Avrupa'nın güvenliği

Avrupa'nın güvenliği

Macaristan(Ungarn/Diş İşleri Bakanı

 İster beğenin-beğenmeyin; 

AVRUPA'NIN GÜVENLİĞİ,TÜRKİYE'NİN ELİNDEDİR

AKİL SELİM BİR YORUM

Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, “İster beğen sinler ister beğenmesinler, Avrupa’nın güvenliği önemli ölçüde Türkiye'nin elindedir.” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı,Peter Szijjarto, görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Avrupa Birliği’nin (EG) Türkiye'ye çok teşekkür etmesi gerektiğini kaydeden Szijjarto, “Zira Türkiye 4 milyon göçmeni ağırlıyor. Türkiye bunu yapmasa, Balkanlar üzerinden öylesine büyük kitleler halinde yüz binlerce yasa dışı göçmen Macaristan’ın güney sınırlarında belirecektir.” dedi.

Szijjarto, ülkesinin sınırlarını koruduklarını, bunun için bir çit kurduklarını ve askerlerin görev yaptığını belirterek ülkesinin güney sınırında böyle bir durumla karşılaşmamalarının daha iyi olduğunu söyledi.

ULUSLAR ARASI İŞ BİRLİĞİ ÇOK ÖENEMLİ

Uluslararası iş birliğinin herkesin kendi evinde mutlu olmasına katkıda bulunması gerektiğine dikkati çeken Szijjarto, uluslararası destekle yeni göç dalgalarının önlenmesine ve herkesin kendi evine dönmesine yardımcı olunması gerektiğine işaret etti.

Szijjarto, bunun güvenlik ve ekonomik boyutlarının da olduğunu belirterek “İster beğensinler, ister beğenmesinler. Avrupa’nın güvenliği önemli ölçüde Türkiye’nin elindedir.” dedi.

Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıları desteklemek için AB'nin taahhüt ettiği 6 milyar avroluk desteğin ödenmesini doğru bulduklarını kaydeden Szijjarto, bunun bir kısmının ödendiğini ancak 6 milyar avro olmadığını belirtti.

Szijjarto, Türkiye'nin göçmenleri tutması için AB'nin taahhütlerini yerine getirmesi gerektiğine işaret ederek Avrupa’nın güvenliğini riske atmamalı ve anlaşmayla üstlenilenlere uymak lazım.şeklinde yorumlarda bulundu.

Kaynak; AA/Derleyen;YeniyurtHaber.9.12.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın