Leonadro da Vinci Türk olabilir

Leonadro da Vinci Türk olabilir

Sanat tarihçisi Simon Hewitt, yeni bir kitap piyasaya çikti.Kitabında Leonardo da Vinci'den bahsediyor.

Leonardo da Vinci,hakkında yeni iddia orta atıldı

Rönesans döneminin Leonardo da Vinci hakkında yeni iddiaen önemli sanatçılarından biri olan Leonardo da Vinci'nin,Hazar Türkü olabileceği belirtildi.

Sanat tarihçisi Simon Hewitt, yeni bir kitap piyasaya sürdü ve bu kitabında Leonardo da Vinci'den bahsetti.

HAZAR(Avar) TÜRKÜ OLABİLİR

Hewitt, kitabında yüzyılların dehası olarak anılan İtalyan Leonardo da Vinci'nin atalarının, Hazar Türkü olabileceğini öne sürdü.

KIZIL SAÇLARI ÖNE ÇIKTI

The Guardian'a bir röportaj veren Hewitt, iddiasını da Vinci’nin kızıl saçlarına bağladı.Leonardo da Vinci hakkında yeni iddia

TÜRK KÖKENLİ HAZARLARDAN GELMİŞ OLABİLİR İDİSI AKLA YATKIN

Gazete, “15’inci yüzyılda Milano’da kızıl saçlı olmak çok nadirdi. Hewitt, Leonardo’nun, Asya’nın steplerinden Karadeniz’e ve Doğu Avrupa’ya dağılan, kızıl saçlı, Türk kökenli Hazarlardan geldiğinden şüpheleniyor.” ifadelerine yer verdi.

"TİYE " OLARAK ALINDI

1495'DA,ALMANYA' DA ÇİZİLEN...

Hewitt’in kitabı,1495’te çizilen ve Almanya’da bulunan bir karikatüre dayanıyor. Adalet kavramını kinayeli bir biçimde betimleyen karikatürde,Hewitt’e göre,da Vinci de tiye alınıyor.

Buna göre da Vinci karikatürde,dalgınlıktan masa örtüsüne yazı yazan,önündeki yarı çıplak erkek tarafından büyülenmiş görünen kızıl saçlı, eşcinsel bir kâtip olarak resmediliyor.

ZEKİ İNSANLAR,ŞAİR,FLOJOFTAR,KİYAFETİNDE DE DEĞİŞİKTİRLER.

Hewitt kitabında,da Vinci'nin bu şekilde betimlenmesinin, Rönesans döneminde sıradışı bir deha olarak görülmesine rağmen,sıklıkla kızıl saçları ve cinsel kimliği nedeniyle diğer sanatçılar tarafından alay konusu yapıldığını gösterdiğini savunuyor.

Hewitt’in kitabı,İngiltere'de bugün piyasaya çıkıyor.

 * * *

Yeni iddilar,yeni buluş,keşifler.Dün olduğu gibi,bugün ve yarınlarda da olacaktır.

Yeniyurt,Edebiat Sanat,Literatur.

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın