Bethoffe

Bethoffe

Beethoven 250 yaşında

Beethoven 250 yaşında...

Dünya müzik tarihinin en önemli ve ünlü bestecilerinden Ludwig van Beethoven'ın 250. yaş günü kutlamaları sanatçının doğduğu şehir olan Bonn’da başladı.

Bir yıl sürecek konser, sergi gibi etkinliklerin startını veren Almanya’nın kültürden sorumlu devlet bakanı Monika Grütters, 17 Aralık 1770’te vaftiz edilen Beethoven için “O vizyoner, hümanist ve Avrupalı kimliğine inanan biriydi” dedi.

DÜNYACA MEŞHÜR OLAN

Dünya müzik tarihinin en önemli ve ünlü bestecilerinden Ludwig van Beethoven'in doğum unun 250. yıl dönümü kutlamaları sıra dışı bir konserle başladı. Sanatçının doğum yeri Almanya'nın Bonn şehrindeki Opera Evi'nde düzenlenen iki saatlik konser,salonu tamamen dolduran yaklaşık bin seyirci tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

Orkestra şefi Dirk Kaftan yönetiminde Beethoven Orkestrası tarafından seslendirilen konserde, Beethoven'in "Koro Fantezisi" olarak da bilinen Opus 80 farklı bir düzenleme ile çalındı. Piyanist Olivia Trummer'in, eserin girişini caz formunda çaldığı konserde Çekya'dan Brno Filarmoni Korosu da yer aldı.

VABTİZ EDİLDİKTEN SONRA

Kutlamaya katılan Almanya Kültür ve Medya'dan Sorumlu Devlet Bakanı Monika Grütters, 17 Aralık 1770 tarihinde Bonn'da vaftiz edilen ve  vabtizden  bir gün önce doğduğu düşünülen Ludwig van Beethoven'in, "vizyoner, hümanist ve Avrupalı kimliğine inanan biri" olduğunu ifade etti.

YHY'nin haberine göre, Grütters, Beethoven'in bugüne dek gerek 19. yüzyıl milliyetçi akımları, gerek nasyonal sos yalis tler ve gerekse soğuk savaş ideologları tarafından kendi fikirlerine alet edilmeye çalışıldığını vurgulayarak, bu tavrın "Avrupa birliğinin baba sına" layık bir tutum olmadığını ve Beethoven'in müziğinin bugün insanlar için bir güç ve umut kaynağı oldu ğunu belirtti.

SANATÇI OLABİLME...

"Beethoven'i yeniden keşfetmek" sloganıyla 300'ü sadece Bonn'da olmak üzere Almanya çapında bir yıl boyunca konserler ve farklı etkinlikler düzenlenecek.

YeniyurtSanatEdebiat.

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın