Büyük Turancılık kavramı

Büyük Turancılık kavramı

Türkiye'nin “Büyük Turan” yaratma anlayışının bulunmadığını ifade eden Lavrov, açıklamada bulundu.

Lavrov'dan Türkiye'yle ilgili “Büyük Turan” açıklamasıLavrov’dan Türkiye’yle ilgili “Büyük Turan” açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov RBC televizyonuna verdiği röportajda, Türkiye'nin uluslar üstü bir oluşum olarak “Büyük Turan” yaratmaya çalışmadığını ifade etti.

BİR ZAMANLAR,CHP İKTİDARİ TURANCILARI CEZALANDIRMIŞ,CANLI CANLI TAPUTA KOYMUŞTU  (yhy)

Türkiye'nin “Büyük Turan” yaratma anlayışının bulunmadığını ifade eden Lavrov, açıklamada bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanı, “Tarihsel anlamda Büyük Turan'ı uluslar üstü bir varlık olarak konuşursak, Türkiye'nin bu hedefi aradığını sanmıyorum. Eskiden Sovyetler Birliği'nin bir parçası olan ve daha sonra bağımsız hale gelen ülkelerin, gerçek hayatta bu fikrin herhangi bir biçimini nasıl destekleyebileceklerin bilmiyorum. Aksine, dış politikalarının bütün dokunaklı özelliği ve uygulamaları, ulusal devletlerini güçlendirmeye yönelik” değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE-AZERBEYCAN  İLİŞKİLERİ,YENİDEN  KAFKASYA'YI GÜNDEM YAPTI.

Türkiye'nin Azerbaycan ve Orta Asya'daki bazı ülkeler dahil olmak üzere aynı dili konuşan soydaşlar olduğunu vurgulayarak ülkeler arasındaki işbirliğinin derine nüfuz ettiğini kaydeden Lavrov şunları söyledi;

Birkaç cumhuriyetimiz bu temaslara ilgileniyor. Orada somut(net) projeleri teşvik ediyorlar. Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY da var.

Ayrıca,Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi gibi bir yapı da var. Bunların tamamı oldukça uzun zamandır faaliyet gösteriyor dedi.”

BASINA YANSIYAN,RUSYA,KERMLİN HABERLERİ.

Aktarma;Cumhuriyet Gazetesi.Derleyen;HaberYeniyurt.20.02.21

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın