir" dedi. 

AVUSTURYA'DA İSLÂM DÜŞMANLIĞI

 

ÖTE YANDA...

Müslümanlar fişleniyor mu? Avusturya'da büyük skandal!

Avusturya’da kurulan "Dini Saikli Siyasal Aşırıcılığa Yönelik Avusturya Dokümantasyon Merkezi", ülkede Müslümanlara ait 600 cami, eğitim merkezi gibi çeşitli kurumların detaylı bilgilerinin yer aldığı bir tür "dijital harita"yı kamuoyuyla paylaştı.

(KÖLN,KÜLTÜR MERKEZİ(sağda)

Avusturya'da iktidardaki merkez sağ Halk Partisi (ÖVP) ve Yeşiller Partisi koalisyon hükümetinin öncülüğünde kurulan "Dinî Saikli Siyasaî Aşırıcılığa Yönelik Avusturya Dokümantasyon Merkezi", ülkede Müslümanlara ait 600 cami, eğitim merkezi gibi çeşitli kurumların detaylı bilgilerinin yer aldığı bir tür "dijital harita"yı kamuoyuyla paylaştı.

Kamuoyunda "Siyasal İslam Dokümantasyon Merkezi" olarak bilinen merkez, "Islamlandkarte" adı verilen, Müslümanlara ait 600 cami ve derneğin detaylı bilgilerinin yer aldığı dijital platformda hazırlanmış bir haritayı düzenlenen basın toplantısında kamuoyuyla paylaştı.

Basın toplantısına Başbakan Sebastian Kurz'un partisinden Uyum Bakanı Susanne Raab, Almanya Münster Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Dokümantasyon Merkezi temsilcisi Prof. Dr. Mouhanad Khorchide,Viyana Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ednan Aslan ve akademisyen Elham Manea katıldı.

MÜSLÜMANLARA AİT KURULUŞLARIN DETAYLI BİLGİLERİ PAYLAŞILIYOR

Dokümantasyon Merkezi tarafından Viyana Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Aslan'ın kurduğu ekibe yaptırılan çalışmada, harita üzerinde Müslümanlara ait cami, eğitim kurumu gibi çeşitli kuruluşlar işaretlenerek bu kurumların hangi çatı derneğine bağlı olduğu, dünya görüşleri, yöneticileri, adresleri gibi çeşitli bilgiler paylaşılıyor.

Ayrıca ülkede Müslüman Türklere ait 3 çatı derneğine yönelik yapılan araştırma da tanıtıldı.

TÜRKLERE AİT CAMİ MERCEK ALTINDA

Uyum Bakanı Raab, burada yaptığı konuşmada, "siyasal İslam'ın" toplum için bir tehdit oluşturduğunu, yapılan çalışmalarla buna karşı daha etkili bir tutum sergileneceğini anlattı.

Prof. Dr. Khorchide, Avusturya'da 60'ın üzerinde cami derneğini bünyesinde barındıran Avusturya Türk İslam Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Birliği (ATİB), Milli Görüş ve Ülkücü Hareket'in görüşlerini yaydığı ileri sürülen çok sayıda cami ve derneğe yönelik yapılan çalışmaya değindi.

Khorchide, Milli Görüş'ün siyasal İslam'ın Türkiye versiyonu olduğunu ileri sürerek hareketin fikir babası eski Başbakan Necmettin Erbakan'ın antisemitik söylemlere sahip olduğu iddiasında bulundu. Genelleme yapmak istemediğini Milli Görüş içinde farklı yaklaşımların da olabileceğini kaydeden Khorchide, iyi ya da kötü şeklinde hedef gösterici bir yaklaşım içinde olmadıklarını ülkedeki büyük cemaatlere yönelik bilimsel incelemede bulunduklarını savundu.

Khorchide, ATİB'in Türkiye ile doğrudan bağlantılı ve etkisi altında olduğunu ileri sürerek Ülkücü Hareketi bu ülkede Avusturya Türk Federasyonu ve Avusturya Nizam-ı Alem Federasyonunun temsil ettiğini söyledi.

Prof. Dr. Aslan da cami ve derneklere ait bilgilerin yer aldığı haritanın Müslümanları potansiyel şüpheli olarak göstermek için yapılmadığını, hala tam anlamıyla tamamlanmayan çalışmanın derneklerdeki olumlu ve olumsuz yanları gösterdiğini, hangi derneğin entegrasyona ne kadar katkı sağladığına işaret edildiğini söyledi.

Aslan, yapılan çalışmaların "Avrupa İslamı" anlayışına ve eski kıtadaki Müslümanların geleceğine katkı sağlayacağını ileri sürdü.

ÖTE YANDA FİŞLEMEYE DAVA AÇILIYOR

Avusturya’da büyük tepki çeken camileri fişleme projesine karşı dava açılıyor. Dava gerekçesi; “Hedef gösterdiniz”

623 CAMİ HEDEFTE
AVUSTURYA Müslüman Gençler (MJÖ) adlı sivil toplum kuruluşu, Siyasal İslam Dokümantasyon Merkezi'nin ülkedeki 623 camiyi fişleyerek Müslümanları potansiyel şüpheli ve hedef olarak gösterdiğini ifade etti. MJÖ, sınırları aşan konuyu yargıya taşıyacağını duyurdu.
KİLİSE BİLE TEPKİLİ
VİYANA Üniversitesi, haritada logosunun kullanılmasını yasaklarken,Protestan Kilisesi Piskoposu Michael Chalupka, Uyum Bakanı Susanne Raab'dan kartı ağdan çıkarmasını istedi. Siyasal İslam Haritası'nda cami ve eğitim kurumlarının hangi çatı derneğine bağlı olduğu ve adresleri paylaşılmıştı. 

 BU HARITA İPTAL EDİLSİN!

Bu haritayı iptal edin

Avrupa Konseyi, Avusturya'nın Müslümanları fişleme haritasının maksadı aştığına ve ters etkiye neden olduğuna işaret edip haritanın iptal edilmesini istedi

GÜVENLİĞİ TEHDİT EDİYOR
AVRUPA Konseyi'nin Müslüman karşıtı hoşgörüsüzlük ve nefret suçları özel komiseri Daniel Höltgen, "Birçok Müslüman, adreslerin yayınlanmasıyla damgalandığını ve güvenliklerinin tehdit edildiğini hissetti. Kart potansiyel olarak ters etki yapıyor. Harita iptal edilmeli" diye konuştu.


ELEŞTİRİLERİ REDDETTİ
Ülkesinde yayınlanan sözde siyasi İslâm haritasını savunmaya devam eden Avusturya'nın Uyum Bakanı Susanne Raab (ÖVP), eleştirileri reddetmekle yetindi. Raab, "İslami bir dernek kurmak istiyorsanız insanlar kim olduğunuzu bilsinler" dedi.

TEPKİLER DEVAM EDİYOR...

Mustafa Akbaba/Derleye;YeniyurtHaber.31.05.2021

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın