Almanyalı Türklerin aylardır

Almanyalı Türklerin aylardır

FDP çifteye taş koyuyor

FDP ÇİFTE VATANDAŞLIĞI ENGELLİYOR!..FDP çifteye taş koyuyor

Almanyalı Türklerin aylardır heyecanla beklediği çifte vatandaşlık yasasının çıkışının, hükümet ortağı FDP tarafından engellendiği, bu yüzden geciktiği ortaya çıktı.

ALMANYA'DA,AVRUPA BİRLİĞİ(EG) AYAĞINA HER KÖŞE DE DİLENCİ DOLU,BUNA NE DEMELİ?.. (Yeniyurt)

HAFTALARDIR AYAK SÜRÜYOR
Almanya'da Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti'den (FDP) oluşan hükümetin, çifte vatandaşlığa izin veren ve vatandaşlığa geçişleri kolaylaştıran yeni vatandaşlık yasa tasarısı FDP'ye takıldı. İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanıp ilgili komisyona gönderilen tasarıya FDP'nin itiraz ettiği ve haftalardır tartışma yürütüldüğü ifade edildi.


FDP SINIRLAMA İSTİYOR

HÜR Demokratların tasarıdaki çifte vatandaşlığın nesiller boyu devam etmesi maddesine itiraz ettiği ve sınırlanmasını istediği belirtildi. İki nesil sonra sınırlama talebinde bulunan FDP'nin, SPD ve Yeşiller'in itirazı ile karşı karşıya kaldığı aktarıldı. Federal Meclis SPD Grup Başkan Yardımcısı Dirk Wiese, çifte vatandaşlık uygulamasını nesille sınırlamanın imkânsız olduğunu vurguladı.
SPD VE YEŞİLLER KARARLI
WİESE, "Bunun için tüm menşe ülkelerle vatandaşlıklarını yurtdışında yaşayan belirli bir nesilden sonraki nesillerle aktarmanın mümkün olmayacağına dair anlaşmalar imzalamak zorunda kalacağız" dedi. Wiese ayrıca, "Modern vatandaşlık yasasının insanları bir vatandaşlık için diğer vatandaşlıktan vazgeçmeye zorlamaması gerekiyor. Yüksek sesle söylüyorum. SPD için bu söz konusu bile olamaz" dedi.
YENİ YASA NE GETİRECEK
YENİ vatandaşlık yasa tasarısının kabul edilmesi halinde, Alman vatandaşlığının önündeki birçok engel kaldırılacak, çifte vatandaşlı ğa genel olarak izin verilecek. Alman vatandaşlığına geçmek isteyenlerin ülkede ikamet etmesi gereken süre daha kısa olacak.

Cengiz Parlayan/24.3.2023

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın