Son mektup

Son mektup

Sırp mucit Nikola Tesla,annesi Duka Tesla'ya birçok mektup yazmış..

Son mektubundSon mektup: ''Türkleri seçmediğim için pişmanım''a; ''Türkleri seçmediğim için pişmanım''

Sırp mucit Nikola Tesla,annesi Duka Tesla'ya birçok mektup yazmış...

Son mektuplarında ise ABD’de hissettiği hüzünlerini, pişmanlıklarını ve hayal kırıklarını anlatmıştır. Türkiye’ye gelmemesi de bu pişmanlıklardan birisidir.

 * NİKOLA TESLA

 

  •  *15 Mayıs 2020 Cuma.

Nikola Tesla'nın annesi Duka Tesla'ya yazdığı mektuptaki başlıklar şu şekilde;

Hissettiğim tek şey aşağılanma duygusu

İnsanlığa hizmet ettiğim bu yıllar bana yalnızca aşağılanma duygusu ve hakaret getirdi. Son günlerde geceleri dışarıdan gelen dua eden sesler duyuyorum, ancak kapıyı açtığımda hiç kimseyi göremiyorum. Senin nasıl olduğunu bile bilmiyorum, ama iyi olmadığını biliyorum. Keşke yanımda olabilseydin..

Tek kişi dünyayı değiştiremiyor

Aklıma yine sen geliyorsun anne, sürekli aynı hüzün ve keder içindeyim. Artık iyi olmadığında eminim çünkü yine aynı ağıtları duyuyorum, uyanıkken bile duyuyorum. Bilim dünyası için birçok çalışma yaptım ve hak ettikleri değeri vermek için Avrupa’ya dönmeye karar verdim. Buradaki hükümet, bizim ülkemizle aynı. Anladım ki insanlık sadece hükümetlerin elinde, tek kişi dünyayı kendi başına maalesef değiştiremiyor.

Biri her şeyi denetliyor

"Bu mektubun asla eline geçmeyeceğini biliyorum ama neden yazdığımı ben bile bilmiyorum. Senden uzağa giden yolları seçtiğim için beni affet. Öldüğünün haberini aldım ama cenazene bile gelemeyeceğim. Artık kendimi bile tanıyamıyorum. Birisinin “benim” icatlarımı kontrol altında tuttuğundan eminim, keşiflerim “bana” ait değil gibi. Birisi her şeyi denetliyor ve kendine ait bir planı var.

Türkleri seçmediğim için pişmanım.Annesine yazdığı mektupta

 “Türklerden uzak durduğum için üzgünüm, duyduğum sesler de bunu söylüyor. Şu an anlıyorum ki bütün bu şeyler hakkında çok daha fazla şey biliyorlar. Bilimde o kadar yılımı boşuna geçirmişim. Yapabilirsen orada benim kayıp ruhum için dua et anne.'' (...)

*Basına yansıyan,edebi yazılar.Tarihî hatıra,mektuplar.

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın