Sanatçılardan Filistin'e Destek

Sanatçılardan Filistin'e Destek

Erdoğan'dan Dünyaya Tepki

HOLANDA'LI SANATÇILAR,FİLİSTİN'E SAHIP ÇIKTILARBir çığlık da Hollanda’dan

Almanya'daki Yahudi asıllı aydınlardan sonra Hollanda'daki sanatçılar da İsrail katliamına isyan etti. 800’ü aşkın oyuncu ve yapımcılar; 

"SOYKIRIMI DURDURUN" DEDİ

Hollanda'da 800'ü aşkın oyuncu ve film yapımcısı, hükûmete Avrupa Birliği (AB/EG) ile birlikte İsrail'e karşı yaptırım uygulama çağrısında bulundu. Yapımcılar ve oyuncular, Filmkrant adlı internet sitesinde paylaştıkları yazılı açıklamada, hükümete 'soykırımı durdur' çağrısı yaptı. Açıklamada, İsrail'e Avrupa bağlamında ekonomik ve siyasi yaptırımlar uygulanması için Hollanda'nın baskı yapması istendi.
İNSANİ FELAKET ACI VERİYOR
Film yapımcıları, oyuncular ve film profesyonelleri, "Filistinli ve İsrailli sivillerin yaşadığı acıları anlıyoruz. Şu anda Gazze'de yaşanan insani felaketten derin endişe duyuyoruz. İsrail'in, 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye yönelik altı binden fazla bombardımanı, binlerce Filistinlinin ölümüne yol açmış ve bir milyondan fazla Filistinliyi yerinden etme tehdidiyle karşı karşıya bırakmıştır" dedi.
SAVAŞ HUKUKUNU İHLAL
Açıklamada, "Yardım görevlileri, gazeteciler ve sağlık görevlilerinin öldürülmesi, tüm altyapının tahrip edilmesi, su, gıda, elektrik ve ilaçların kesilmesi de dâhil olmak üzere İsrail'in sivillere yönelik bu toplu cezalandırması, savaş hukukunun ihlali anlamına gelmekte ve Birleşmiş Milletler, Dünya Sağlık Örgütü, Sınır Tanımayan Doktorlar ve Uluslararası Af Örgütü'nce şiddetle kınanmaktadır" hatırlatması yapıldı.

"TEPKİ DEĞİL CILIZ SÖZLER"

ERDOĞAN,DÜNYA'YA BÖYLE SESLENMIŞTI
İsrail'in daha da ağır bombardıman tehdidinde bulunduğundan ve bir kara saldırısının göründüğünden de açıklamalarında bahseden sanatçılar, "Sivillere yönelik şiddeti reddediyoruz. Bu nedenle kabineyi, derhal ateşkese gitmemesi ve Gazze'ye insani yardımı garanti altına almaması halinde İsrail'e baskı yapmaya çağırıyoruz" dedi ve hükümetin açıklamalarını "Cılız sözler" olarak değerlendirdi. 
DAHA ÖNCE,ALMANYA'DAKİ YAHUDİ AYDINLAR AYAKLANMIŞTI
ALMANYA'da da geçtiğimiz günlerde Yahudi aydınlar bir araya gelmiş ve açık mektup yayınlamıştı. "Farklı düşünenlerin özgürlüğü" başlıklı mektupta, Gazze'de yaşananlara değinilmiş ve Almanya'da Filistinlilerle dayanışma gösterilerine katılanlara şiddet, baskı uygulanmasına karşı olunduğu sert sözlerle ifade edilmişti.

BEBEK KATİLİ SİNYONİS İSRAİL

İlyay Oğuz Yeniyurt/26.10.2023

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın