İfade özgürlüğüne Meclis darbesi

İfade özgürlüğüne Meclis darbesi

İfade özgürlüğü ayaklar altında alındı

"TAVRINI KOYAMASSIN!" BASKISIİfade özgürlüğüne Meclis darbesi

Hukuken suç teşkil etmeyen "Nehirden denize kadar, Filistin öz gür olacak" sözü, Hollanda Temsilciler Meclisi tarafından yasaklandı. İfade özgürlüğü ayaklar altında

Türkiye karşıtlığı söz konusu olduğunda hakaret ve küfre varan söylemlere "İfade özgürlüğü" diyen Avrupa'da, Filistinlilere destek içeren söze mecliste yasaklama getirildi. Denk Partisi Meclis Grup Başkanı Stephan van Baarle, Hollanda Temsilciler Meclisi'nde hükümetin İsrail ve Hamas arasındaki savaşa ilişkin tutumu üzerine yapılan tartışmada, "Nehirden denize kadar, Filistin özgür olacak" sözünü kullandı.
DÜŞMANLIĞA BAĞLADILAR
Meclis Başkanı Vera Bergkamp, bu söz üzerine van Baarle'yi uyardı. Bergkamp, "Son cümlenin belirli bir çağrışımı olduğunu biliyorsunuz değil mi? Bu mecliste bu son cümleyi bir daha duymak istemiyorum. Sizi bu konuda uyarmıştım" dedi. Bazı milletvekilleri de van Baarle'nin kullandığı ifadeyle Yahudi düşmanlığı yaptığını belirterek, sözlerini geri almasını talep etti. van Baarle, bu isteğe karşı çıktı.

SÖZLERİNİ GERİ ALMADI
Filistinlilerin özgürlük ve eşitlik taleplerinin hemen antisemitizm ya da başka bir nefret biçimine sokulduğunu söyleyen van Baarle, "Antisemitizme karşıyım. Sözlerimi geri almayacağım. Filistinlilerin haklarını savunuyorum. O ifadeyle Filistinlilerin bölgede topraklarının yasadışı şekilde ilhak edilmeden, eşitlik ve özgürlük içinde, ayrımcılığa uğramadan yaşama hakkına sahip olduklarından bahsediyorum" dedi.
ÖNERGEYLE YASAKLANDI
Oturumda, ülkede hukuken suç teşkil etmeyen, "Nehirden denize kadar, Filistin özgür olacak" ifadesine ilişkin, İsrail Devleti'nin yok edilmesinin propagandasının yapıldığı ve bu nedenle 'şiddete çağrı' oluşturduğu gerekçesiyle sunulan önerge kabul edildi. Eğer tartışmalı ifade mecliste tekrarlanırsa, konuşanın mikrofonu kapatılacak, geçici olarak meclis oturumlarına alınmayacak.

Fatih Özyar/28.10.2023

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın