Almanya,kendisini unuttu

Almanya,kendisini unuttu

Almanya'da koronavirüs önlemleri

Almanya,Kendisini Unuttu; Türkiye'yi Riskli Bölge İlan Etti

ALMANYA,TÜRKİYE'Yİ YENİ KEŞFETTİ

Almanya, Kovid-19 salgını nedeniyle Türkiye'yi yeniden riskli ülkeler arasına aldı.

Federal hükümet 9 Kasım’dan itibaren geçerli olmak üzere İzmir, Aydın, Muğla ve Antalya'yı da riskli bölgeler kapsamına dahil etti.

FEDERAL hükümet daha önce aldığı kararla bu dört ili riskli bölge kapsamından çıkarmış 8 Kasım tarihine kadar riskli bölge kapsam dışı ilan etmişti.

GİDİP GÖRMEDEN,BU BÖLGELERİ TEHLİKELİ GÖRMEK,ÖN YARGILI BİR KARAR OLMALI.(yhy)
Federal dışişileri bakanlığı yaptığı açıklamada İzmir,Aydın,Muğla ve Antalya’nın istisna dışında tutulma süresinin 8 Kasım’da sona ereceğini ve uzatılmayacağını duyurdu.

Bakanlık açıklamasında bu dört ille birlikte Türkiye'den dönenlerin koronavirüs taşımadıklarına ilişkin test sonuçlarını yetkili makamlara sunmasının zorunlu olduğunu da belirtti. 

Testin de uçuştan en fazla 48 saat önce yapılması şart.

Açıklamada test maliyetinin yolcu tarafından üstlenmesi gerektiği de yer aldı. Test sonucu pozitif olanların uçağa alınmayacağı ve Türkiye'de karantinada tutulmasının da zorunlu olduğu hatırlatıldı.

KORONA VİRÜS HABERLERİ.MASKELİ YAŞAMAYA DEVAM.

Almanya,Türkiye'yi yeniden keşfetti..!

ÖTE YANDA,ALMANYA'DA YENİ ÖNLEMLER

Almanyada salgınla mücadelede yeni tedbirler getirildi.

Başbakan Angela Merke'’in başkanlığında toplanan 16 eyaletin başbakanları, ülkede kısmi kapanma anlamına gelen bir dizi katı kararlar aldılar.

Toplantının ardından bir basın toplantısı düzenleyen Merkel, halkı dayanışmaya çağırdı. Ulusal sağlık krizi yaşamamak için kararların alınması gerektiğini belirten Merkel “Yeni vakalar ve yoğun bakım hasta sayısı katlanarak arttı, bunu önlemek için bu adımlar atıldı. Amacımız önce vakaları durdurmak ardından sayıları düşürmek” dedi.

BERLİN  – Almanya Başbakanı Angela Merkel, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla topyekun mücadele için “ulusal çaba gösterilmesi” çağrısında bulundu. Merkel, eyalet başbakanlarıyla video konferansla yaptığı toplantı sonrası Kovid-19’la mücadelede alınan yeni tedbirleri kamuoyuna açıkladı. Siyasi olarak bugün karar alma konusunda zor bir gün geçirdiklerini belirten Merkel, “Vatandaşlarıma Kovid-19’la mücadele için ‘ulusal çaba gösterilmesi’ çağrısında bulunuyorum. Sağlık konusunda ‘acil durum’ ilan etmemek için bir yol bulmamız gerekiyordu. Bugün aldığımız tedbirler, biraz sert olabilir ama aralıkta normal yaşantımıza dönebilmek için bunlar gerekli tedbirler.” ifadesini kullandı.Başbakan Merkel, 2 Kasım'dan itibaren 4 hafta boyunca kısmi kısıtlamalara gidileceğini bildirerek, “Virüs bu tempoda artmaya devam ederse, sağlık sistemi zora girer. Bundan kaçınmak için önlem almalıydık.” dedi.

Alman Başbakan, bulaşan virüsün yüzde 75’inin nereden kaynaklandığının tespit edilemediğinin de altını çizdi.

“İbadetler konusunda sert tedbir almadık”

İşletmelere cirolarının yüzde 75’i oranında destek verileceğini aktaran Merkel, bunun için 10 milyar avro ek ödenek ayrılacağı bilgisini paylaştı. Merkel, vatandaşlardan akraba veya turistik seyahatlerden kaçınmalarını, kesin olarak mesafe kuralına uyulmasını ve minimum temas uygulanmasını istedi. Dini ayinler için henüz bir kısıtlama getirmediklerini belirten Merkel, ancak ibadethanelerde hijyen kurallarına uyulmasını tekrar vurguladıklarını söyledi. Merkel, Mart ayındaki gibi bir durumumuz yok, o nedenle ibadetler konusunda sert tedbir almadık. Ama mesafe kuralı, hijyen her zamanki gibi çok önemli. diye konuştu.

MERKEL, bugünkü toplantıda alınan en önemli olumlu kararın, okul ve kreşlerin açık kalması olduğuna dikkati çekti.

ALINAN YENİ ÖNLEMLER ŞÖYLE
* En fazla iki hane mensubu olmak şartıyla 10 kişinin bir araya gelmesi serbest olacak. Bu kurala uymayanlara para cezası kesilecek.
* Otellerde ve pansiyonlarda konaklama çok ciddi kısıtlanacak. Turistik amaç taşımayan zorunlu hallerde sadece otellerde konaklamaya izin verilecek.
* Tiyatro, opera ve konser salonları kapalı kalacak. Spor salonları, sinema, eğlence alanları, yüzme havuzları ve genelevler de açılmayacak. Tüm eğlence partileri iptal edilecek.
* Bar ve birahaneler kapalı kalacak. Restoranlarda masalara servis yasak. Evlere servis ise serbest olacak.
* Vücut temizliği ve bakımı yapan solanlar, kozmetik salonları, masaj salonları ve dövmeciler tamamen kapatılacak. Fizik tedavi amaçlı masaj salonları ise hizmet vermeyi sürdürecek. Kuaför ve berberler de çalışacak. Ancak,berber ve kuaförlere de yeni hijyen kuralları getirilecek.
* Perakende satış dükkânları ve mağazalar açık olacak. Ama ciddi önlemler alınacak. 10 metrekare başına bir müşterinin içeri girmesine izin verilecek.
* Amatör ve ferdi sporlar kasım ayında yapılamayacak. Profesyonel futbol ve basketbol ile diğer takım sporları ise seyircisiz planlandığı gibi devam edecek.

Haber;İHA. Derleyen;YeniyurtHaber.28.10.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın