Die Welt'in haber,yorumu

Die Welt'in haber,yorumu

Alman Die Welt gazetesi,bugün öğleden sonra açıklanması beklenen AB Komisyonu'nun

Die Welt;Türkiye'nin,AB üyelik şansı giderek azalıyor

Alman Die Welt gazetesi,bugüDie Welt: Türkiye'nin, AB  üyelik şansı giderek azalıyorn öğleden sonra açıklanması beklenen AB Komisyonu'nun katılım müzakerelerine ilişkin yeni yıllık Türkiye raporunda Türkiye'nin AB'ye üyelik şansının giderek azaldığının vurgulandığını yazdı.

BUGÜN ÖĞLEDEN SONRA AÇIKLANMASI BEKLENEN KARAR ÖNCESI,GAZETE YORUMLARDA BULUNDU.

  • Alman Die Welt gazetesi,bugün öğleden sonra açıklanması beklenen AB Komisyonu'nun katılım müzakerelerine ilişkin yeni yıllık Türkiye raporunda Türkiye'nin AB'ye üyelik şansının giderek azaldığının vurgulandığını yazdı.

Die Welt gazetesi haberinde Ankara'nın yolsuzlukla mücadelede herhangi bir ilerleme kaydetmediğinin vurgulandığını belirterek, kuvvetler ayrılığının mevcut olmadığı ve ekonominin işleyişi konusunda ciddi endişelerin devam ettiğinin ifade edildiğini kaydetti.

Die Welt,AB'nin yıllık Türkiye raporunda  ayrıca Ankara'nın Avrupa Birliği'nden (EG) giderek daha fazla uzaklaştığı,demokrasi, hukukun üstünlüğü,temel haklar ve yargı bağımsızlığı konusunda ciddi gerilemeler yaşandığına ilişkin eleştirilere de yer verildiğini duyurdu.

Ekonomik kriterlerde Türkiye ileri düzeyde

Die Welt'in haberine göre,AB Komisyonu'nun Türkiye raporunda, “muhalefet liderlerine, insan hakları savunucularına, gazetecilere, sivil toplum mensup larına,akademisyenlere yönelik terörle mücadele yasası kapsamındaki tutuklamaların” derin kaygı uyandırdığı ifade edildi.

Raporda, yargıda 2016 yılındaki darbe teşebbüsünden bu yana ciddi gerilemeler görüldüğü vurgulandı.
 Ayrıca raporda,Türkiye'nin dış politikasının giderek artan şekilde AB'nin güvenlik ve dış politika öncelikleri ile çeliştiğine” yer verildi.

Raporda somut olarak," Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki doğal gaz arama faaliyetlerine ilişkin olarak Kıbrıs yönetimine karşı “yasa dışı faaliyetler yürüttüğü ve provokatif açıklamalarda bulunduğu” belirtildi. 

GÖÇ POLİTİKASINA ÖVGÜ GELDİ.

 *AVRUPA'DA TÜRKLER ÇOĞALDI.

Öte yandan raporda,Türkiye'nin göç ve iltica politikasında “önemli ilerlemeler kaydettiği” vurgulandı. Die Welt'in haberine göre, raporda “2019 yılında Türkiye 2016 yılının Mart ayında AB ile varılan anlaşmayı uygulamaya çaba gösterdi. Türkiye, Doğu Akdeniz'deki göç akınlarının verimli yönetiminde kilit rol üstlendi” ifadeleri yer aldı.

Varhelyi; Türkiye ile müzakereler pratikte durdu.

Avrupa Birliği'nin (EG) Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi de geçen ay Türkiye'nin AB'ye tam üyelik süreciyle ilgili Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine  verdiği demeçte,  "Türkiye ile üyelik müzakereleri pratikte durmuş vaziyette. Zira son zamanlarda bir ilerleme kaydedilmediği gibi geri adım atıldı" ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye 1963 yılında AB'nin o zamanki adı olan Avrupa Ekonomik Topluluğu ile ortaklık antlaşması imzalamış, 1987 yılında tam üyeliğe başvurmuştu. 1999 yılında AB üyeleri tarafından aday olarak kabul edilen Türkiye, 2005 yılında tam üyelik müzakerelerine başladı. Müzakereler hukuken devam etse de fiilen tıkanmış durumda.

YILLARDAN BERİ SÜRE GELEN OYALAMA. AVRUPA'DA TÜRKLER  BİR KAÇ MİLYONU AŞTI BİLE. 

Fransa,Almanya,Holland,Österreich/Avusturya ve dahası.

ÖTE YANDA,MERKEL-ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ

GÖRÜŞMEDE,LİBYA,SURİYE,KARABAĞ OLAYLARI ELA ALINDI.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir video konferans görüşmesi gerçekleştirdi. İletişim Başkanlığından yapılan açıkla maya göre Türkiye-Almanya ve Türkiye-AB ilişkilerinin ele alındığı görüşmede, Doğu Akdeniz ve Libya'daki gelişmelerle Azerbaycan-Ermenistan meselesi başta olmak üzere bölgesel konular değerlendirildi. Erdoğan,görüşmede,Avrupa Birliği Liderler Zirvesi bildirisinin, ilişkilerdeki sorunları aşmayı sağlayacak,diyalog ve iş birliğine zemin hazırlayacak unsurlardan yoksun olduğunu belirtti. Türkiye’nin iyi niyetli tutumuna rağmen AB'nin Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin baskı ve şantajlarına boyun eğdiğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan Avrupa’nın büyük çıkarlarının birkaç Birlik üyesinin küçük çıkarlarına feda edilmemesi gerektiğini vurguladı.  Azerbaycan’ın Ermenistan işgali altındaki topraklarına ilişkin sorunun kalıcı bir şekilde çözümü için BM kararlarının uygulanması ve uluslararası hukukun gereğinin yerine getirilmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya’da da sahada sağlanan sükunet sayesinde ortaya çıkan fırsatın heba edilmemesi gerektiğini söyledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya Başbakanı Merkel ile video konferans görüşmesinde,Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan,İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı,İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da hazır bulundu.

Basında TürkiyeHaberleri.

Derleyen;YeniyurtHaberAjansı. 06.10.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın