Avrupa Sıkıntıda

Avrupa Sıkıntıda

Kriz giderek büyüyor bıçak kemiğe dayandı!

AVRUPA SIKINTIDA!..Kriz giderek büyüyor bıçak kemiğe dayandı! Avrupa dibe vurdu

Şirketler batıyor, enflasyon tırmanıyor, tasarruf için her yol deneniyor. İyice bunalan halk, isyan edip sokağa dökülmeye başladı.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın doğalgaz ile gıda ürünü akışını etkilemesi, daha evvelinde koronavirüsün getirdiği sıkıntılar, Avrupa'yı zora düşürdü. Üretim maliyetlerinin artması ile birlikte gelen fiyat artışları artık beraberinde dev şirketlerin iflasını getirmeye başladı. Zamlar ile enflasyondan bunalan halk ise sokaklara çıkar oldu.

LİDERLER ÇÖZÜM ARAYIŞINDA
Başta Almanya olmak üzere Avrupa'dan her gün zam, şirket iflas ıve kısıtlama haberleri yayılmaya başladı. Liderler duruma çözüm üretmek için toplantıdan toplantıya koşuyor. Halk, elektrik faturalarını nasıl ödeyeceğini düşünürken, ısınmak için kış gelmeden alternatif arayışına girildi. Hükümetler çaresiz kaldı.

ALMANYA'DA ENERJİ KRİZİ SOKAĞA DÖKTÜ
Berlin ve Leipzig'de bir grup, artan enerji fiyatları nedeniyle sokağa inerek, "Yeter artık - donmak yerine protesto et" sloganları atarak hükümeti protesto etti. Köln'de de doğalgaz zamlarına karşı 2 bin kişinin katılımı ile protesto gösterisi düzenlenmişti.
ÇELİK DEVİ KAPANIYOR
Dünyanın en büyük çelik üreticilerinden Arcelor Mittal, yüksek enerji fiyatları nedeniyle bu ay sonu itibariyle Bremen ve Hamburg'daki üretim tesisini kapatacağını açıkladı. Şirketin Almanya CEO'su Reiner Blaschek, "Gaz ve elektrik fiyatlarındaki on kat artışla artık yüzde 25'i ithalatla sağlanan bir pazarda rekabet edemiyoruz" açıklaması yaptı. Yıllık cirosu 57 milyar dolar olan Lüksemburg merkezli çelik grubu, Duisburg ve Eisenhüttenstadt'taki tesislerinde de kısa süreli çalışma uyguluyor.

EKONOMİK GİDİŞAT KÖTÜ DURUMDA

DEV şirketler enerji krizi nedeniyle iflas başvuruları yapıyor.
HALK yaklaşan kış nedeniyle alternatif ısınma yolları arıyor.
AKARYAKIT fiyatı artışı beraberinde fahiş zamları getiriyor.
ENFLASYON rakamlarındaki artışın önüne geçilemiyor.
FAIZ artırımına gidilecek olması halkı endişelendiriyor.
HÜKÜMETLERIN halka sunduğu yardım paketleri yetersiz bulunuyor.

DOĞALGAZ akışının durması nedeniyle her alanda tasarrufa gidiliyor.
HER gün farklı alanlardan en kötü senaryo için hazırlık haberleri yayılıyor.
HALK artık alışveriş yapmıyor.


TUVALET KAĞIDI ÜRETİCİSİ İFLAS ETTİ

MÜNİH,OSTBAHNHOF, ALDI'DA ÇALIŞAN ALTIN,"BİRAZ ABARTILI HABER", ŞEKLİN DE YORUMLUYOR.
Alman tuvalet kağıdı üreticisi Hakle,maliyetlerdeki büyük artış nedeniyle iflas başvurusunda bulundu. Şirketin genel müdürü Volker Jung, enerjinin yoğun olarak kullanıldığı kağıt endüstrisinin zorda olduğunu belirterek, "Ukrayna'da savaşın başlamasıyla durum kötüleşti. Büyük ölçüde artan maliyetleri müşterilere yeterince yansıtamadık" dedi. Çalışanlara Kasım ayına kadar ödeme yapılacağı açıklandı.

TASARRUF İÇİN TREN SEFERLERİ AZALTILACAK
Fransa'nın resmi demir yolu şirketi SNCF, büyük elektrik sıkıntısı durumunda kışın tren sayısını azaltma senaryolarını etraflıca ele almaları talimatı gönderdi. SNCF'in, tren filosu ile taşımacılıkta harcadığı enerji, Fransa'nın yıllık elektrik tüketiminin yüzde 1 ila 2'sine ya da Paris ile Marsilya'nın yıllık elektrik tüketiminden fazlasına denk geliyor

 ALÜMİNYUM FABRİKASI ÜRETİMİNİ DURDURDU 
Hollanda'nın Groningen bölgesinde uzun yıllardır hizmet veren alüminyum fabrikası Damco, yüksek enerji maliyetleri nedeniyle üretimini durdurdu. Şirket yönetimi, karara gerekçe olarak, enerji fiyatlarının çok yüksek olması ve hükümet desteğinin olmamasını gösterdi. Kararın, yaklaşık 200 fabrika çalışanına olumsuz yönde yansımasına kesin gözüyle bakılıyor.

ENFLASYON 47 YILIN EN YÜKSEK SEVİYESİNDE
Hollanda istatistik Kurumu (CBS), Ağustos ayının enflasyon verilerini açıkladı. Verilere göre, ülkede Ağustos ayında enflasyon oranı yüzde 12'ye yükseldi. Temmuz ayında yüzde 10,3 olan yıllık enflasyon, 1975'ten bu yana görülen en yüksek enflasyon oranını işaret etti.

TASARRUF TEDBİRİNE UYMAYANA HAPİS
İsviçre'de, kış mevsiminde enerji sorununun acil durum seviyesine gelmesi halinde tasarruf tedbirlerini uygulamayanların 3 yıla kadar hapis veya para cezasına çarptırılacağı bildirildi. Kış mevsiminde yeterli miktarda doğalgaz bulunmaması durumunda doğalgaz ile ısıtılan evlerde odaların ısı seviyesinin 19 derece, sıcak su seviyesinin ise 60 dereceyle sınırlandırılacağı kaydedildi.


OTOMOBİL SATIŞINDA KESKİN DÜŞÜŞ

Kriz nedeniyle otomobil satışlarındaki düşüş sürüyor. Artan enerji ve gıda fiyatları göz önüne alındığında, insanların artık daha büyük alımlar yapmak konusunda isteksiz olduğu, bunun da otomobil satışlarını olumsuz etkilediği belirtildi. Ülkede Ağustos ayında sadece 199 bin 200 adet otomobil satıldığı açıklandı. Rakam son 30 yılın en kötü satışını gösterdi.

YÜKSEK FATURAYA MUMLU ÇÖZÜM
İtalya'da bir restoran, elektrik faturalarındaki artış nedeniyle ışıkları söndürüp mum yaktı. Restoran elektrik faturalarında yüzde 500'e varan artış yaşanması nedeniyle ışıkları kapatmaya karar verdi. Müşterilerin mum ışığında restoranda vakit geçirdiği anlar sosyal medyada paylaşılırken, "Avrupa ve ötesinde çok sıcak bir sonbahar yaşanacak" yorumu yapıldı.

Fatih Yılmaz/Fatih Özyar/ Metehan Sakaoğlu/ 7.9.2022

 

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın