Kurban'nın Hikâyesi

Kurban'nın Hikâyesi

2021 Kurban Bayramı ile birlikte kurban ibadetinin tarihi ve Hz. İbrahim'in hayatı bir kez daha gündeme geldi.

KURBAN BAYRAMININ HİKÂYESİ        Kurban Bayramı nasıl ortaya çıktı İşte Hz. İbrahim ile başlayan Kurban Bayramı’nın tarihçesi

Kurban Bayramı nasıl ortaya çıktı?

İşte Hz. İbrahim ile başlayan Kurban Bayramı'nın tarihî hikâyesi.

2021 Kurban Bayramı ile birlikte kurban ibadetinin tarihi ve Hz. İbrahim'in hayatı bir kez daha gündeme geldi.

İSLÂM'DA  KURBAN'NİN TAKurban Bayramı nasıl ortaya çıktı İşte Hz. İbrahim ile başlayan Kurban Bayramı’nın tarihçesiRİHÇESİ

İslâm'da Kurban'ın tarihçesi, Hz. İbrahim Peygamber ile başlar. İbrahim Peygamber, oğlu İsmail'i Allah'u Teala'ya kurban etmeye nezreder. Zaman gelince, kendisine bu ahdi hatırlatılır. O da gerekli hazırlığı yaparak,oğlunu kurban etmek üzere müsait bir yere götürür.

ALLAH'IN TAKTİRİ,TAŞI KESEN PIÇAK,İSMAİL'İ KESMEZ

Çocuğu yatırır ve bıçağı boğazına vurur. Fakat bıçak çocuğu kesmez. Bu sırada, Allah tarafından kendisine bir koç gönderilir. Bu koçu keserse, oğlunun yerine kabul edileceği bildirilir.

HZ.İBRAHİM'İN OĞLU İSMAİL

*BU KUTSÎ GÜNLERİN HÜRMETİNE,HASTALARA ŞİFA,EŞSZLERE EŞ,İŞSİZLERE İŞ

BORÇLU OLANLARA  KOLAYLIKLAR DİLİYORUZ.

Hz. İbrahim'in oğlu İsmail'i kurban etmek istemesinin bir benzerinin de Peygamberimizin dedesi Abdulmuttalib tarafından yaşandığı haber verilmektedir.Zemzem kuyusunun kazılması sırasında Kureyşle karşılaştığı zorluklardan dolayı Abddulmuttalib eğer on tane oğlu olursa onlardan bir tanesini Kâbe'nin yanında Allah için kurban etmeyi adamıştı.

Çekilen kur'ada Peygamberimizin baba sı Abdullah'a çıkmıştı. Abdulmuttalib adağ; yerine getirmeye karar verdi. Kureyşliler böyle bir adetin yerleşmesinden korkarak, kendisine engel olmuşlardı. Daha sonra Abdullah’ın yerine 100 tane deve kurban edilmiştir. Bu hadiseyle Peygamberimizin, insanlığa kurtarıcı olarak gelişinin bir işareti olarak, insan hayatının maddi ölçüsü tam 10 misli yükselmiş bulunuyordu. İslâm’da kurban kesme geleneği Hz. İbrahim’e kadar uzanır. Hz. İbrahim'in yapmış olduğu hac ibadeti sırasında. Mina'da kurban kestiği anlaşılmaktadır. Kur'an-ı Kerim'de Allah; "Sonra da sana; "Doğru yola yönelerek İbrahim'in dinine uy! O müşriklerden değildi. diye vahyettik." buyurulmaktadır. (16/123 Nahl) Kurban bayramının da Hz. İbrahim'den kaldığı bilinmektedir. Hz. Peygamber, kurban bayram namazını kıldıktan sonra hazırladığı iki boynuzlu koçun birisini kendisi ve ailesi için, diğerini de ümmeti için kurban etti. Sonra da; "Allah'ını! Bu şendendir ve sanadır." buyurdu. (S. Buhârî, Trc. Tecıîd, 3/172). Hz. İbrahim’in geçirdiği büyük imtihandan sonra Allah'ın lütfettiği koç kurbanını da hatırlatan bu ibadet, böylece İslam'da da devam etmiştir. Dinimizde kurban, kurban bayramı günlerinde kesilir. Sığır, manda, deve, koyun ve keçi kurban edilir. Kurbanlıklar, sağlıklı ve sağlam hayvanlardan olmalıdır. Bunun dışında adak kurbanı, akika kurbanı, bazı suç ve günahlar için, keffaret kurbanı türleri de bulunmaktadır. Kur'an-ı Kerim'de Cenab-ı Hakk; "Onların ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşır; fakat O'na sadece sizin takvanız ulaşır. Sizi hidayete erdirdiğinden dolayı Allah'ı büyük tanıyasınız diye O, bu hayvanları böylece sizin istifadenize verdi. (Ey Muhammedi) Güzel davranışları müjdele!" diye buyurdu. (22/37 Hac). Bu ayet, genel olarak bütün ibadetlerde iyi niyet ve İhlasın gerekliliğini ortaya koymaktadır. Anlaşılıyor ki, ibadetlerimizde bizi Allah rızasına ulaştıracak olan temel unsur, kalplerimizin takvası, yani bu ibadetleri gösterişten uzak olarak; sırf Allah’ın rızasını kazanmak için yapmamızdır.

Kurban Bayramı nasıl ortaya çıktı İşte Hz. İbrahim ile başlayan Kurban Bayramı’nın tarihçesi

Nitekim, Hz. Peygamber bir hadislerinde: "Amellerin kıymeti ancak niyetlere göredir .Herkesin niyeti ne ise, eline geçecek olan da odur." buyurmuşlardır. (S. Buharî Trc. Tecıîd, 1 s.l) Kurban'ın kesilmesi, Hz. İsmail'in hayata dönmesine sebep olmuştur.

Kan akıtmak vacip, et dağıtmak sünnet olduğuna göre, kurban kesilmekle vacip yerine getirilmiştir.

2021 Kurban Bayramı ile birlikte kurban ibadetinin tarihi ve Hz. İbrahim'in hayatı bir defa daha gündeme geldi.

 İşte,kısaca Hz. İbrahim ile başlayan Kurban Bayramı'nın tarihçesi.

ŞİMDİDEN CÜMLENİZİN BAYRAMINI KUTLARIZ...

HafızHocaMehmet Faik Fındık /08/7.2022/ 10/Zihicce 1443

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın