Başkan koltuğu bırakmak istemiyor

Başkan koltuğu bırakmak istemiyor

ABD/USA'DA İLKLER YAŞANDI

TRUMP SANDALYEYI BIRAKMAK İSTEMİYOR...

Dün,Trump taraftarları konferans bınasını bastı.

YESCİL OYLAMASI SEKTEYE UĞRADI.

Dünya medyası bu olup bitenleri canlı aktardı.

Türk,Alman,Rus...

ALMANYA,EILIK BERİCHT(ACIL HABER) OLARAK VERDİ

Daha sonra,Trump,"seçimi kazandık,hile ile bizi kaybettirdiler. Şimdi geri çekilin,ülk barışa muhtaçtır", şeklinde açıklama yaptı.

Joe Biden'de,“bu bir isyandir“,dedi

BU ARADA, NATO ve BM 'DE.. 

TÜRK DİŞİŞLERİDE AÇIKLAMA YAPTI.TÜRKLERİN BU OLAYLARA KARIŞMAMALARINI,OLAY YERİNDEN UZAK DURMALARINI  TAVSİYE ETTİ.

Nato,Birleşmiş milletlerde,“ seçimlerin sonuşlarına riyaret edilmelidir. Demokrasını gereği budur.",şeklinde yorum yaptılar.

ÜLKE'DE  SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KOYULDU.

BU HABERLERE BAKINCA,TRUMP,BEYAZ SARAYI,BİDEN'E TESLİMİYET TE,ZORLUK ÇIKARABİLİR.

SEÇİMLER,YENİDEN YAPILA BİLİR.

ÖTE YANDA...

Avrupa ülkeleri ABD'de çıkan olaylara tepki gösterdi.Avrupa ülkeleri ABD'de çıkan olaylara tepki gösterdi

İtalya, Avusturya,İsveç,Litvanya,Danimarka, Yunanistan ve İspanya'nın aralarında bulunduğu Avrupa Birliği (AB/EG) ülkeleri, ABD'nin başşehri Washington'da ABD Başkanı Donald Trump destekçilerinin Kongre binasına girmesiyle çıkan olaylara tepki gösterdi.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Washington'da yaşananları büyük bir endişeyle takip ediyorum.

Şiddet, demokratik hak ve özgürlüklerin kullanılmasıyla bağdaşmaz. ABD kurumlarının gücüne ve sağlamlığına güveniyorum." ifadelerini kullandı.

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, yaşananların ABD halkının özgürlüklerine saldırı olduğunu belirterek, "Bir an önce düzenli, barışçıl, görev devir tesliminin olması ümidiyle her türlü şiddeti güçlü şekilde kınıyoruz." yorumunu yaptı.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz da,Twitter hesabından, Washington'dan gelen görüntülerin şok edici olduğuna işaret ederek, "Bu, demokrasiye yönelik kabul edilemez bir saldırıdır. Barışçıl ve düzenli bir şekilde gücün devredilmesi sağlanmalıdır." paylaşımında bulundu.

Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg ise Washington'daki Kongre binasının ABD demokrasisinin sembolü olduğuna dikkati çekerek, bu sembole şiddet, nefret ve kaosla saygısızlık yapılmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda da yönetimin el değiştirmesinin olgun demokrasilerin en önemli göstergelerinden biri olduğunu dile getirerek, "Hukukun üstünlüğü, sokak kanunları değildir. Müttefik ülkede demokratik değerlerin üstünlüğüne olan inancımız tamdır." görüşünü paylaştı.

İsveç Başbakanı Stefan Löfven ise "Washington'daki olayları büyük endişeyle takip ediyorum. Şu anda gördüğümüz şey, demokrasiye bir saldırıdır. Başkan Trump ve birçok Kongre üyesinin olanlardan büyük sorumluluğu var. Başkanlık seçimleri sonrası demokratik sürece saygı duyulmalıdır. Amerika Birleşik Devletleri güçlü bir demokrasiye sahiptir. Umarım barışçıl bir düzen yeniden tesis edilir." değerlendirmesinde bulundu.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde de Washington'daki miting sonrası gelişmelerden dolayı derin endişe duyduklarını ifade ederek, "Demokrasiye yönelik bir saldırıya tanık oluyoruz. Demokratik sürece saygı gösterilmeli ve düzen barışçıl bir şekilde yeniden tesis edilmelidir. ABD demokrasisi güçlüdür. Başkan Trump, demokratik sürece destek verme sorumluluğuna sahiptir." yorumunu yaptı.

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen ise Twitter'den yaptığı paylaşımda, "Ekstremizm, şiddet, kutuplaşma ve kaos asla doğru bir yol değil. Washington'da yaşananlar korkunç. Demokrasinin yeniden işe yaraması dileğiyle." ifadelerini kullandı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, "Washington'da meydana gelen şiddet ve korkunç olaylardan son derece rahatsızız. Amerikan demokrasisi, dirençlidir, güçlüdür ve bu krizin üstesinden gelecektir." değerlendirmesinde bulundu.

İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya, Twitter'dan yazdığı iletisinde, "Demokrasi barışçıl güç aktarımına dayanır; Kim kaybederse yenilgiyi kabul etmek zorundadır. Halkın iradesini yerine getirmek için senatörlere ve temsilcilerine tam güven. Başkan seçilen Joe Biden'e tam güven." görüşünü paylaştı.

TRUMP KOLYUĞU BIRAKMAK İSTEMİYOR

Yeniyurt'taYeniDünyaHaberleri.07.01.2021

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın