Rusların Korkulu Ruyası

Rusların Korkulu Ruyası

Çeçenlerin ünlü lideri Cevher Dudayev'in Ruslara karşı ilk direnişi 1986'da

Rus ordusunun korkunç kabusu; "Efsanevî General"Rus ordusunun korkunç kabusu: 'Efsanevi General'

Çeçenlerin ünlü lideri Cevher Dudayev'in Ruslara karşı ilk direnişi 1986'da Estonya ve diğer Baltık devletlerinin bağımsızlığı için Sovyet generali olarak gönderildiği kitlesel gösteriler sırasında Moskova'nın emirlerine itaatsizlik ederek başladı.

KOMÜNİST RUSYA,TÜRK VE DİGER MÜSLÜMAN DEVLETLERİ İŞGÂL ETMİŞTİ.

Azerbaycan Teleqraf gazetesinde Mansur Ragbatoglu tarafından kaleme alınan, "Kafkasya'yı birleştirmek isteyen efsanevi general - Rus ordusunun korkunç bir kabusu" başlıklı  uzunca bir makale yazdı.

8 Şubat 1944'te Çeçenya'nın Yalkhara Köyü'nde doğan Cevher Dudayev'in mücadelesi, sürgündeki annesinin kollarında henüz 15 günlükken başladı. Kazakistan'ın çıplak bozkırlarının soğuk ve sert koşullarından kurtulan birkaç bebekten biriydi.

Rabiya hanım ve Musa Bey'in ailesinde doğan Cevher Dudayev, altısı yerli, altısı üvey çocuk olmak üzere 12 çocuktan sadece biriydi. Dudayev'in çocukluğu, Çeçenlerin sürgüne gönderildiği Kazak şehri Çimkent'te büyük maddi ve manevi zorluklarla geçti.

Annesinin Çeçenya hakkındaki hikayeleriyle büyüdü ve zamanın sıkı(yasaklar vb.) kısıtlamalarına rağmen Müslüman olarak büyüdü.

1956'da 12 yaşındayken Kazakistan'dan kaçtı,ancak bir yıl sonra SSCB liderliğinin kararıyla sürgünler eve döneceklerdi.

Elbette, Dudayev bunu bilmiyordu. Ancak,sürgünden kaçmayı başardı, tren vagonlarında saklandı ve Çeçenya'ya döndü. 15 günlük bir bebekken 12 yaşında memleketine döndü.

BAŞARIYA GİDEN YOL.ŞEHY ŞAMİL'İN TORUNLARI,ONUN YOLUNDA

Zeki bir çocuktu. Zorluklara rağmen eğitimine başarıyla devam etti. Çeçenya'da liseden mezun olduktan sonra yüksek öğrenimini 1960 yılında Vladikavkaz'da (Fizik ve Matematik Fakültesi) aldı. Daha sonra Tambov Askeri Pilot Okuluna girdi ve 1962'de mezun oldu. 1966 Uçak Pilot ve Mühendisliği Fakültesinden mezun oldu. 1969'da karısı Alla ile evlendi ve iki çocukları oldu.

(Şimdiki,Çeçenya,Cumhuriyeti'nin-kukla- Başı Ramazan Kadirov;Kızlarını Bakanı atamış )

Başarılarına devam eden Dudayev, 1971'de Gagarin Hava Kuvvetleri Akademisi'ne girdi ve 1974'te "Birinci Sınıf Pilot ve Mühendis" unvanını alarak mezun oldu. Orduda görev yaptığı yıllarda SSCB liderliği tarafından 12 madalya ile ödüllendirildi, tümgeneral rütbesine terfi etti ve ülke tarihinde Stratejik Hava Kuvvetlerinde birlik komutanı olan ilk Müslüman oldu.

MİKHAİL GORBAŞOV'UN "PERESTROYKA" SI

101_nGwehI2

Mikhail Gorbaçov 1985'te iktidara geldiğinde, bir "perestroyka" politikası izlemeye başladı. Zamanla insan hakları ve kurtuluş hareketleri şeklinde başlayan süreçler, Moskova'nın hegemonyasına karşı bir patlama değil, aşamalı bir süreç olarak bağımsızlık mücadelesine dönüştü.

Yani,Gorbaçov'un başkanlığıyla SSCB'nin dağılma süreci hızlandı ve birlik cumhuriyetlerinin bağımsızlık beyanları art arda geldi.

Dudayev'in Ruslara karşı ilk direnişi 1986'da Estonya ve diğer Baltık devletlerinin bağımsızlığı için Sovyet generali olarak gönderildiği kitlesel gösteriler sırasında Moskova'nın emirlerine itaatsizlik ederek başladı.

Sovyet liderliği Dudayev'den ayaklanmayı bastırmak için şiddet kullanmasını istedi, ancak Çeçen general, "bağımsızlıkları için savaşan insanları bombalamayacağım" diyerek reddetti.

Estonya halkı Dudayev'i kahraman olarak kabul etti ve ona yüzlerce kırmızı gül vererek aşklarını dile getirdi. Dudayev Estonya için bir kahraman ve Rusya için bir asi generaldi ve bunu bir onur olarak görüyordu. "Savaşa karşıyım ama adaletsizliğe karşı mücadele benim karakterimdir" dedi.

KANLI 12 OCAK

SSCB liderliği,Dudayev yüzünden Estonya'ya yapamadığını Litvanya'da yaptı. 12scale_1200 Ocak 1989'da Rus ordusu, Litvanya'nın başşehri Vilnius'taki bir mitingi dağıtmak için silahsız insanlara karşı tankları sürdü ve yüzlerce kişiyi öldürdü. Denemeler Japon televizyonunda filme alındı ve  dünyada gösterildi.

O günlerde Baltık ülkelerinden SSCB'ye sadece nefret, kızgınlık, öfke, faşist suçlamalar yükseldi ve Rus demokrasisine olan inançlar tamamen ortadan kalktı.

Dudayev gördüklerinden çok üzüldü ve olanlar için SSCB liderliğine kızdı. Litvanya'daki olaylardan sonra, ahlaksız Rus ordusunda "sadece vahşi hayvanlara saldırılması gerektiğine" karar verdi ve özgürlük tohumlarını ekmeye başladı.

KAFKASYA'YA SIÇRIYAN KIVILCIM ATEŞI.

BATI DÜNYASI ÜÇ MAYMUNA OYNADI.YANi,GÖZ,KULAK,AĞZINI ADETA KAPAMIŞTI

01_65UUxXH

Baltık ülkelerinde bu olaylar yaşanırken Çeçenya'da bir şok yaşandı.

Zelimhan Yandarbiyev ve arkadaşları Çeçenya'nın bağımsızlığı için örgütlendi ve savaşmaya başladı. Estonya'daki krizin ardından Dudayev'in Rus ordusuna karşı isyanı, Moskova'da "istenmeyen kişi" ilan edilmesine yol açtı. Dudayev, Rus ordusundan istifa etti ve Yandarbiyev'in daveti üzerine memleketine döndü.

O tarihten ölümüne kadar Çeçenya'nın bağımsızlığı için savaştı.

1990'da Halk Meclisi'ne başkanlık eden Dudayev, 6 Eylül'deki bağımsızlıktan bir yıl sonra bağımsız Çeçenya'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyların yüzde 85'ini kazandı. Cevher Dudayev'in, dedesi Şeyh Şamil'inki gibi hayali de Kafkasya halklarını birleştirmek, bağımsız bir devlet olmak ve insanları anavatanlarında rehin tutan Rusya'nın egemenliğine son vermekti.
BU GÜN,ABAZYA,RUSYA'NIN İŞKALİNDEDİR.

Bu nedenle Şamil Basayev komutasında 1992 yılında Abhazya'da başlayan savaşa Çeçen savaşçıları göndererek Kafkas Halkları Konfederasyonunu destekledi. O dönemde Çeçenya, Ermenistan ile Rusya arasındaki saldırı savaşına karşı Azerbaycan'ı da destekledi.

ŞARHOŞ,YELSİN'NIN BAŞARISIZ PLANI

1623823

Kafkasya halklarını birleştirmek ve bağımsız bir devlet kurmak için verilen silahlı mücadelenin yanı sıra, Jovhar Dudayev siyasi bir mücadele yürüttü. Sovyetler Birliği'nin dağılma süreci, bağımsızlığını ilan eden ülkeler ve Kafkasya'daki bu olaylar Rusya'da çok gergin bir gündeme neden oldu. Bu kaosta, Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, Çeçenya'nın bağımsızlık kararını görmezden geldi ve 1991-1994 yılları arasında Çeçenleri görmezden gelerek seçimleri geçersiz ilan etti. Bu arada Dudayev, birliklerini olası Rus işgaline karşı eğitmek için eski Sovyetler Birliği'nin silah depolarından ele geçirilen silah ve teçhizatı kullandı.

1994'ten sonra Dudayev, Rusya ile olan anlaşmazlığını siyasi yollarla çözmeye çalıştı, ancak Moskova yanıt vermedi. Moskova, Çeçen muhalefetini silahlandırarak bir iç savaş başlatmaya çalışsa da Dudayev'in ordusu buna engel oldu. Diğer bir deyişle Dudayev, sadece Ruslarla değil, Moskova'nın silahlı muhalefetiyle de savaştı.

KÜÇÜK DENİLEN SAVAŞ

26a7f43d36b6

O dönemde Rusya'nın adalet bakanı olan ve karar alındığında istifa eden Çerkes Kalmuk Yura, yakın arkadaşı Cevher Dudayev'e Moskova'nın Çeçenya'ya asker göndermeye karar verdiğini söyledi ve "Güvenlik Konseyi bir savaş başlatma kararı aldı" dedi. Artık geri dönmek mümkün değil. Konsey üyeleri, Rusya'nın iç siyasette denge kurmak için "küçük bir savaşa" girmesi gerektiği konusunda anlaştılar. Bu karara göre Rus ordusu Çeçenya'ya girecek.

Rusya Çeçenya'ya saldırdığında Dudayev, tanınmış bir Rus ordusuna asla unutamayacağı bir direnişle karşılık verdi.

"Ruslar,son Çeçen ruhlarını vermeden Çeçenya'yı asla alamayacaklar" dedi cihat ilan ederek.

Dudayev, “Bizi öldürebilirler, ezebilirler, üzerimizde tanklarla dans edebilirler ve bedenlerimizi parçalayabilirler. Ancak özgürlük ve bağımsızlık asla ruhumuzu yok edemez. "

ÇEÇENLERİN SİLAHI

Boris Yeltsin, 29 Kasım 1994'te bir ültimatom yayınlayarak savaşan tarafların 48 saat içinde silahlarını bırakacağını, aksi takdirde Çeçenya'da olağanüstü hal ilan edileceğini ve askeri operasyonların başlayacağını belirtti. Rusya ile Çeçenya arasındaki müzakereler devam ederken, 11 Aralık sabahı Rus birlikleri "bölgeyi iki saatliğine alacaklarını" iddia ederek Çeçenya'ya girdi, ancak direniş karşısında kolay olmadığını anladılar.

Dudayev'in Çeçen savaşçıları, ülkelerini Rus işgalinden kurtarmak için büyük bir mücadele verdi. Birinci Çeçen-Rus Savaşı sırasında Müslüman dünyası Çeçenlere yeterince destek sağlamadı.(Bugünde aynı)Bütün imkanlara sahip olan Rusya'nın aksine Çeçenlerin inançlarından daha büyük bir şeyi yok. Çeçen savaşçılar savaş sırasında başarılı operasyonlar yürüttüler ve isimleri uzun süre dünya gündeminde kaldı.

Topraklarını Rus işgalinden kurtarmak isteyen Çeçenya, silah sıkıntısına rağmen direndi.

AMERİKA(USA)'NIN İHANETİ  . BU UYDU  İSTİPARATINDA ALMANLARIN DA PAYI VARDI.

Bir Nisan 1996'da Gexi-Chu köyünde telefonda konuşurken Jovhar Dudayev'in yeri uydu ile belirlendi. Asi generalin ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından Ruslara satıldığı iddia edildi. ABD tarafından gönderilen NEC telefonu daha doğru iletişim için Dudayev'e teslim edildi. Daha sonra telefonun ajanlar tarafından önce ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatına ve ardından KGB'ye bir "yol haritası" çizmek için kullanıldığı bildirildi.

Sonuç olarak,Ruslar Dudayev'in koordinatlarını elde ettiler ve bölgeye füzeler attılar. Cevher Dudayev saldırıda öldürüldü.

Böylece Çeçenya tarihinin en iyi komutanlarından birine tanık oldu. Zelimhan Yandarbiyev, Şamil Basayev, Aslan Mashadov, Dokka Umarov, Salman Raduev(değiştirin şu Rus"ev'ini) ve diğerleri Dudayev'in ölümünden sonra mücadelesine devam etti.

RUSYA İLE ANLAŞMA ZORDU.

Dudayev'in ölümünden sonra yas tutmasına rağmen, halefi Zelimhan Yandarbiyev, Ağustos 1996'da başkent Grozni'yi yeniden ele geçirdi ve Rusya tarafından yeniden ele geçirilinceye kadar Dudayev'in şerefine Cevherkale adını aldı.

Rusya'nın başlattığı bu "küçük savaşta" Çeçenler 300.000 kişiyi öldürdü. Rusya, Çeçenlerle barış görüşmelerine ancak Dudayev'in ölümünden sonra başladı ve 1997 Hasavyurt Antlaşması ile Çeçenlere kademeli bağımsızlık sözü verdi.

Ancak,Rusya sözünü çok kısa sürede tutacak ve Çeçenlere gelecekte Çeçenya için özgürlük diye bir şeyin olmadığını bir kez daha gösterecektir. Tabii Dudayev bunu hayatı boyunca Rusya'yı iyi tanıdığı ve kendisiyle bir anlaşmaya varmanın imkansız olduğunu bildiği için söyledi; "Rusya ile anlaşma su üzerindeki yazı gibidir.",demişti.

KAFKASYA'DA BİTMEYEN  ÇEKİŞMELER

Kaynak;Teleqraf /Derleyen;HaberYeniyurt.24.02.2021

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın