Başörtülü olunca Tecrit Var!

Başörtülü olunca Tecrit Var!

Stajda bile ayrımcılık

STAJDA BİLE ATIRIMCI(tecrit)VAR!Stajda bile ayrımcılık

Almanya'da başörtüsü ayrımcılığı sürüyor. Bu defa mağdur 14 yaşındaki Beyza oldu.

Hastaneye staj başvurusu yapan Beyza, başörtüsü yüzünden ret cevabı aldı.

Herne kentindeki okulunda düzenlenen meslek fuarına katıldı. Staj yapmak istediği hastane yetkililerine "Sizde staj yapabilir miyim?" diye sordu. Olumlu cevap alan 14 yaşındaki Beyza T., randevu için yeniden arayıp gün belirledi. Beyza, hastaneye gittiğinde ise "Başörtün ile staj yapamazsın" cevabı aldı. Duyduğu cevap karşısında şoke olan Beyza T., yaşadığı ayrımcılığı  Türk basına anlattı.anlattı:

EVE AĞLAYARAK GİTTİM
Beyza, "Bir ay önce okulumuzda bir fuar düzenlendi. Evangelische Krankenhaus Herne Hastanesi de fuara katılmıştı. Hastanenin yetkilileri ile iletişim kurdum. O gün de başörtülüydüm. Olumlu cevap aldım. Telefonla aradığımda 21 Ekim tarihi için randevu verildi. Randevuya gittiğimde "Seni başörtünle alamayız" dediler.

"Bunu direkt yüzüme söylediklerinde, ayrımcılığa uğradığımı hissettim. Eve kadar ağlayarak gittim" diye konuştu.

HANİ PERSONEL AÇIĞI VARDI?
Durumu ailesine anlattığını ve yasal yollara başvurmayı düşündüklerini ifade eden Beyza T., daha öncede Herne'de başka hastanelerde başörtülü kişilerin çalışmasına izin verilmediğini hatırlattı ve "Almanya'da hastanelerde ciddi personel eksikliği olduğunu söylüyorlar. Ancak bizim gibi başörtülülere ayrımcılık yaparak personel açığının kapanmasını da engelliyorlar" dedi.

AYNI ŞEHİRDE İKİNCİ VAKA
Bu yılın başında Herne'deki St. Marien Hastanesi de üç aylık zorunlu staj eğitimi için başvuruda bulunan Melda Öztuna'yı (24) önce görüşmeye almış, ardından iki hafta çalıştırıp kovmuştu. 10 ay sonra aynı kentteki farklı hastane, benzer ayrımcılığı Beyza'ya yaşattı.

GÖBEĞİN AÇIK,YARIM ÇIPLAKSAN LAF YOK!..(yHy)

Fatih Yılmaz/YeniyurtHaber/29.10.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın