Afrika,Açlığın pençesinde

Afrika,Açlığın pençesinde

Doğu Afrika’da 81 milyon kişi açlıktan ölebilir

BM;DOĞU AFRİKA'DA 81 MİLİYON İNSAN AÇLIKTAN ÖLEBİLİR

(Aman ha ekmekleri çöpe atmayınız!)

Birleşmiş Milletler (BM), Doğu Afrika için önemli uyardı bulundu.

BM, buradaki ülkelerinin kuraklık sebebiyle kıtlık riskiyle karşı karşıya olduğunu bildirdi.

Afrika kıtası asırlardır açlıkla mücadele ediyor. Kıtada bu kriz her geçen gün daha da büyüyor. Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı Doğu Afrika Bölge Direktörü Michael Dunford, vahim tabloyu bir kere daha gözler önüne serdi.

"3 MEVSİM/SEZONDUR YAĞMUR YAĞMIYOR"

Dunford, bölgede 3 sezon boyunca yağmur yağmadığına ve kuraklığın devam etmesinin 20 milyon kişiyi etkileyebileceğine dikkati çekti. Doğu Afrika’nın kuraklık riskiyle karşı karşıya olduğunu belirten Direktör, bölgede 81 milyon kişinin gıda güvenliğinin olmadığını söyledi.

"RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI AFRİKA'YI DA VURDU"

(İstanbul,Üsküdar'da bir pazar.(foto;Yeniyurt)

Michael Dunford "Somali’de kuraklık yaklaşık 6 milyon kişiyi etkiledi ve halihazırda 1,4 milyon kişi acil yardıma ihtiyaç duyuyor. Etiyopya ‘da 7 milyon, Kenya’da da 3,5 milyon kişi kuraklıktan zarar gördü" dedi. 

Ukrayna- Rusya savaşının tesirlerininin de bölgede hissedildiğini ve gıda fiyatlarının yüzde 23 arttığını söyleyen Dunford “Bu artış Etiyopya’da yüzde 66, Somali’de ise yüzde 36 olduğ. Dünya Gıda Programı, Doğu Afrika’ya yardım için 6 ay boyunca 327 milyon dolara ihtiyaç duyuyor. Ancak bu fonun sadece 64 milyonu toplayabildik” ifadelerini kullandı.

İHA/YeniyurtHaber.22.04.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın