Bir cinayet daha kapatıldı

Bir cinayet daha kapatıldı

Alman polisine yakışmayan hadiseler

Almanya'danın Floyd cinayeti kapatıldıAlmanya’nın Floyd cinayeti kapatıldı

Savaş Kabasakal, 3 yıl önce tıpkı ABD'li George Floyd gibi Alman polisi tarafından nefessiz bırakılarak öldürüldü.

Polisler yaptığıyla kaldı, savcı dosyayı kapattı. Kabasakal’ın eşi itiraz bile edemedi

Almanya'da polis şiddeti sonucu hayatını kaybeden 42 yaşındaki Savaş Kabasakal'ın dosyası kapandı.

Almanya'da, ABD'de polisin öldürdüğü siyahi George Floyd'un ölümü protesto edilirken, Alman polisinin şiddeti nedeniyle yaşamını yitiren Kabasakal'ın dosyası sessiz sedasız rafa kalktı.

Kabasakal da aynı Floyd gibi, Alman polisinin inanılmaz sert müdahalesi nedeniyle nefessiz kalarak hayatını kaybetmişti.
SAVCIDAN SKANDAL GEREKÇELER
FRANKFURT Savcılığı, Kabasakal dosyasını, "suç işlendiğine dair yeterince delil olmadığı" iddiasıyla kapattı.

Savcılığın sıraladığı diğer nedenler de tam evlere şenlik. Savcılık, "Polis memurlarının uyguladığı şiddet, mevcut koşullar altında kabul edilebilir bir çerçevede olduğunu", "ölenin,hayatını kaybedeceğinin polis için tahmin edilebilir olmadığını" iddia etti ve polisleri akladı.
TAHMİN EDEMEMİŞLER
SAVCILIK, dosyayı kapatma gerekçesinde ayrıca, "Orantılı güç uygulandığı için polisler, kişinin yapılan muameleden dolayı ölebileceğinden hareket edemezdi" ifadesini kullandı.

Kabasakal'ın ölümünden sonra 3'ü kadın olmak üzere 6 polis hakkında soruşturma açılmıştı. Ancak savcılığın harekete geçmesi ve polislerin ifadesinin alınması bile aylar sürmüştü.

İTİRAZ EDEMEDİ

*HABERLERİ AKTARAN SABAH'TAN BİR SAYFA
SAVAŞ Kabasakal'ın eşi Ayşe Kabasakal, SABAH'a yaptığı açıklamada dosyanın kapandığını doğruladı. Kabasakal, kendisine iki hafta süre tanındığını belirterek, "Karara itiraz süresi dolmadan 3-4 gün önce avukatımız aradı, vaktinin olmadığını ve yeni avukat bulmamı istedi. Avukatlar, 'Dosyayı okumamız lazım. 10 gün sürer. Yetiştirmek zor' dedikleri için süre dolmadan itirazı yapamadık, dosya kapandı, üzgünüm" dedi.

YALANLARLA DOLU RAPOR
1 HAZIRAN 2017 tarihinde icra memurları polisle birlikte Savaş Kabasakal'ın evine geldi. 6 polis, kendileriyle tartışmaya giren Kabasakal'ı ters kelepçeyle yere yatırdılar, üzerine çullandılar.

Uzunca süre nefessiz kalan Kabasakal, oracıkta yaşamını yitirdi. Otopside, "zaten astım hastaydı" gibi tuhaf ifadeler kullanıldı.

Mevcut hastalıklarına özellikle dikkat çekilerek, polislerin aklanması için her şey yapıldı. Halbuki Savaş'ın hiçbir rahatsızlığı yoktu. Kardeşi Hakan Kabasakal olaydan sonra, "Beni dışarı çıkardılar. Kapıda beklerken ölüm haberini aldım" dedi.

Sorumluluk Taşıyan Doktorlar Grubu, (IPPNW) Kabasakal'ın iki haftada çıkması gereken ölüm raporunun 8 ay sonra açıklanmasının normal olmadığını savundu.

POLIZEI DEDİĞİNİ YAPTI
Polislerin orantısız güç kullanımı sonrasında hayatını kaybeden Savaş Kabasakal'ın ağabeyi Mustafa Kabasakal, "Olay sırasında polislerin kardeşime "Elini çekmezsen seni öldürürüm" dediğini Sabah'a anlatmıştı.

KARDEŞİMİ ÖLDÜRDÜLER
Savaş Kabasakal'ın ölümünün ardından kardeşi ve yakınları, polis merkezi önünde eylem yapmıştı. Polis kurbanının kardeşi Hakan Kabasakal, "Polis! Kardeşimi neden öldürdün?" yazılı pankart taşımıştı.

Almanya'da Polise yakışmayan olaylar.Alman medyası sansurlu olmalı.Bunlardan hiç bahsetmiyorlar.

Kadır İnce,Basına yansıyan haberler.Almanya,11.06.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın