En iyisinde Türk'ün imzası

En iyisinde  Türk'ün imzası

Başarılar tesadufî değildir

EN İYİ OTOMOBİLDE TÜRK İMZASI VAR...

HER SAHADA TÜRKLERİN GAYRETİNİ GÖRÜYORUZ.En iyi otomobilde Türk imzası var

Alman otomotiv sektörünün kalbi Stuttgart’ın Belediye Başkanı Frank Nopper: En iyi otomobili üretmede dört nesil Türklerin büyük emeği var

Almanya'da Türk İşçi Göçü Anlaşması'nın 60. yılı dolayısıyla Stuttgart kentinde düzenlenen programda konuşan Stuttgart Büyükşehir Belediye Başkanı Frank Nopper, Türklerin Almanya ve kente büyük katkı sunduklarını söyledi. Nopper, "En iyi otomobil Stuttgart'ta yapılabiliyorsa, bunda dört nesil Türk dostlarımızın emeği var" diye konuştu.
BAŞARIYI HER ALANDA GÖRDÜK
İmkân sunulduğunda Türklerin ne kadar başarılı olabileceklerini yalnızca fabrikalarda değil pek çok alanda gördüklerini ifade eden Nopper, siyaset, sanat, futbol ve bilim dünyasında başarı sağlamış Türklerin isimlerinden örnekler verdi. Başkan, "Onun içindir ki siz bize aitsiniz. Sizi istiyoruz" dedi. Nopper, konuşmasında Türk-Alman dostluğuna da değindi.

60 YIL ÖNCE GELENLER ARTIK SADECE İŞÇİ DEĞİL
Programda konuşan Stuttgart Başkonsolosu Erkan Öner Baden Württemberg Eyaleti'nde yaklaşık yarım milyon Türk'ün yaşadığını dile getirdi ve "1961'in Kasım ayında bir haftalık tren yolculuğunun ardından Stuttgart'a gelen misafir Türk işçiler, artık işçi değil bu toplumun birer parçası" diye konuştu.
ÖNCELERİ,İŞARET DİLİYLE ALIŞVERİŞ YAPTIKALMANYA'ya ilk gelenler arasında bulunan Mustafa Şeker, programda o yıllarda yaşadıkları zorlukları anlattı. Bir kelime Almanca bilmeden geldikleri ülkede alışveriş sırasında ilginç diyaloglar yaşadıklarını söyleyen Şeker, "İstediğimiz ürünleri tarif etmeye çalışıyorduk. Anlatamadığımızda komik şeyler yaşıyorduk" dedi.

Mustafa Akbaba/İlay Sakaoğlu / 24.10.2021

 

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın