SPD'e Türk Başkan

SPD'e Türk Başkan

Hıristiyan Demokrat Partili (CDU) aday Christian Specht Mannheim'ın yeni

SPD'DEYE TÜRK AYARISPD’ye Türk ayarı

SPD, kalelerinden birini daha kaybetti. 75 yıldır hiç seçim kaybetmediği Mannheim'ı CDU'ya kaptırdı.

Tarihi yenilgide Türk aday Uğur Çakır’a verilen 946 oy etkili oldu

Başbakan Olaf Scholz'un partisi Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) kalesi sayılan ve 1948 yılından bu yana yapılan tüm seçimlerde hezimete uğrayan Hıristiyan Demokrat Partili (CDU) aday Christian Specht Mannheim'ın yeni belediye başkanı oldu. Yeşiller Partisi'nin de desteklediği SPD'li aday Thomas Riehle oyların yüzde 48.7'sini alırken, CDU'lu aday yüzde 49.9 ile zafere uzandı.
SIRT ÇEVİRDİLER
İki aday arasında ise sadece 860 oy farkın olması dikkat çekti. Yıllardan beri SPD'li adayları destekleyen Türklerin bu seçimde CDU'lu adaya oy verdiği belirtiliyor. Bunun en büyük etkenlerinin ise SPD il yönetiminin sık sık Türkiye'nin iç siyasetini konu edinmesi, partide Türkiye'ye yakın olan isimlerin baskı altına alınması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan karşıtlığı olduğu kaydedildi.

ÇAKIR'A OY VERDİLER
Eski Başbakan Angela Merkel döneminde CDU'ya yakınlaşan Türkler'in bir bölümü CDU'ya oy verirken, diğer Türk asıllıi seçmenler de bağımsız aday Uğur Çakır'ı destekledi. SPD üyesi olmasına rağmen bağımsız aday olarak yarışan Çakır 946 oy aldı. Çakır aldığı bu oyla, SPD'nin aradaki 860'lık oy farkını kapatmasına engel oldu. Çakır ve seçimlerde onu destekleyen Türk kökenli seçmenler böylece seçimlerin kaderini belirledi.

KATILIM YÜZDE 30
234 bin seçmenin bulunduğu kentte oy kullananların sayısı 72 bin olarak açıklanırken, seçime katılım da yüzde 30 seviyesinde kaldı. Yıllardır SPD'ye oy veren Türklerin birçoğunun bu kez sandığa gitmediği, bazılarının da tepki olarak CDU'ya yöneldiği belirtiliyor. Düşük katılım ise politikacılar tarafından partilere küsen seçmenin geri kazanılması gerektiği şeklinde yorumlandı.

Fatih Yılmaz/11.07.2023

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın