Aş Evlerine Akın Var

Aş Evlerine Akın Var

Almanya'da aşevlerine yoğun talep

BEDAVA  YEMEK DAĞITIYORLAR...Almanya’da aşevlerine yoğun talep: Tafel’in yoksul listesi uzadı

Ekonomik kriz Almanya'da aşevlerine talebi patlattı.

Bağışlar azaldı, yeni kabulleri donduran Tafel, eski başvuruları da "bekleme listesi"ne aldı. Muhtaçlar zor durumda.

Almanya'da gönüllü gıda yardımı yapan ve yemek dağıtan Tafel adlı aşevlerine olan yoğun talep bekleme listesi oluşumunu zorunlu kıldı. Liste uzarken, yardımların ekonomik kriz nedeniyle yüzde 30 oranında azaldığına dikkat çekildi ve durumun daha da kötüye gideceği belirtildi. Tafel adlı aşevinin Hessen Bölge Başkanı Willi Schmid, "Durum haftadan haftaya daha kritik hale geliyor. Aşevlerimizin yarısından fazlası kabulü dondurdu" dedi.

SIRA ANCAK OCAKTA GELİR
Yılbaşından bu yana Hessen Eyaleti'nde 25 bin Ukraynalı mülteci ve 35 bin dar gelirlinin aşevine gelmeye başladığını ifade eden Schmid, eyalette toplam sayının 135 bine çıktığını açıkladı. Schmid, "Bağışlar düştü. Bazı marketler daha önce bedavaya verdikleri ürünleri, dükkânı kapattıktan sonra insanların ürünleri daha ucuza satın alabileceği modeller geliştirdi. Beklemeye aldığımız insanlara sıra ocak ayında anca gelir" diye konuştu.

ACİL YARDIMA İHTİYAÇ VAR
Mültecilerin yanı sıra yardım için başvuranların daha çok emekli ve yalnız yaşayan anne olduğuna işaret eden Tafel, acil yardıma ihtiyaç duyduğunu yineledi. Tafel Almanya Başkanı Jochen Brühl, geçtiğimiz günlerde "Devlet yetersiz, yardım çok gecikiyor. Devletin yapamadığını biz yapamayız" çıkışı yapmıştı. Brühl, yardım alanların büyük kısmının sağlık sorunu yaşadığına da işaret etmişti. 

GRÖNEMEYER'DEN TAFEL'A BÜYÜK JEST

ZDF'DE PROGRAM YAPAN GOTTSCHLK(sağdan 3.)
Almanya'nın en ünlü sanatçılarından Herbert Grönemeyer, ZDF televizyonunun "Wetten Dass?" (İddiaya Var mısın?) adlı şov programlarında, Tafel'a yardımda bulundu. 10,9 milyon kişinin izlediği programda Grönemeyer, Berlin Tafel'in masraflarını bir aylığına karşılayacağını açıkladı.

SabahAvrupa/İlyay Oğuz Yeniyurt/Franfurt/München/22.11.2022

 

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın