Basın Özgürlüğü Almana'a

Basın Özgürlüğü Almana'a

Her fırsatta Türkiye’ye özgür basın dersi vermeye kalkan Almanlar, bu konuda bile çifte standart uyguladı.

BASIN, ALMANA'A ÖZGÜR!Basın Alman’a özgür

Her fırsatta Türkiye'ye özgür basın dersi vermeye kalkan Almanlar, bu konuda bile çifte standart uyguladı.

Türk gazetecinin dövülmesine sessiz kalanlar, Alman gazeteci cop yiyince ayaklandı.

Almanya'da Anadolu Ajansı Muhabiri Erbil Başay'ın 1 Mayıs gösterilerinde polis tarafından dövülmesine sessiz kalıp kılını kıpırdatmayan basın meslek kuruluşları ve siyasiler, dövülen Alman gazeteci olunca ayağa kalktı.

Son olay Almanya'nın Düsseldorf şehrine gerçekleşti. Bir gösteri sırasında polis, Alman haber ajansı dpa'nın fotoğrafçısını darp etti ve üst üste cop darbeleri indirildi.
MEMURA SORUŞTURMA
Olaydan sonra dpa, polisin uyguladığı şiddeti protesto ederek siyasilerden ve Düsseldorf Emniyet Müdürlüğü'nden açıklama beklediklerini bildirdi. Polis, gösteri sırasında birçok kişinin yüzünü kapattığı ve ayrıca meşale yaktığı için müdahale edildiğini açıkladı. Ancak, basın meslek kuruluşları ve dpa bastırınca, polisten ikinci bir açıklama geldi ve jet hızıyla o memur hakkında işlem başlatıldığı bildirildi.

MECLİSE TAŞINIYOR

POLİS memuru hakkında iş başındayken adam yaralamak suçu işlediği şüphesiyle soruşturma açıldığı açıklandı. dpa Genel Yayın Yönetmeni Sven Gösmann olayı "basın özgürlüğüne kabul edilemeyecek bir saldırı" olarak nitelendirdi.

İçişleri Bakanı Herbert Reul de "Olayı inceliyoruz" dedi. 

Sosyal Demokrat Parti (SPD) ise olayı meclis gündemine taşıdı ve konunun aydınlığa kavuşturulmasını istedi.
BAŞAY, DAYAK YEDİĞİYLE KALDI
AYNI çevreler, Anadolu Ajansı Berlin Muhabiri Erbil Başay'ın polis şiddetine maruz kalması karşısında ise susmayı tercih etmişti. Bir Türk gazetecinin polis tarafından dövülmesine sessiz kalan basın meslek kuruluşları, Alman siyasiler ve polis, konu bir Alman gazeteci olunca hemen her kanattan harekete geçerken Düsseldorf Emniyet Müdürlüğü özür dilediği gibi polis hakkında da hemen soruşturma başlatıldı.

FİKİR HÜRRİYETİ,BASIN (Presse)ÖZGÜRLĞÜ

ÖTE  YANDA

HABER, ALMAN MEDYASINDA DA  DİNî PROPEGANDA BULUNMAMIŞ

İsmail Erlel/İlay Sakaoğlu /29.06.2021

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın