Yahudi'den kalan miras

Yahudi'den kalan miras

Avusturyalı Yahudi Erich Schwam mirasını şehre bıraktı.

AVUSTURYA'LI YAHUDİ'DEN MİRAS

Fransız köyüne, 2. Dünya Fransız köyü, 2. Dünya Savaşı sırasında barındırdığı Avusturyalı Yahudiden 2 milyon euro miras aldıSavaşı sırasında barındırdığı Avusturyalı Yahudiden 2 milyon euro miras aldı.

Güney Fransa'daki ücra Chambon-sur-Lignon köyü, 2.500 nüfuslu bu küçük mezra için bir servet olan 2 milyon avroluk beklenmedik bir bağış aldı.

Avusturyalı Yahudi,Erich Schwam mirasını şehre bıraktı.

Chambon sakinleri,İkinci Dünya Savaşı sırasında çocukken onu sakladılar.

Schwam Aralık sonunda 90 yaşında Lyon'da öldü ve geride hiçbir akrabası kalmadı.

Chambon-sur-Lignon Belediye Binası Kültür Asistanı Denise Vallat Euronews'e “Bu gerçekten bizi çok etkiledi” dedi.

“Ayrıca bilmemiz gereken şey, bunun bir ömür boyu sürecek bir iş olduğudur. Bu nasıl olsa gelmiş bir servet değil. Ve bizim için bu çok önemli.”

Belediye başkan yardımcısı ve eski tarih profesörü, savaştan sonra eczane okumak için Lyon'a taşınan ve ardından orada evlenen Schwam’ın hayatını yeniden inşa etmeye çalışıyor.

Vallet Chambon sur Lignon'da onu sadece bir kişi hatırlıyor, diyor.

Önce köy okuluna gitti. O sırada yanında olan yaşlı bir adamın ifadesini aldık. Bu tanık birkaç öğretmenin oğluydu. Ve ona göre genç Erich genellikle erken gelirdi. okul bahçesinde yalnızdı. Ve bu çocuğun ailesi ona aşağı inip onunla oynamasını söylerdi çünkü Erich çok üzgün görünüyordu.

Yüzde 30'u çocuk olan 1.500 ila 4.000 arasında Yahudi ve Yahudi olmayanlar, 500 km2’lik bu uzak ve ormanlık alanda sığındı. plato. Konukseverlik geleneğinin güçlü olduğu bir bölge, iki savaş arasında buraya şehir çocukları için birçok tatil evi inşa edildi.

Floriane Barbier,Chambon-sur-Lignon anıtından sorumlu platosu.

Birkaç unsur var, iki ana unsur her şeyden önce koruyucu bir coğrafya, kırsal bölge, dağlar, büyük şehirlerin izolasyonu ve sonra da zulüm geçmişi olan bir din olan Protestanlık var. Fransa. Ve böylece protestanlar Yahudilerin 1930’ların sonunda ve 1940’larda neler yaşadıklarını anladılar.

Tüm alanı plato,1990'da Yad Vashem abide/anıtı tarafından Hollanda'daki başka bir köyle paylaştığı İsrail'den çok nadir bir diploma aldı.

Erich Schwam’ın belediyenin yıllık bütçesinin üçte ikisini temsil eden 2 milyon euroluk kısmına gelince, para doğrudan talep ettiği üzere gençlik projeleri ve geliştirme için kullanılacak.

(Hüviyetinde adı ve soy adıda Almanca yazıyo.11.10.1930)

EH..!  DARISI BİZİM KÖYÜN BAŞINA.

Derleyen;Metehan Sakaoğlu. 12.02.2021

 

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın