Vasıflı işçiye kapılar açıldı

Vasıflı işçiye kapılar açıldı

Almanya kötü giden ekonomisini ayağa kaldırmak için

VASIFLI ELEMANA HER ZAMAN İŞ VARVasıflı işçiye kapılar açıldı

Kalifiye işçi açığının had safhada olduğu Almanya'da, boşluğu doldurmak için göçmene bel bağlandı. Yasada yapılan değişiklikle göçmenler denklik olmadan Almanya'da çalışabilecek

Almanya kötü giden ekonomisini ayağa kaldırmak için göçmene bel bağladı. Ülkede işsiz olan göçmenlerin çalışma hayatına kazandırılması için mücadele verilirken, yurtdışından gelecek vasıflı işçiye de kapılar açıldı. Diplomalı, mesleki deneyime sahip vasıflı işçilerin denklik prosedürü olmaksızın Almanya'ya gelip çalışabilmelerinin önü açıldı.
EK EĞİTİME GEREK KALMADI
Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark Watzinger, "Diplomalı ve mesleki deneyime sahip vasıflı işçiler, bundan böyle herhangi bir eğitim almaksızın Almanya'ya girip çalışabilecekler" dedi. En az iki yıllık mesleki deneyime ve devlet tarafından tanınan meslek veya üniversite diplomasına sahip olanlar, maaş ve dil şartını da yerine getirirse çalışma ve oturum izni alacak.

MAAŞ VE DİL ŞARTI VAR
Almanya'ya gelmek isteyen kişi, çalışacağı şirketten en a
z yıllık 40 bin 770 euro brüt maaşı alacağını garanti edecek. A2 seviyesinde Almanca dil bilgisi sertifikasına sahip olacak. Öte yandan geçici işgücü ihtiyaçlarını karşılamak için şarta bağlı kısa dönemli istihdam da mümkün kılındı. Burada süre sekiz ay ile sınırlandırıldı.

Federal İş Ajansı 2024 yılı için 25 bin kişilik kota belirledi.


AÇIK KAPATMADA ÖNEMLİ YAPI TAŞI
İçişleri Bakanı Nancy Faeser ve Çalışma Bakanı Hubertus Heil, bu hamleyi Almanya'daki nitelikli işgücü açığının kapatılmasında önemli bir yapı taşı olarak değerlendirdi. Faeser, "Ekonomimizin yıllardır acilen ihtiyaç duyduğu vasıflı işgücünün ülkemize gelmesini sağlıyoruz" dedi.

Cemil Alpay/02.03.2024

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın