Almanya'da Emekli Maaşı

Almanya'da Emekli Maaşı

Emekli maaşı utanç verici

EMEKLİ MAAŞİ TATMİN ETMEDİEmekli maaşı utanç verici

(% 4.5.zam oldu/35.65 E.)

Çalışma Bakanlığı, Almanya'da 45 yıl/sene çalışan bir kişinin 1543 euro emekli maaşı alabildiğini açıklandı.

Durum utanç verici olarak yorumlandı,maaşlara zam istendi.

KADINLARIN MAAŞI DÜŞÜK
Federal Meclis'te hükümete emekli maaşlarının durumuna ilişkin soru önergesi sunuldu. Önergeyi Çalışma Bakanlığı cevapladı ve 45 yıl tam zamanlı çalışıp emekli olan birinin, ortalama 1543 euro maaş aldığını ifade etti. Bakanlık, erkek emeklilerin maaş ortalamasının 1637 euro, kadın emeklilerin ise 1323 euro olduğunu aktardı.

YÜZDE 10 ZAM YAPILMALI
Önergenin sahibi olan Sol Partili Dietmar Bartsch, "Bu ortalama maaş, son yirmi yılın emeklilik politikasının utanç verici bir bilançosudur. Enflasyonu telafi etmek üzere bu yıl yüzde 10'luk maaş artışı talep ediyorum. Bakanlar, milletvekilleri ve müsteşarlar 9 bin euro enflasyon primi alırken emekliler de düşünülmeli" dedi

DOĞUDA DURUM DAHA DA KÖTÜ
Almanya'nın doğu eyaletlerinde emekli maaşları daha düşük çıktı. Batı eyaletlerinde 45 yıl emeklilik sigortasına ödeme yağan bir kişi, ortalama 1605 euro emekli aylığı alabiliyor. Bu rakam karşımıza doğu eyaletlerinde 1403 euro olarak çıkıyor. Ocak ayındaki bir önergede de yaklaşık 2.7 milyon kadının tam zamanlı işte çok düşük maaşa çalıştığı ortaya çıkmış, bu kadınların düzenli 40 yıl çalışma sonrası bin euronun altına emekli maaşı alabildikleri belirtilmişti.

BAZI EMEKLİLER DİLENİYOR  (Yeniyurt)

Cengiz Parlayan/24.7.2023

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın