Sezai Karakoç Hakk'a yürüdü

Sezai Karakoç Hakk'a yürüdü

Yeniden Dirilişin Öncüsüydu

SEZAİ KARAKOÇ VEFAT ETTİ         

Türk edebiyatı ve düşünce dünyasının büyük ismi, şair, yazar ve siyasetçi Sezai Karakoç 88 yaşında hayatını kaybetti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın Sezai Karakoç'un vefatı sonrası taziye mesajı yayımladı. Kalın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Diriliş şairi Üstad Sezai Karakoç rahmet-i Rahman'a kavuştu. Örnek bir hayat, sağlam bir fikir örgüsü ve büyük bir edebî miras bıraktı geride. Mevla mekanını cennet, makamını âli, ruhunu şad eylesin” ifadelerini kullandı.

Karakoç, Büyük Doğu, Hisar, Akpınar, Dernek, Düşünen Adam ve A dergileri ile Yeni İstanbul, Sabah ve Milli Gazete'de yazılar kaleme aldı.

Çok sayıda düşünce ve araştırma eserine imza atan Sezai Karakoç, 1960 ve 1971 yılları arasında Diriliş dergisini dönemsel sayılar halinde yayımladı.

Karakoç,yerli düşünce ve edebiyatının en önemli yayınlarından biri olarak bilinen Diriliş dergisini,1974'ten itibaren düzenli olarak 18 sayı halinde yayınladı ve 1976'dan itibaren de gazeteye dönüştürdü.

1977-78, 1980 ve 1983 yıllarında da yayımlanan Diriliş, son olarak 1987-1993 yılları arasında haftalık olarak yayın hayatına devam ederken, Sezai Karakoç, 1990'da kurduğu Diriliş Partisi ile hayatında farklı bir sayfa açtı.

Karakoç, 1997 yılında Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılışına kadar, ''güller açan gül ağacı'' amblemli partisinin genel başkanlığında siyasi hayatını sürdürdü.

"DİRİLİŞ" HAREKETİNİN BABASI SEZAİ KARAKOÇ KİMDİR?

Diriliş Hareketi’nin kurucusu olan Sezai Karakaç, 1933'te Diyarbakır Ergani'de dünyaya geldi. Çocukluğu Ergani, Maden ve Dicle ilçelerinde geçen ve 1938 yılında Ergani'de 3 ay ilkokul öncesi ihtiyat sınıfına devam eden Sezai Karakoç, ilkokulu 1944’te Ergani'de bitirdi. Daha sonra Maraş Ortaokulu'na parasız yatılı olarak kayıt oldu. 1947'de burayı bitirerek Gaziantep'te yine parasız yatılı lise öğrenimine başladı. Gaziantep Lisesi'nden 1950'de mezun edildi. Felsefe okumak istediği için İstanbul'a gitmişti.

YeniyurtHaberAilesi olarak,gani gani rahmet diler,mekani cennet olsun dileriz.

İHA/YeniyurtHaber.16.11.2021

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın