Almanya Uykuya Dalmış

Almanya Uykuya Dalmış

Almanya'nın Hanau kentinde 4'ü Türk, 9 kişinin katledildiği saldırının ikinci yıldönümü.

ALMANYA UYKUYA DALMIŞ(VERSCHLAFEN)Almanya uyumuş

Hanau teröristi,atış talimleri yaptı,Slovakya'ya kılıç eğitimine gitti. 

Amerika'da Tapınak Şövalyeleri'ne katıldı. 

Alman makamları bu manyağı takip bile etmedi.

Almanya'nın Hanau şehrinde 4'ü Türk, 9 kişinin katledildiği saldırının ikinci yıldönümü.

Katil zanlısı Tobias Rathjen'le ilgili bilirkişi raporu kamuoyuna yansıdı. Önde gelen adli psikiyatristlerden Henning Sass, 43 yaşındaki terörist Tobias Rathjen'le ilgili raporunu,Hessen eyaletinde oluşturulyan araştırma komisyonuna sundu. Raporda, katil için 'Şizofreni ve ırkçılığın açık belirtileri var' ifadeleri dikkati çekti.
AİLE KLİNİKTEN KAÇIRDI

SASS'IN raporunda, katilin ilk kez 2001'de gizli servisler tarafından rahatsız edildiği yönünde polise şikâyette bulunduğu, intihar riski nedeniyle psikiyatri kliniğine yatırıldığı ancak ailesi tarafından klinikten alınıp eve götürüldüğü yer aldı. Katilin 2002'de ehliyet almak için incelemeye tabi tutulduğunu belirten psikiyatrist, durumun 'aşk acısı ve sınav stresine bağlı geçici şizofren' olarak değerlendirildiğini aktardı. Sass, Rathjen'in 2005'te gizli servislerce takip edildiğini yinelediğini hatırlattı.

ŞİZOFRENE SİLAH RUHSATI
BİLİRKİŞİ raporunda, katilin 2013'te atıcılık kulübüne katıldığı, 2018'de ilk silahını aldığı ve ABD'de İslamofobik grup olan Tapınak Şövalyeleri'ni ziyaret ettiğine dikkat çekildi. 2019 yılı geldiğinde Münih'te iki atış eğitimi kursuna katılan katilin, Slovakya'da kılıç eğitimi alma isteğinde şüphe duyulması üzerine reddedildiği rapora yansıdı. Sass raporunda, 2019'da da Rathjen'in takip edildiğini iki kez ileri sürdüğüne dikkat çekti.
ALMAN POLİSİ TAKİP BİLE ETMEDİ
SASS,polisin Rathjen'in şikâyetini durumunu araştırma zahmetinde bulunmadan gizli servislere, "Siz bu kişiyi takip ediyor musunuz?" diye sorduğu ve "Hayır!" cevabını aldığında, konuyu kapattığına raporunda yer verdi. Sass, şizofrenik kurguların terör saldırısını açıklanır hale getirmediğini, psikolojik rahatsızlığın da ırkçı motifli saldırıyı dışlamadığını ifade etti. Sass, "Silah sahibi olma hakkıyla birlikte şizofrenik durum potansiyel olarak tehlikeli bir kombinasyon olarak görülür" dedi. Raporda, açıkça bu tehlikenin göz ardı edildiğine işaret adildi.

Cemil Alpay/Alican Yeniyurt.09.02.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın