Acı vatanın acı gerçeği

Acı vatanın acı gerçeği

Her iki kişiden biri, "ırkçı bir toplumda" yaşadığı görüşünü paylaşıyor.

ACI VATAN'NI ACI GERÇEĞİ       Acı vatanın acı gerçeği

GÜNLÜK YAŞAMIN PARÇASI OLDU
Araştırma sonucuna göre, katılımcıların yüzde 61'i ırkçılığın Almanya'da günlük yaşamın bir parçası olduğu konusunda hemfikir. Nüfusun yüzde 65'i Alman makamlarında ırk ayrımcılığı olduğuna inanıyor.

Her iki kişiden biri, "ırkçı bir toplumda" yaşadığı görüşünü paylaşıyor. Erkeklerin yüzde 39'u, kadınların ise yüzde 58'i ırkçı bir toplumda yaşadığını düşünüyor.

"FARKINA VARMALA
RI İYİ"
Araştırmayı değerlendiren Almanya'nın yeni Aile Bakanı Lisa Paus, ırkçılığın Almanya'da temel anayasal değerlere zarar verdiğini vurguladı. Paus, "Irkçılık sonucu hayatını kaybedenler oluyor. Ülkedeki büyük çoğunluk, ırkçılık olduğunu kabul ediyor. İnsanlar buna karşı harekete geçmeye de hazır. İyi yoldayız" dedi.

Federal Hükümetin Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Reem Alabali- Radovan ise "İnsanların yüzde 90'ının farkına varması iyi haber. Bu değişim için önemli bir adım" şeklinde görüş belirtti.
RAHATSIZLIK VERİYOR
Irkçılığa dolaylı ya da direkt tanık olanların yüzde 60 ila 80'i ırkçılıktan rahatsızlık duyuyor. Nüfusun büyük bir çoğunluğu, ırkçılığın gizli ve bilinçsiz olabileceğini ifade ediyor. 'Bilinçsizce ırkçılık yapılıyor' diyenlerin oranı yüzde 81 olarak göze çarpıyor. Nüfusun yüzde 47'si son beş yılda gündelik yaşamda ırkçı bir ifadeye karşı çıktığını belirtiyor.

Cemil Alpay/6.5.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın