Bariş içinde olalım

Bariş içinde olalım

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, resmi törende 19 Şubat 2020 gününün

BARIŞ İÇİNDE,BİRLİKTE YAŞAYALIM      

Hanau şehrinde terör saldırıBarış içinde birlikte yaşayalımsı kurbanları, katliamnı birinci yılında anıldı. Kurbanların yakınları,dinî cemaatler, sivil toplum kuruluşları ve halk ortak barış çağrısı yaptı.

Irkçı terör saldırısına kurban giden 4'ü Türk 9 genç, katledilişlerinin birinci yılında düzenlenen tören ile anıldı. Anma töreni, pandemi nedeniyle sınırlı sayıda katılımcı ile gerçekleşirken, ülkeden tek ve ortak ses yükseldi.

Bir araya gelen Müslüman kuruluşları, Almanya Protestan Kilisesi, Hristiyan Barış Örgütleri ile Alman ve Türk 38 dini cemaat ile sivil toplum kuruluşları, barış içerisinde birlikte yaşama çağrısı yaptı.
DESTEKÇİLERİNİ BULUN
ACILI kurban aileleri de Alman ırkçı Tobias Rathjen'in evlatlarını sadece göçmen oldukları için öldürdüğüne işaret edip, ırkçılığın artık son bulmasını istedi. Aileler, ırkçılık ile mücadelede kararlılık talep ederken, Hanau saldırısında aydınlatılmamış detayın kalmaması çağrısı yaptı. Aileler, NSU'da olduğu gibi katilin arkasında mutlaka destekçilerin olduğuna inandıklarını ve o destekçilerin bulunup yargılanmasını talep etti.
BİRLİKTE YAŞAMA DİNAMİT KONULDU

ALMANYA Müslümanları Koordinasyon Konseyi (KRM), "Göçmenlere, Yahudilere, Romanlara, Müslümanlara, diğer azınlıklara yönelik saldırılar yalnızca Almanya'daki göçmenleri hedef almamakta. Bu saldırılar aynı zamanda ülkemizin sosyal ve siyasi düzenine yöneliktir. Bu ırkçı, yabancı düşmanı ve Müslüman karşıtı saldırılar ve bunların failleri, ülkemizde farklı dinlerden insanların bir arada yaşama kültürünü yok etmek istiyor" açıklamasında bulundu.

UNUTMAYACAĞIZ UNUTTURMAYACAĞIZ
Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ve beraberindeki heyet, Hanau saldırısının birinci yılında kurban aileleri ile yakınlarını yalnız bırakmadı
Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, kurban aileleri ile görüştükten sonra Sedat Gürbüz'ün mezarına giderek dua etti.

Kıran, "Şunu bilmenizi isterim ki sizler evlatlarınızı, ailelerinizin bir ferdini kaybettiniz. 83 milyon Türkiye olarak ve dünyadaki Müslüman toplumu bu ailelerimizle dayanışma içerisinde. Ailelerimizin acısını, ailelerin bir ferdi olarak hissedecek şekilde yaşadık, yaşıyoruz, yaşayacağız ve bunu da hiçbir zaman unutmayacağız, unutturmayacağız, peşini de bırakmayacağız" diye konuştu.

"HER ŞARTTA YANINIZDAYIZ"
KIRAN, Alman makamlarından olayın aydınlatılmasını beklediklerini de ifade etti. TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Alt Komisyonu Başkanı, AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya ise "Her hal ve şartlarda yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın yanında olacağız. İnsanlığın ve medeniyetlerin bu hastalıklı düşüncelere teslim olmaması için tarihten gelen sorumluluğumuzu bugün de yarın da devam ettireceğiz" dedi.

HAYATIMIZA ORTAK OLAN MASKELER.* MÜNİH'TE PROTESTO

ÖTE YANDA,CUMHUR BAŞKANİ,"BÖLÜNMEYE İZİN VERMEYİN !" UYARISINDA BULUNDU

Bölünmeye izin vermeyin

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, resmi törende 19 Şubat 2020 gününün hafızalara kazındığını söyledi. Cumhurbaşkanı, "Bu acıyla ve kederle yeniden yüzleşmek hepimiz için çok zor bir adım. Bütün bu sevilen insanlar özel ve eşsizdiler. Kör bir canilikle onların ortak bir yanını görmek isteyen bir failin kurbanı oldular hepsi. Farklılıklara bile düşmanlıkla karşılık veren insanlar var. Bu kötü eylemin bizi bölmesine izin vermeyin. Devlet ve devlet içinde sorumluluk taşıyanlar hiçbir yerde ve Almanya'da da hatasız değildir. Hatalar veya yanlış değerlendirmeler yapıldığında bunlar araştırılmalı ve düzeltilmelidir" dedi.

Haber;İsa Deveçeken.İsmail Erel./Düzenleyen;YeniyurtHaber.21.02.2021

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın