Almanya eski Başbakaı Schröder

Almanya eski Başbakaı Schröder

Gergard Schröder, Spiegel dergisine yaptığı açıklamada, Avrupa’daki mülteci krizi sonrası AB-Türkiye mutabakatının imzalandığını hatırlattı.

Almanya'nın eski Başbakanı,ŞANTAJDAN BAHSETMEZDİM

 

TÜRKİYE'YE VERİLEN SÖZLER YERİNE GETİRİLMEDİ

Eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Avrupa Birliği’ne (EG), Türkiye’ye verdiği sözleri yerine getirmediği eleştirisinde bulunarak AB-Türkiye anlaşmasının bir kısmının yerine getirilmemesi durumunda bunun sonuçları olacağının bilinmesi gerektiğini belirtti.

  Gergard Schröder, Spiegel dergisine yaptığı açıklamada, Avrupa’daki mülteci krizi sonrası AB-Türkiye mutabakatının imzalandığını hatırlattı.

Brüksel’in, Türkiye’ye iş adamları için vize serbestisi ve üyelik müzakerelerinde kolaylık sağlanması sözünü verdiğini aktaran Schröder,ancak bunların yapılmadığını ifade etti.

TÜRKİYE CUMHUR BAŞKANI ERDOĞAN

Schröder, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sığınmacılarla Avrupa’ya şantaj mı yaptığı” sorusuna, ”Şantajdan bahsetmezdim. Türkiye, dünya çapında en fazla mülteciye sahip ülke ve burada yaklaşık 4 milyon mülteci yaşıyor.” cevabını verdi.

AB'nin Türkiye’de verdiği bazı sözleri yerine getirmediğini vurgulayan Schröder, şunları kaydetti; “AB-Türkiye anlaşmasına karar verildiğinde; Brüksel, Erdoğan’a üyelik müzakerelerinde kolaylık ve iş adamları için vize serbestisini gündeme getirdi ama AB, buna uymadı. Bunun nedenleri vardı; Türkiye’deki iç siyasi durum ve Türkiye’nin Libya’daki angajmanı. Ancak AB, anlaşmanın bir kısmını yerine getirmezse bunun sonuçları olacağını bilmelisiniz. Türkiye, gururlu bir ülke ve gururlu bir lidere sahip.”işeklinde yorumladı

Basına çikan haberler.6-03.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın