Almanya'da çifte vatandaşlık sözü

Almanya'da çifte vatandaşlık sözü

Scholz'dan çifte vatandaşlık sinyali

SCHOLZ'DEN ÇİFTE VATANDALİŞ VADI GELDİ.Scholz’dan çifte vatandaşlık sinyali

Almanya Başbakanı, vatandaşlık yasasında çifte standarda işaret etti. İnsanlar geldikleri ülkelere geri dönemeyeceklerini biliyor. Bu engeli aşmamız gerekiyor

Türklerin yıllardır beklediği, koalisyon hükümetinin sözleşmeye aldığı çifte vatandaşlık konusunda Almanya Başbakanı Olaf Scholz'dan umut veren cümleler geldi. Almanya Uyum Vakfı'nın Berlin'deki etkinliğinde konuşan Scholz, "Almanya'daki vatandaşlık yasamızı dünyadaki en modern düzeye getirmemizi istiyorum. Vatandaşlıkla bir engeli aşmamız gerekiyor" diye konuştu.
AÇIKLAMA YAPAMIYORUZ
SCHOLZ, Hamburg Belediye Başkanı olduğu dönemde kendisini etkileyen en önemli olaylardan birinin Alman vatandaşlığına kabul edilmiş kişilere belge teslim töreni olduğunu aktardı.

Başbakan, "Orada çok duygulu anlar yaşadım. Herkesin bilmediği bir şey var. Vatandaşlığa kabullerin yarısı birden fazla uyruğun da kabul edilmesiyle gerçekleşiyor ve diğerlerinde neden böyle olmadığını açıklamak zor" dedi.

(BİZİMDE TANIDIĞIMIZ AİLELERİ ÇOCUKLARI ÇİFTE VATANDAŞLIDIRLAR

A.Fındık Ailesi)
UYUM YOLU TAŞLI OLMAMALI
SON birkaç yılda öğrendikleri olduğuna vurgu yapan Scholz, "Birçok insan, geldikleri ülkeye asla geri dönemeyebileceklerini biliyor. Gerçek şu ki, nerede kendinizi evinizde hissedeceğinize hayat karar verir. Bu, içten gelmesi gereken bir bağlılık. Vatandaşlık yasamızı bu bakış açısıyla modernize etmemiz doğru" diye konuştu. Başbakan, uyuma giden yolun çok taşlı olmamasını sağlayacaklarını aktardı. 
IRKÇILIK, AŞILMASI GEREKEN BİR GERÇEK
Başbakan, ırkçılığın Almanya'da da bir gerçek olduğunu vurguladı ve "Bu, aşılması gereken bir gerçektir. Almanya'da 20 bin aşırı sağcı, ırkçı var. Bence bu, çok yüksek bir rakam ve bu yüzden bunu değiştirmek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Ulusal eylem planıyla, demokrasiyi geliştirme yasasıyla ırkçılığa karşı mücadele edeceğiz" dedi.

SPD'YE DESTEK YÜZDE 19.5'E İNDİ
26 Eylül 2021 günü gerçekleşen seçimden yüzde 25.7 oy oranı ile çıkıp koalisyon hükümeti kuran Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) oyları Insa adlı araştırma şirketinin son anketinde yüzde 19.5'e düştü. Buna karşılık Olaf Scholz'un, popülerlik derecesi iki puan artarak 44,.5 oldu. Scholz, yedinci sıradan dördücü sıraya yükseldi. Seçimde yüzde 24.1 oy alan Birlik Partileri'nin (CDU/CSU), oy oranı ise ankette yüzde 28'e yükseldi. Yeşiller de seçimde 14.8 olan oylarını yüzde 21'e yükseltip SPD'yi geride bıraktı. FDP'nin desteği ise yüzde 9.5 olarak belirlendi.

SabahAvrupa/HaberYeniyurt/Berlin/22.6.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın