Topal Osman

Topal Osman

Rejinin cellati Topal Osman

 Topal Osman 

 TRABZON MEBUSU DR. ALİ BEY'İ DE KATLEDEN,REJİMİN CELLATIYDI 

Diğer adıyla Topal Osman olarak bilinen,Feridunoğlu Osman Ağa

(1883-1923), Yunan Soykırımı sırasında çok sayıda Rum'un toplu katliamından sorumlu bir ve Kemalist Askeri Komutandı.

Gönüllü olarak Balkanlar'da İttihat ve Terakki Cemiyeti (İttihat ve Terakki) için hizmet verirken ayağından yaralanarak Topal Osman ( topal anlamında ) anılmasına neden oldu. 1. Birinci Dünya Savaşı sırasında,bir kısmını grubuna dahil ettiği askeri toplardı.

Topal osman çepni türküdür cepheden cepheye koşan bir vatanseverdir.

Balkan savaşında istanbul’u kuşatan düşmanla vuruşmak için gönüllü olarak orduya katıldı. Çatalca'daki muharebe esnasında diz kapağından vurularak topal kaldı. Ardından birinci dünya savası yıllarında topal osman bu süreçte de karadenizde baş kaldıran pontus çetelerine karşı destansı mücadelar verdi ve pontus ihanetinin kazanılmasında başrol oynadığı 1919'da borçkaya giderek işgalci ruslarla vuruştu daha sonra kazım karabekir ordusuna katılarak ermenilerle savaştı.

Topal Osmanı canı gibi seven Mustafa Kemal Atatürk ona yarbay rütbesi vermıştı.

Atatürk samsuna çıkarak oradan atatürk ile Havza'da buluşup emrine girdi. Sakarya savaşında 47'inci alaya komutanlık yaptı.

KABRI(mezarı) SAKARYA,KARASU'DADIR.

BİR DE,HATIRASINA HEYKELİ DİKİLİDİR.

Yine büyük taarruz'da öncü birlik komutanlığı nedeniyle bu yarrarlılıkları nedeniyle milis olmasına karşın yarbay rütbesi verildi.

Kurduğu Giresunlular birliği ile koç gibi ayaklanmasının bastırılmasında önayak oldu. Atatürk canı gibi sevdiği bu kahramanı ankaraya çağırdı ve ona çankaya köşkü ile türkiye büyük meclisi’nin korunması görevini verdi.

Topal osman bu görevi yaparken bir gün dayanamayıp atatürk’e sürekli çirkin hakaretler kusan trabzon milletvekili ali şükrü adamlarıyla beraber kaçırdı ve boğdu. Topal osman'ın en yakını bu cinayeti itiraf edince topal osman için tutuklama kararı çıkarıldı. Topal osman kendisini tutukmaya gelenlere teslim olmadı.

Çankaya köşkünden yani Mustafa Kemal Atatürk'ten kendisini sahiplenmesini bekledi,Atatürk bu süreçte olaya müdail olmadığı topal osman bunun üzerine teslim olmayıp kendisini tutklamaya isteyenlerle çatışmaya girdi ve çatişmalar sonrasında vuruldu yaralandı daha sonra ele geçirildiğinde başı kesilerek (bu da tarihî bir vaşettir.yhy)katletildi.

OSMAN'I ,BAZI KAYNAKLAR ÖVER...ANCAK... 

Türk Kahraman lari ve milisleri

Atatürk Canı gibi sevdiği topal osmana neden sahip çıkmadı?!

 Atatürk verdiği cevabı da şu olmuş," beni geceleri uyutmayan tek konu varsa o da topal osman hadisesidir."

"Ben orada yüreğime taş basarak sorumlu davrandım topal Osman benim fedaimdi canım gibiydi öyle iken adalet ve kanun diyerek onu feda ettim. O şekilde davranmasam kurmaya çalıştığımız Türkiye Cumhuriyeti devletini baştan kirletmiş olacaktım çete devleti diyeceklerdi."

"Topal osman ile çatışırken ben vallahi de ağlıyordum topal osman neticede hislerine mağlup olmuş ve bir milletvekilini öldürmüştü cezasını cekmesı lazımdı.

Hadiseye öyle baktım dedi. Atatürk fedaisi olan topal Osman için devlet ve kanun diyerek bu feragatı gösterdi."

BASINDA GİRESUNLU TOPAL OSMAN

Derleyen,YeniyurtTarihSayfası.

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın