İki Almanya'nın 30.yılı

İki Almanya'nın 30.yılı

İki Almanya'nın(DDR ve WRD) birleşme yılı

İALMANYA'NIN BİRLEŞMESİNİN 30.YILI      

İkinci Dünya Savaşı'nı kaybeden Almanya,işgal kuvvetleri ABD, Fransa,İngiltere ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) tarafından 4'e bölünmüştü.

Daha sonra,ABD/USA, Fransa ve İngiltere'nin kendi yönetim birimlerini birleştirmesi sonucu 1949'da Federal Almanya Cumhuriyeti (Batı Almanya),doğuda da SSCB'nin etkisi altında bulunan ve sosyalist sisteme sahip Alman Demokratik Cumhuriyeti (Doğu Almanya/DDR) kurulmuştu.

Birleşme döneminde Berlin'de yaşayan Türkler,o dönem de yaşadıklarını Türk basınına anlatılan,hatıralar dan bir kaçı.

O ZAMANLAR,KOMÜNİST RUSYA(SSCB)'DAN (DDR'DE HAKİM)KORKAN ALMANLAR O KESİME GİTMEMİŞ,TÜRKLER GİTMİŞTİ.

“İki halk tam anlamıyla hâlâ bütünleşemedi”

47 yıldır Almanya'da yaşayan Resul Bayram, “O yıllarda İslam Toplumu Milli Görüş’ün gençlik kolları başkanıydım. İki Almanya’nın birleşmesi konusu, birleşmeden 6 ay önce başlamıştı ama ben beklemiyordum. ‘Doğu bloku yıkılacak, iki Almanya birleşecek’ deselerdi inanmazdık.” ifadesini kullandı.

BİRLEŞİM DE FARKLI YORUMLAR VARDI. YILLARCA,UYUM İÇİN DE,ÇALIŞANLARDAN  VERGİ KESİLDİ.

1987'de o dönem,Refah Partisi İstanbul İl Başkanı olan,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Doğu Berlin’e götürüp gezdirdiklerini anlatan Bayram, “Cumhurbaşkanımız Erdoğan da o dönemde Doğu ve Batı Berlin’in durumunu bizzat müşahede edip görenlerden birisidir.” dedi.

(BİZ DE BİR ÇOK DOSTLARLA,ERLİN DUVARINI ZİYARET ETMIŞ,HATIRA RESİMLER ÇEKMİŞTİK.

Bayram, iki Almanya’nın birleşmesinden 30 yıl geçmesine rağmen iki halkın tam anlamıyla hala bütünleşemediğini savunarak, iki toplum arasındaki psikolojik sınırların kalkmasının biraz daha zaman alacağını kaydetti.

“Geldiler bizim düzenimizi bozdular’diye düşünüyorlar”

1982'den bu yana Berlin'de yaşayan ve beyaz eşya ticaretiyle uğraşan Hikmet Uzun, dünya siyasetinde henüz birleşme yaşayamamış ülkeler olduğu görüldüğünde birleşmenin 30.yılını kutlayan Almanya'nın büyük bir başarı elde ettiğini söyledi.

Birleşmenin üzerinden 30 yıl geçtiğini ancak hala zihinsel birleşmenin tamamlanmadığını dile getiren Uzun, şöyle devam etti;

“Benim çok fazla Doğulu ve Batılı arkadaşlarım var. Batılı arkadaşlar, Doğulu arkadaşları fazla sevmiyor. Hala zihinsel birleşme tamamlanmadı. ‘Geldiler bizim düzenimizi bozdular’ diye düşünüyorlar. Doğulu arkadaşlar da Batılı arkadaşlardan şikayetçi oluyor. Ama biz şirkette, Doğu ve Batılı arkadaşlar hep beraber çalıştık. Doğuluları anlamaya çalıştık. Onların azından var etmelerini biz de Batılılar olarak onlara destek olmaya çalıştık. Halen bazı sorunlar var; eşitsizlik, para konusu…Emeklilik konusunda eşitsizlik var ama onun haricinde doğuya gittiğim zaman artık bir fark göremiyorum.

30 senenin ardından Doğu Almanya'nın ciddi şekilde modernleştiğini ve Batı Almanya seviyesine geldiğini dile getiren,Uzun,Doğu Almanya'da bazı Batı şehirlerine göre daha modern şehirler bulunduğunu belirtti.

*LAİPZİK,DRESNER,GİBİ ŞEHİRLER...

Uzun, birleşmenin ardından ekonomik bakımdan çok büyük bir ilerleme olduğuna işaret ederek, “İki halk senelerce ayrı kalmışlardı. Almanya birdenbire doğu tarafına doğru açıldı. Büyük şirketler açıldı, yatırım yapıldı. O bakımdan bence çok iyi zaman geçirdik ve bizim için de ticari bakımdan çok pozitif oldu. Savaştan sonra ayrılmışlar, ayrı kalanlar vardı. Birleştiler, ağlayanlar, hasret giderenler… Bazıları gitti öbür tarafa kendi dedelerini, nenelerine gördü, onların yerlerine sahip çıktı. diye konuştu.

BU YIKIMLARI YENİDEN İNŞA İÇİN,ÖNCE İTALYA,YOGOSLAVYA,YUNANİSTAN, TÜRKİYE(1963 Ankara anlaşması) ALMANYA'YA DAVET EDİLMİŞ, GETİRİLMİŞ TİLER...

(HATIRÂLARDA KALAN RESİMLERDEN...MÜNİH,ALLACH)

HERKESİN BİR HATIRASI VARDI. DERNELİP KITAPALAŞTIRILMALIYDI.

ALMANYA ADINA ÇEKİLEN FİLİMLER(Kemal Sunal),FOTO ROMAN,ŞİİR KITAPLARI,YAŞANMIŞ HİKÂYELER VARDI.

HER 3 EKİMDE,RESMİ TATIL YAPILIR.

Türkler olarak zorluk çektiklerini de hatırlatan Uzun, iki ülke birleştiği zaman ekonominin tam tamına değiştiğini ifade etti.

Uzun, “Fabrikalar kapandı, fabrikalar açıldı.Servis sektörü çok arttı. Bir de Almanların dediği gibi yeni bir şeyler ortaya çıktı. Yeni düzenlemeler, sektörler oldu. Bu bakımdan bazı Türk arkadaşlar bazı Türk işçiler zorluk çekti. Çünkü Berlin kapalı. Bir duvarda rahat bir şekilde yaşıyorduk. Duvar açıldı. Ondan sonra dünya değişti. Buna ayak uydurmaları biraz zor oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

BÜGÜNKİ,BATI (Rebublig Deutsclan)ALMANYA'YI HAZMEDENLER HÂLÂ VARDIR.

1981'den bu yana Berlin'de yaşayan Atilla Aydın ise,iki Almanya’nın birleşmesini, “farklı bir dünyadan başka bir dünyaya geçmek” olarak niteledi.

Doğu Almanya'dan gelenlerin refah seviyelerinin düşük olması nedeniyle Batı Almanya'nın refahından hemen faydalanmak istediklerini belirten Aydın, gelenlerin adeta “alışveriş için saldırdıklarını” ifade etti.

(JUWELIE LANA,GESCHF FÜHRER MUSTABA BEY,DACHAU HATIRASI.)

Aydın,Doğu Almanya'da yaşayanların sistem olarak Batı sistemine o zamanlar hiç uyum sağlayamadığına değinerek,şu yorumlarda bulundu..;

Ben o zaman inşaatçılık yapıyordum. İnşaatçılıktaki sistemi bir kere bilmiyorlardı. İş sahasına alışamıyorlardı. Buraya geldiler. Sabah 07.00’da hemen işbaşı yapmaları gerekiyor. Alışamadılar uzun zaman. Ondan sonra teknoloji sistemine uzun zaman ayak uyduramadılar ama zamanla tabii ki uydurmak zorunda kaldılar. Biz nasıl uyduysak onlar da uymak zorunda kaldılar.

Aradan geçen 30 yılda çok şeyin değiştiğini vurgulayan Aydın, “Artık Doğu-Batı Alman konusunun konuşulması azaldı. Yani içerisinde böyle hala daha Batı’yı hazmedemeyenler var.” dedi.

*İKİ ALMANYA'NIN BİRLEŞMESİ,MUCİZE GİBİ BİR ŞEYDİ...

Berlin'de 40 yıldır seyahat acentesi işleten Abdullah Keskin de iki Almanya’nın birleşmesini hiç beklemediklerini, bunun sanki bir mucize olduğunu belirtti.

*BİRLEŞİMDE MUTSUZ ALMANLAR VARDI

O dönemin yolcular için sınırlardan giriş çıkışların ayrı bir zorluk olduğunu ifade eden Keskin, “Havalimanı Doğu tarafındaydı. Türkiye'ye gidecekler önce Batı Almanya polisinden çıkış yapar, Doğu Almanya’ya girerdi. Oradan havalimanında tekrar pasaport kontrolü yapıp, Türkiye’ye giderlerdi.” ifadesini kullandı.

İKİ ALMANYAYA'NIN (WRD/DDR) BİRLEŞMESİ. DEMİR DUVARLAR YIKILMIŞTI.

ALMANYA,BU BİRLEŞİM İÇİN,RUSYA'YA ÇOK PARALAR ÖDEMİŞTİ. ZAMANIN BAŞ BAKANI DA,HELMUT KOHL'DU

SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov’un 1980'lı yıllarda açıklık ve yeniden yapılanma (porstorika)siyasetiyla Doğu Almanya(DDR), Macaristan ve Polonya gibi ülkelerin yer aldığı Doğu Bloku ülkelerinde reform süreci başlamıştı.

Doğu Almanya'da halkın rejime karşı sokağa çıkması sonucunda 1989'da “Utanç Duvarı” yıkıldı ve iki Almanya 3 Ekim 1990'da resmen birleşmıştı.

ADINA ŞİİR,ROMAN,FİLİMLER YAPILAN,BERLİN DUVARI...

DUVARLAR YIKILDI İSEDE,KAFALARA KAZINAN DUVARLAR HÂLÂ CANLI,YIKILMADI!..

BASINA YANSIYAN,İKİ ALMANYA'NIN BİRLEŞMESİ.

Derleyen;YeniyurtTarıhSayfası.Münih.3.10.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın