Yaşamaz demişleridi

Yaşamaz demişleridi

Nerde Türk varsa,Türkiye oradadır;YAŞAMAZ DEMİŞLERDİ TÜRKİYE  KURTARDI

Sabah, ölüme terk edilenlerin sesi oldu: ‘Yaşamaz’ dediler Türkiye kurtardıAvrupa'da "Hayatından umudu kestik" denilerek ölüme terk edilen Türklerin dramını Sabah duyurdu.

ERDOĞAN HERKESU UMUT OLDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Türkiye'ye götürülen hastalar yeniden hayata tutundu

Avrupalı Türklerin sesi olan Yeniyurt Haber, koronavirüs pandemisi sürecinde başlayan sağlık skandallarını gündeme taşıdı. Özellikle Hollanda'nın iki yıldır ölüme terk ettiği Türkler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaşanan mağduriyeti görmesi üzerine Türkiye'ye nakledildi ve ölümü beklerken yaşama tutundu. Sağlıklarına kavuşanlar, "Türkiye'nin gücünü gördük.Sabah veb  Avrupa basınına'a  teşekkürler" dedi.

SAĞLIĞINA KAVUŞTU
İlhan Duman, yarı felçli hayat sürerken 8 Ocak 2021 günü koronavirüse yakalandı. 9 gün sonra yoğun bakıma alındı.

(MÜNİH'TE  ALTIN ve ARKADAŞI TÜRKİYE'NIN BU TAVRİNİ TAKTİRLE KARŞILIYORLAR)

Hollandalı doktorlar, onu yaşam destek ünitesinden ayırmak ve ölüme terk etmek istedi. Oğlu Furkan yardım talep etti. Sabah Avrupa durumu yazdı, ahaber skandalı ekrana taşıdı. Nevşehirli Duman, ambulans uçak ile nakledildiği Ankara Şehir Hastanesi'nde dört ay tedavi görüp taburcu oldu.
YÜRÜMEYE BAŞLADI
Dilara Şahin (24), baş ağrısı ve halsizlik şikâyetiyle hastaneye gitti, 'Kanında mikrop var' diye tedavisi geçiştirildi. Lösemi olduğu anlaşıldı. Doktorlar, kemoterapi uyguladıkları Dilara'nın ciğerlerinin devre dışı kaldığını söyledi ve 'Yapılacak bir şey kalmadı' dedi. Sabah(gazetesi) yazdı ardından ahaber ekrana getirdi. Türkiye'ye nakledilen Dilara yürümeye, konuşmaya başladı ve kardeşinden ilik nakli ile lösemiyi de yenebilecek güce kavuştu.
TAM TEŞHİS KONULDU
Funda Kök, rahatsızlanınca hastaneye yattı. Mide kanserinden ameliyat edildi. Sonra midesinde kanser olmadığı anlaşıldı. 35 yaşındaki Kök, 10 ayda 50 kilodan 30 kiloya düştü. Kendisini odasına kapatıp ölümü bekleyen Kök'ün dramı Saba'ta yer alınca ambulans uçak ile Eindhoven'den alınıp Türkiye'ye nakledildi. Tedavisi süren Kök, hastalığının tam olarak ne olduğunu öğrendi. Yavaş yavaş sağlığına kavuşmaya başlayan Kök, Hollanda'ya döndü.
SON YOLCU OSMAN AMCA
Osman Kızılkaya (59), Sabah'ın gündeme taşıdığı son isim oldu. Almanya'da rahatsızlanınca kaldırıldığı hastaneden 'Bir şeyin yok' denilerek taburcu edildi. Kızılkaya hastane önünde düştü. Beyninde pıhtılaşma oluştu. 500 km ötedeki hastaneye nakledildi. Doktorlar Kızılkaya için de "Yapılacak bir şey kalmadı" dedi. Ailesi Sabah ile iletişime geçti. Kızılkaya da Türkiye'nin sahip çıktığı hastalardan biri oldu.
YUNUS BEBEĞİN YÜZÜ GÜLDÜ
Faslı Zeynep ve Yusuf Rahou, Fas ve Hollanda'da 2 aylık bebekleri Yunus'un nadir görülen genetik hastalığına çare bulamayınca Sabah aracılığı ile Türkiye'den yardım istedi. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatının ardından 8 Nisan günü ambulans uçakla Ankara'ya nakledildi ve Çocuk Hastanesinde yoğun bakıma alındı. Baba Yusuf, "Türkiye'ye geldiğimizden bu yana bebeğimiz gülüyor. Öleceği korkusunu üzerimizden attık. Tedavisi sürüyor" dedi.
24 GÜN MÜCADELE ETTİ
Selahattin Kandaz da (61) İlhan Duman gibi koronavirüs tedavisi için hastaneye yattı. Tedavi süreci biterken hastanede mikrop kapıp fenalaştı. Hastane, aileye yaşam destek ünitesinin fişini çekeceklerini bildirdi. Kandaz'ın eşi Emine ile kızı Müberra, yardım çağrısında bulundu. Sabah ve ahaber konuyu gündeme taşıdı. Kandaz Türkiye'ye nakledildi, ancak hayata 24 gün tutunabildi.
TÜRKİYE'DE YAŞAMA SARILDI
Hollanda'nin Rotterdam kentinde yaşayan, evinde ölüme terk edilen 21 yaşındaki Salih Kör'ün annesi Ruhsan, Anneler Günü'nde Sabah aracılığı ile yardım çağrısı yaptı. Lösemi hastalığına yakalanan ve ilik naklinden sonra eski sağlığına kavuşmayan göğsünde tümör de tespit edilen Salih, Türkiye'ye nakledildi. Salih 15 gün sonra yaşama veda etti. Ailesi, "Salih Türkiye'de yaşama sarılmıştı" dedi.

Fatih Özyar/YeniyurtHaber/5.6.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın