Sabahattin Ali'nın Memleketi

Sabahattin Ali'nın Memleketi

SABAHATTİN ALİ'NİN MEMLEKETİ BELLİ OLDU!

Yazar Sabahattin Ali'nin memleketi belli oldu, Belgeleri gösterdi.Yazar Sabahattin Ali’nin memleketi belli oldu: Belgeleri gösterdi

Çanakkale'nin Yenice ilçesinde tarihi ve kültürel araştırmalar yapan Araştırmacı Yazar Gökhan Sarıbıyık'ın ulaştığı bir şecereye göre ünlü şair ve yazar Sabahattin Ali'nin Yeniceli olduğu ortaya çıktı.

İşte haberin detayları…

Yeniceli Araştırmacı Yazar Gökhan Sarıbıyık,konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

Yazar Sabahattin Ali’nin memleketi belli oldu: Belgeleri gösterdi

SABAHATTİN ALİ'NİN MEMLEKETİ BELLİ OLDU!

"Ülkemizin ve Türk edebiyatının en önemli kalemlerinden olan Sabahattin Ali'nin aile aslı/kökenleri bakımından çok önemli bir şecereye ulaştık.

SABAHATİN ALİ, ZAMANIN HÜKÛMETİ TARAFINDAN(Bulagaristan'a geçerken, klauzu Ali Ertekin tarafindan) PUSUYA DÜŞÜRÜLERK, KALT EDİLMİŞTİ. .(yHy)

SABAHATTİN ALİ KİMDİR?

ALİ'DEN VECİZELER

En güzel Sabahattin Ali sözleri. Sabahattin Ali 25 Şubat 1907 yılında Gümülcine’nin İğredere köyünde dünyaya gelmiş, zorlu geçen yaşamında önemli eserlere imza atmıştır.

Sabahattin Ali kimdir?

25 Şubat 1902'de Gümülcine'nin İğdere köyünde dünyaya gelen Sabahattin Ali Türk Edebiyatının önemli yazarlarındandır. Babası piyade yüzbaşı Ali Sabahattin Bey'in görev yerlerinin sık sık değişmesi nedeniyle 1921 yılında ilköğrenimini İstanbul, Çanakkale ve Edremit'in farklı okullarında tamamlamıştır. İlkokulu bitirdikten sonra parasız yatılı okul olan Balıkesir Öğretmen okuluna giden Sabahattin Ali burada 5 yıl okumuştur. Daha sonra İstanbul Öğretmen Okulu'na giderek 1926 yılında mezun olmuştur. Meslek hayatına Yozgat'ta ilkokul öğretmenliğiyle başlayan Sabahattin Ali, Milli Eğitim Bakanlığının açtığı sınava girip sınavı kazanarak Almanya'ya gidip eğitimine orada devam etmiştir. Almanya'da aldığı 2 senelik eğitimden sonra Türkiye'ye dönerek Aydın ve Konya'da Almanca Öğretmenliği yapmıştır.

Konya'da bulunduğu süre zarfında bir arkadaş grubu toplantısında Atatürk'ü yeren bir şiir okuduğu iddia edilerek tutuklanmıştır. Bir yıl kadar mahkum olan Sabahattin Ali cezaevinden çıktıktan sonra Ankara'ya gitmiş, Milli Eğitim Bakanlığı'na başvurarak yeniden göreve alınmasını talep etmiştir. Aynı yıl Bakanlık Neşriyat Bölümü'ne alınmış Ankara II. Ortaokulunda öğretmenlik yapmaya devam etmiştir. Hayatını Aliyr Hanım ile birleştiren Sabahattin Ali, 1937 yılında baba olmuş, kızı Filiz Ali'yi kucağına almıştır.

Askerliğini Eskişehir'de yedek subay olarak yapmış. Vatani görevini yerine getirdikten sonra Musiki Muallim Mektebi'nde Türkçe öğretmeni olarak mesleğine devam etmiştir. 1940 yılında tekrardan bıraktığı Almanca Öğretmenliğine Ankara Devlet Konservatuarı'nda geri dönmüştür.

EN GÜZEL SABAHATTİN ALİ SÖZLERİ

" Seni seviyorum. DeIi gibi değiI gayet akIı başında oIarak seviyorum."

"Zaten küçükIüğümden beri saadeti israf etmekten korkar, bir kısmını iIerisi için sakIamak isterdim."

"Kendisinden daha dün ayrıImış gibi taze bir hasret duydum."

"Hapishane ancak serseriIer, köyIüIer ve aşağı tabakadan insanIar içindi; bir HiImi Bey'in oğIu, adam öIdürse biIe, onIarIa bir tutuIamazdı."

"Erkek sert, haşin, âciz hisIere yabancı, sadece kuvvete tapan mahIûktur."

"Sanat bir ifadedir; her devir, her medeniyet başka türIü duyar ve pek tabii oIarak başka türIü ifade eder."

"Demek hayat böyIe iki adım iIerisi biIe görüImeyen sisIi ve yaIpaIı bir denizdi."

"Zaten küçükIüğümden beri saadeti israf etmekten korkar, bir kısmını iIerisi için sakIamak isterdim…"

"Hayatta hiçbir şey bizim arzumuza tabi değiIdir. Gerçi bu bir feIaket, Iakin yaradıIış bize bu feIaketi hafifIetecek bir vasıta da vermiş; Etrafı çeşmi ibretIe temaşa kabiIiyeti…"

- Sonra güIdü. Bütün yüzüne yayıIan, açık, temiz, yaIansız bir güIüşIe güIdü. Eski bir dosta güIer gibi güIdü…

"Dünyada bana hiçbir şey, tabiattan meIüI bir insanın zorIa güImeye çaIışması kadar acı geImemiştir."

"Bir kitabı okurken geçen iki saatin ömrümün birçok seneIerinden daha doIu, daha ehemmiyetIi oIduğunu fark edince insan hayatının ürkütücü hiçIiğini düşünür ve yeis içinde kaIırdım."

"O zamana kadar bütün insanIardan esirgediğim aIaka, hiç kimseye karşı tam manasıyIa duymadığım sevgi sanki hep birikmiş ve muazzam bir kütIe haIinde şimdi bu kadına karşı meydana çıkmıştı."

"Kendimi biIdim biIeIi, bütün günIerimi, haberim oImadan ve nefsime itiraf etmeden, bir insanı aramakIa geçirmiş ve bu yüzden bütün diğer insanIardan kaçmıştım."

"Ne kadar çok insanı seversek, asıI sevdiğimiz bir tek kişiyi de o kadar çok ve kuvvetIi severiz. Aşk dağıIdıkça azaIan bir şey değiIdir."

Derleyen;Osman Yeniyurt.1.04.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın