Amerika'da Türkler

Amerika'da Türkler

Meluncan,ABD'nin güneydoğu eyaletlerinde, daha ziyade orta Apalaşya'nın Cumberland Gap yöresinde yaşayan

Amerika/USA'da,

Meluncanlar (Melungeons)  

Amerika'da yaşayan ve Osmanlı (gemici)leventlerinin torunları olduklarını iddia edilen Meluncanlar lideri Brent Kennedy hayatını kaybetti.

Profesör Brent Kennedy'nin,uzun süren hastalık nedeni ile,hayatını kaybettiği açıklandı.

Meluncan,ABD'nin güneydoğu eyaletlerinde, daha ziyade orta Apalaşya'nın Cumberland Gap yöresinde yaşayan bir takım toplulukları tanımlamak için kullanılan bir ifadedir.

Peki, Meluncanlar kimlerdir? Meluncanlar Türk mü?

Meluncanlar olarak bilinen topluluğun lideri Brent Kennedy hayatını kaybetti. Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan ve Osmanlı(gemici) leventlerinin torunları oldukları iddia edilen Meluncanlar topluluğunun lideri Brent Kennedy, dün kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Kennedy Akdeniz Ateşi hastalığı ile mücadele ediyordu. Meluncan sözcüğünün kökeni bilinmemesine karşın yaygın kanı, bunun Fransızca karışık anlamina gelen mélange sözcüğünün bir bozumu olabileceğidir.

MELUNCANLAR KİMDİR?

Osmanlı leventlerinin torunları olduklarına inanıyorlar... ABD'de Meluncanlar'ın lideri Kennedy yaşamını yitirdiProfesör Türker Özdoğan'a göre, ABD'de nüfuslarının 2 milyona yakın olduklarını iddia eden Meluncan topluluğunun soyları, 1571 İnebahtı deniz savaşında esir edilen 10 bin civarındaki Osmanlı Leventine dayanıyor.

Bu denizcilerin bir kısmı İspanyol ve İngilizler tarafından kürek mahkumu olarak kullanıldı ve daha sonrada, Amerika kıtasında kendi kaderlerine terk edildiler..

ÖNCE,VİRGİNİA KIYILARINDA 

Osmanlı leventlerinin torunları olduklarına inanıyorlar... ABD'de Meluncanlar'ın lideri Kennedy yaşamını yitirdi

ABD'de "Meluncanlar" olarak bilinen ve kendilerini Osmanlı leventlerinin torunları olduklarına inanan topluluğun onursal lideri Brent Kennedy yaşamını yitirdi.

AA'nın aktardığı habere göre, Virginia'da, Wise Yüksek Okulu'nun yöneticisi olan ve Osmanlı leventlerinin torunları olduklarına inanan Meluncanlar topluluğunun lideri Profesör Brent Kennedy'nin, uzun süren hastalıktak dolayı,hayata gözlerini yumdyğu,(öldüğü) açıklandı.

Eşi Robyn Kennedy ve aynı bölgede yaşayan yakın dostu Alihan Karakartal'ın,AA muhabirine yaptığı açıklamaya göre, uzun yıllar yarı felçli halde tekerlekli sandalyede yaşamını sürdüren ve Akdeniz Ateşi hastalığı ile mücadele eden Brent Kennedy, dün kaldırıldığı hastanede vefat etiği açıklandı.

"HATIRASI YAŞATILMALI." *BİZDE BUNU YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ.(yhy)

Brent Kennedy'nin doğduğu şehir olan Wise ile İzmir'in Çeşme ilçesi arasında yapılan kardeş şehir anlaşması sürecinde aktif rol alan George Washington Üniversitesi Seramik Sanatları Profesörü Türker Özdoğan, şu yorumda bulundu;

"Brent’in vefatı ile Türk halkı ile ABD'de yaşayan Meluncan topluluğu arasında kurulan bağlar yara almıştır. O, yeri doldurulamayacak bir kişilik ve Türk dostu idi. Hatırası yaşatılmalı."

2000'li yılların başında bir televizyon kanalında, DNA testi sonunda Türk olduğunu öğrendiği ve Türkiye ile irtibat kurmak istediğini belirten Kennedy'yi ilk kez görüp, mektup yoluyla tanıştığını belirten Alihan Karakartal da, şunları dedi:

"Brent ile tanışmam sonucu ABD'ye gelip, onunla aynı şehirde yaşamaya başladım. Türk olduğum için bana yakınlık duymuş ve çok yardım etmişti."

Brent Kennedy, doktorların kendisine, normal şartlarda Amerika kıtasında görülmeyen, Akdeniz Ateşi hastalığının bulunduğunu söylemesi üzerine şüpheye düşmüş ve yaptırdığı DNA testi sonucu, atalarının Türkler'e dayandığını öğrendiğini açıklamıştı.

 

Önce Virginia kıyılarında hayata tutunmaya çalışan Meluncanlar, bölge halkı ile kültür farkından dolayı yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle,Tennessee eyaleti civarındaki Apalaçyan dağlarına doğru çekilerek o bölgedeki Atabaşkan dil ailesine mensup Kızılderili kabileleri ile kaynaştı.

KIZILDERELİLER İLE KAYNAŞMA

Anadolu Türkleri ile DNA'larının birbirine son derece benzer olduğunu belirten Meluncanların onursal lideri Kennedy, hayatta iken iki toplumun bağlarını güçlendirmek adına iki kitap yazmış,ABD'de yaşayan Türk toplumu ile de yakın ilişkiler geliştirmişti.

ASLI,SOYU,IRKI

Meluncan halkının aşağıdaki etnik(soy,ırk) kökenlerden oldukları iddia edilmiştir.

Amerikan yerlisi (çoğunlukla Cherokee)

Siyah/Afrikalı Amerikalı/Portekiz/Türk/Arap/Yahudi/İskoç

* * * 

TÜRKÜN OLMADIĞI YER YOKTU YA... 

BİZÜM TEMEL'E,RİZELİ DURSUN,KARŞILAŞMIŞ.

TEMEL,DURSUN'A," HA POH YEYEN!..PURADA NE YAPAYISUN?",ŞEKLİNDE SORAR.

DURSUN DA,"HA, SENUN YAPTUĞUNİ",ŞEKLİNDE CEVAP VERİR.(yhy)

* * *

Basına Yansıyan Haberler.

Meluncunlar.

*Derleyen,YeniyurtHaberAjansı. 23.09.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın