Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk

Atatürk'un kısa hayatı

ATATÜRK'UN KISA HAYATI

(ATATÜRK'U,DÜN AKŞAM,RÜYAMDA GÖRDÜM,BU SATIRLARI DERLEDİK,MEHMET ALİ)

1881'de Selanik'te doğdu. Annesi Zübeyde Hanım, babası Ali Rıza Efendi'dir. Sırasıyla, Mahalle Mektebi, Şemsi Efendi Okulu, Selanik Mülkiye Rüştiyesi,Selanik Askeri Rüştiyesi,Selanik Askeri İdadisi,

Harp Okulu ve Harp Akademisi’ne gitti. 1893 yılında Askeri Rüştiye'de okurken matematik öğretmeni tarafından adına "Kemal" ilave edilerek Mustafa Kemal adını aldı.

İMZASINI DE,BİR ERMENİ KRAFİKÇİ ÇİZMİŞTİ
Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşı’ndan yenik ayrılınca Mondros Ateşkes Antlaşması imzalandı. Bu antlaşma uyarınca vatan topraklarının işgalinin başlaması üzerine Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak millî mücadeleyi başlattı.

Mustafa Kemal, 23 Nisan 1920’de TBMM'nin açılması ile Meclis ve Hükümet Başkanlığına seçildi. Sakarya Savaşı'nın kazanılmasının ardından, Gazilik unvanı ve Mareşallik rütbesi ile onurlandırıldı. Mustafa Kemal, 29 Ekim 1923’de cumhuriyetin ilan edilmesi ile beraber Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı oldu.

 1934 yılında Gazi Mustafa Kemal’e meclis tarafından "Atatürk" soyadı verildi. Atatürk, gerçekleştirmiş olduğu inkılâplar ile Türkiye Cumhuriyeti’nin medeni ülkeler seviyesine çıkmasını sağladı. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938'de Dolmabahçe Sarayı'nda hayata gözlerini yumdu.
Atatürk’ün hayatı, Türk milleti için adanmış, destansı bir yaşamdır.

 BOYU ORTA UZUNLUKTAYDI

ANNESİ İZMİR,KARŞİYAKA;CAMİ'NİN BAHÇESİNDE,MEZARIN ÜSTÜNDE KOCA BİR KAYA VARDIR.

Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında Selanik'te doğdu. Ali Rıza Efendi babası, Zübeyde Hanım ise annesidir. Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim aldığı okullar baştan sona şöyledir; ilkokul eğitimini Mahalle Mektebinde ve Şemsi Efendi Okulunda, ortaokul eğitimini Selanik Mülkiye Rüştiyesi ve Selanik Askeri Rüştiyesinde, lise eğitimini Selanik Askeri İdadisi, üniversite eğitimini ise Harp Okulu ve Harp Akademisinde almıştır. 1893 yılında Askeri Rüştiye’de okurken matematik öğretmeni ona Kemal ismini verdi ve böylece ismi Mustafa Kemal oldu.
I. Dünya Savaşı nihayete erdiğinde Mondros Ateşkes antlaşması imzalanması ile vatan topraklarını paylaşılacaktı.

Fakat duruma el koyan Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak milli mücadelenin temellerini attı.
23 Nisan 1920 tarihinde TBMM'nin açılmasına önder olan Mustafa Kemal Meclis tarafından da Hükümet Başkanı seçildi. 5 Ağustos 1921'de yine Meclis tarafından Başkomutan seçildi. Sakarya Savaşı’nın kazanılmasındaki büyük emeklerinden dolayı Gazilik unvanı ve Mareşallik rütbesi ile şereflendirildi.
29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edildi ve Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı koltuğuna oturdu. 1934 yılında Gazi Mustafa Kemal'e meclis "Atatürk" soyadını lâyık gördü.

YAPTIĞI INKILAPLAR YÜZÜNDEN SILAH ARKADAŞLARI,MARAŞAL FEZİ PAŞA (İstanbul,Eyup'de) KAZIM KARA BEKİR'LEDE DARGINLIKLAR BAŞLAMIŞTI.

MUSTAFA KEMAL'İ "ATATÜRK" YAPAN,KARABEKİR PAŞA İDİ.

PAŞALARIN KAVGASI ADLI HÂTIRALARNINI OKUMAK LAZIM,BİR ARA YASAKLANMIŞTI.

DETAYLIBİLGİLER,DR.RİZA NUR'UN HATIRALAINDA  YAZAR.
10 Kasım 1938 tarihinde Dolmabahçe Sarayı'nda hayatına veda etti.  

FAŞİST MİSİLONİ'NİN CEZA KANUNLARINI,

(Hatta,Mahkeme vb. lerde kafa tası mödeli de ordan alınmıştır;Misoloni halk tarafından bacaklarından asılarak idam edilmiş,o resimleri de kaldırılmışt,Türkiy'de ise devam etmektedir.)

ALMANYA'NIN TİCARI VE İŞVİÇRE'NİN DE MEDENİ KANUNLARINI ALMIŞTI.

ATATÜRK,MASONLRIN MAKODONYA LOCASIN DA MASON OLMUŞTU.

ÖLENE KADARDA MASONDU.(BERÜHMTE FREIMAUER(MEŞHÜR/ÜNLÜ MASONLAR,YANDA ALMAN DERGİSİ)

HEM MASONLARIN DERGİSİN DE HEMDE ALMAN KAYNAKLRINDA AKTARILIR.

MEHRUM AHMET KABAKLI(Mezarı,İstanbul,Eyup,tepede dır.) 

 DA BİR MAKALESİNDE,ATATRİRK'U MASON LUĞU NU ELE ALIR.

ATATÜRK UN DOKTORU MİM KEMAL ÖKE'DE MASONDU.

ATATÜRK,DAHA SONRA MASONLARIN DEVLET İŞLERİNE KARIŞTIKLARINDAN DOLAYI, OCAKLAR KAPATIR. 

 VEFATİNDEN SONRA,İSMET İNÖNÜ YENİDE AÇAR.

BUGÜN BİLE,MASONLARIN ALT KANADIOLAN LİONSLARIN YATILI YURDU VARDIR,İSTANBUL,ŞİŞHANE YOKUŞU,(Kasim Paşa Stayumu üstü)İNGİLİZ KONSOLOSLUĞU'NUN ALTINDA .BİR ARA RESMİNİ DE ÇEKMİŞTİK(M.Ali Yeniyurt).

ŞAPKA INKİLABI İLE,İDAM SEHPALARI KURULMUŞ,BİR ÇOKLARI İDAM EDİLMİŞTİ.

ŞAPKA KANUNUNA İLK TEPKİ GÖSTERN KONYA ve RİZE OLMUŞTU.

RİZE'Yİ HAMİDİYE GEMİSİ İLE TOPA TUTMUŞ, RİZELİLERDE,"Atmam hamidiye atma, şapkada giyeceğuz,vergide vereceğuz!",DEDİKLERİ SÖYLENİR.

İTALYA PİT PAZARINDAN GETİRİLEN ŞAPKALARIN HİKÂYESİ DE UZUNDU.

HARF İNKİLABİ İLEDE GEÇMİŞ BAĞLARIMIZ KOPARILMIŞTI,ATALARIMIZDAN KALAN,KİTAP ve NOTLARINI SÖKEMİYORDUK.ALMANYA'DA,5 HARF DEĞİŞTİRİLDİ,5 YIL GEÇİŞ DÖNEMİ KOYMUŞLARDI.

OSMANLI MESUPLARIDA YURD DIŞINA SÜRÜLMÜŞ,PERİŞAN EDİLMİŞTİ. ALMANYA(DEUTSCHE REICH) İLE OSMANLI BİRLİKT E SAVAŞI KAYBETMİŞTİ, ONLARI KAİZER II. WİLHELM,HOLLANDA'YA SÜRÜLMÜŞ,BİR SENE SONRA GERİ GETİRİLMİŞTİ.

HERŞEYE RAĞMEN,RAHMETLE YÂD EDERİZ. MEKÂNI CENNET OLSUN.

HER ŞEY,ALLAH'IN TAKTİRİNE GÖRE OLMUŞ, OLABİLİR KAANTINDAYIZ.

PAŞALARIN TARTIŞMA,KAVGASI

ATATÜRK,ARDA BİR YUVARLAK MASA TOPLANTISI DÜZENLERDİ.

Bu toplantının birine,yazar,şair,Sabahhatn Ali'de yer aliyordu.

MUSTAFA KEMAL'İN

Yuvarlak masa toplantısına katılan,Sabahattin Ali," ..hep siz konuşuyorsunuz,bizlere söz hakkı vermiyorsunuz..”,çıkışı üzerine, oradan uzaklaştırılır.

BİR ARA SİNOP MAHPUSHANESİN'DE YATAR. O DA,NAZİM HİKMET RANT GİBİ,AFDAN YARARLANIR,HİKMET MOSKOVA'YA KAÇAR. HİKÂYESİ UZUNDU.

Daha sonra,Bulgar'istan'a geçerken,ormanda infaz edilir. Onu öldüren katil, ifadesinde, "..ben sadece verilen talımatı uyguladım,ben mahsumum!",der.

Mehmet Ali/Geschichte/ 1.Ocak.2023 / [email protected]

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın