Yunan Basını'ndan

Yunan Basını'ndan

Macron'un kışkırtmasıyla Ege ve Doğu Akdeniz’de gerilimi tırmandıran Yunan hükümetine...

Yunanistan'da Türkiye ve Erdoğan itirafı;

İKİ ÖNEMLİ HATA YAPTIK,BATI BİZDEN BIKTI.

Macron'un kışkırtmasıyla Ege ve Doğu Akdeniz’de gerilimi tırmandıran Yunan hükümetine, "içeriden" de eleştiriler gelmeye başladı.

Komünist milletvekili Liana Kanelli, “Erdoğan, stratejik bir akıl” sözleriyle dikkat çekti.

Öte yandan, ABD'li Bloomberg, "Türkiye bölgesel güç olacak donanma inşa ediyor" yazısında Türk ve Yunan donanmalarını karşılaştırdı. Yunan yetkililer yorum dahi yapamadı...

Yorgo KIRBAKİ

Yorgo KIRBAKİ/Bildiriyor./[email protected]

*İKİ KOMŞU MEMLEKET,ÜLKE ANLAŞMASI,EGE'YE,DÜNYA'DA HUZUR GETİRİR (yhy)

Türkiye'nin Oruç Reis sismik araştırma gemisi Doğu Akdeniz'de faaliyetlerini sürdürürken Yunan yetkililerin sert açıklamalarına karşılık Atina’da bazı isimler Yunan tezlerini eleştiren çıkışlarda bulundu. Bu önemli isimlerin Atina’ya tepkisi özetle şu şekilde:

‘İKİ ÖNEMLİ HATA YAPTIK’

"İKİ ÖNEMLİ HATA YAPTIK" * GERÇEĞI GÖREN LİANA

Yunanistan Komünist Partisi (KKE) Milletvekili Liana Kanelli, Skai TV'ye yaptığı konuş mada, “Fransa bizim için değil, Libya için Doğu Akdeniz’de. Kimse Yunanistan’ın çıkarları için ölmüyor. Bana göre, iki önemli iletişim hatası yaptık. Birincisi, "(Cumhur başkanı) Erdoğan öyle, Erdoğan böyle" dedik. Oysa Erdoğan, 20 yıldan beri içeride ve dışarıda ülkesi için yaptığı hamlelerle ayakta duran stratejik bir akıl. İkincisi, Türkiye bölgesel süper bir güç” dedi.

Kanelli, Atina'nın AB ve NATO üyeliğine karşı çıkan bir isim.

‘AVRUPA BİZDEN BIKTI’"AVRUPA BİZDEN BIKTI" 

Ta Nea Gazetesi'nden Hristos Papahristu;

Yunanistan’ın önünde iki seçenek var. Birincisi, kısa sürecek bir savaş. Burada, Türklerin Meis Adası’na saldırması gibi bir tehlike var. Geri alabilmek için 50-60 yıl müzakere yapılması gerekir. İkinci seçenek, diyalog. Burada da ağır bir ‘siyasi yenilgi’ tehlikesi var. Yani Türkiye’nin sürekli taleplerde bulunacağı ve Yunanistan’ın da taviz vermek zorunda kalacağı bir süreç.

Sürekli olarak "(Cumhurbaşkanı) Erdoğan tahrik ediyor, saldırıyor" demek, ne gerçekçiliktir ne de gerçek ile ilgisi vardır. Erdoğan her tahrik ve tehdit ettiğinde, Avrupa’ya koşmak da bir çözüm değil. Avrupa bize daha ne kadar tahammül edecek. Bizden bıktılar. Biz kendimizin haklı, Türkiye’nin haksız olduğuna sadece birbirimizi inandırdık. Gerçekçi olmalıyız. Aksi takdirde sırtımızı güreş minderinde, Avrupa’yı da karşılaşmanın bitmesi için geri sayan hakem olarak görebiliriz.”

‘MACRON’A UYMAYALIM’

"MACRON'A UYMAYALIM" 

Kathimerini Gazetesi’nden Kostas İordanidis;

“(Fransa Cumhurbaşkanı) Macron’un Erdoğan ile çekişmesi, şüphesiz Atina ve Kıbrıs’a (Rum kesimi) rahat bir nefes aldırıyor. Bu stratejik çekişmenin özü, bölgeden çekilmesi öngörülen ABD’nin boşluğunu kimin dolduracağıdır.

 *NATO'NUN KARARLARI...

Yunanistan'ın, Fransa’nın bölgedeki hedefleri ile bütünleştiği izlenimi vermesi tehlikelidir. Fransa’nın bu dönem Yunanistan’a desteği şüphesiz önemlidir. Ancak rotayı Macron’un yönüne kırmak, geçici bir şey olmaktan öteye gitmemelidir. Çünkü herhangi müttefik bir ülkenin, NATO dYENİ DONANMA DİĞER ÜLKELERİ ALARMA GEÇİRDİışındaki arzuları ile bütünleşmek, sonuçları kestirilemeyecek tehlikeler barındırır.”

YENİ DONANMA DİĞER ÜLKELERİ ALARMA GEÇİRDİ 

ABD'li Bloomberg, Doğu Akdeniz analizi yayınladı. Haberde, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ulusunun çıkarlarını bölgesel bir güç olarak savuna bilecek bir donanma inşa ediyor" ifadelerine yer verildi.

  •  
  • KONU İLE İLGİLİ, ÇAŞİTLİ YORUMLAR GELDİ.

 

Bloomberg, "Yerli imkanlarla yurtiçinde üretilen yeni gemiler ve denizaltılarla güçlendirilen donanma, Erdoğan'ın diğer kıyı devletlerini şaşırtan ve alarma geçiren bir başarı ile yurtdışına güç göndermesine yardımcı oldu.",şeklinde yorum yaptı.

YUNANİSTAN,GEREECE'DE,GERÇEKLERİ FARK EDEN,AKIL SELİMDE VARMIŞ.

Basına yansıyan haberler. Derleyen ;YeniyurtHaberAjansı* [email protected]*08.09.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın