Rüyalar olmasa

Rüyalar olmasa

Meseleleri çözmek için;Rüya günlüğü tutun

 

       ÇİN VİRÜSÜNÜN YAN TESİRLERİ(Mİ)ACABA    

Salgın sebebiyle her şeyimiz değişti. Çalışma hayatımız, sosyal faliyetler, eğitim,alışveriş ve daha birçok şeyler…

Sokağa çıkma yasakları "can sıkıntısı" olarak adlandırılan ruh hâlini tetikledi…

Şairin," gördüğüm rüyalardan,baktırdığım fallardan,hayaller kurup durdum;üstünden yıllar geçti"(...) misralarına dediği gibi.

RÜYA TAVSİYELERİ

Canan Eraslan; Günlük rutinlerinin tamamını 50 metrekareye sığdırmak zorunda olan da, 500 metrekarelik evlerde yaşayanlar da belirsizlik duygusuyla endişe duygularının zirveye çıktığı günleri yaşıyor. Bu karmaşık ruh hâli ve belirsizliğin verdiği umutsuzluk, birçok kişide kâbus olarak yüzeye çıkmaya başladı. Telefonla danışma hizmeti alan birçok insan, korkulu rüya görmekten şikâyet ediyor. Bütün,Uyku Tıbbı Araştırmaları Derneği (TUTDER) Genel Başkanı Doç. Dr. Vural Fidan, korkulu rüyaların artışında Covid-19 etkisinin çok büyük olduğunu ifade ediyor.

Fidan'ın verdiği bilgiye göre, bu durumun kontrol altına alınması şart. Kişilerin gördükleri rüyaların neler olduğunu tespit etmek gerekiyor ki, problem anlaşılsın ve çözüme daha kolay gidilsin. Bunun için rüya günlüğü tutulmasını tavsiye eden Doçent Vural Fidan, durumun hayatı etkileyecek boyuta gelmeden uyku hekimi ya da psikiyatri uzmanlarından destek alınması gerektiğini vurguluyor…

ÇOĞUNU UNUTURUZ,BAZILARI DA HİÇ
Hemen hemen herkes gece boyunca 4 ile 6 kez 10-15 dakikalık kesitler halinde rüya görüyor. Endişe ve stres artışına bağlı olarak rüya içeriğinde korku unsuru öne çıkabiliyor. Rüyaların çoğunu sabah hatırlayamayacağımız için, gece rüyadan uyanınca küçük notlar almalı.

Tabiiki defter,kalem kağıdınız varsa!..

RÜYAMDA ANNEM,BABAMI,KARDEŞ,ARKADAŞIMI GÖRDÜM.

BİR HASTAHAYI  HASTAHANEDE ZİYARET ETTİM VB. RÜYALAR..

(Resimde,mehrum Şaire Ayşe Göçoğlu,Hemşin.Rahmet ile yâd ederiz.)

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın