Resmen dalga geçiyorlar

Resmen dalga geçiyorlar

562 bin belgeyi yanlışlıkla silmişler

BAVYEA EYALET MECLİSİ KARAR VERDI562 bin belgeyi yanlışlıkla silmişler: Resmen dalga geçiyorlar

Almanya'da bir bilirkişi, silinmemesi için özel koruma altındao lan NSU cinayetleriyle ilgili 562 bin belgenin "yanlışlıkla silindiği" şeklindeki savunmayı "mantıklı" buldu.

BAHANEYE ARKA ÇIKILDI
Ülkenin en karanlık seri cinayetler serisi olan ırkçı NSU cinayetleriyle ilgili olarak Almanya, insanları aptal yerine koymaya devam ediyor. Şimdi de, silinmesi yasak olan 562 bin belgenin yanlışlıkla silindiğine inanılması bekleniyor. Bavyera Eyalet Meclisi NSU Araştırma Komisyonu önünde ifade veren Eyalet Kişisel Bilgileri Korumu Sorumlusu Prof. Dr. Petri, dosyaları silen polislerin bahanesine arka çıktı.
MANTIKLI BULDU
Prof. Dr. Petri, "Bavyera Eyalet Kriminal Dairesi'nin (LKA) 562 bin dosyanın yanlışlıkla silinmesiyle ilgili olarak söylediği nedenleri mantıklı buluyorum" diye konuştu. LKA'nın teknik biriminde hatalar olduğunu iddia eden bilirkişi, "Hatayı kimin yaptığını tespit etmek mümkün değil. Çünkü üç polise de aynı giriş bilgileri ve şifreleri verilmiş. Üçü de dosyaların bilgisayara kaydolup olmadığını hatırlamıyor" dedi.

SİLEN BELLİ DEĞİL
Bilirkişi, polislerin aynı zamanda dosyaların silinmesine neden olan süreci durdurup durdurmadıklarını da hatırlamadığını iddia ettiğini bildirdi. Petri, üç memura da aynı giriş bilgilerinin verilmesi nedeniyle sözde hatayı kimin yaptığını belirleyemediklerini söyledi. Petri, aslında silinmesi yasak olduğu halde 562 bin dosyanın nasıl silinebildiğini böylece "mantıklı bir hata" ile açıkladı.

ZSCHAEPE GELECEK Mİ?
Bavyera Meclisi Araştırma Komisyonu'nun 33. Oturumu 22 Mayıs tarihinde Chemnitz Cezaevi'nde kapalı oturumda gerçekleşecek. Komisyon üyeleri burada NSU'nun cinayetleri nedeniyle ömür boyu hapis cezasına mahkum edilen Beate Zschaepe'nin ifadesini alacak. NSU'nun kara kutusu olan ve devlet adına çalışan muhbir olma ihtimali bile bulunan Zschaepe, örgüt deşifre olduktan sonra kaçmış ve daha sonra polise sığınmıştı.

İlyay Oğuz Yeniyurt/Münih.15.5.2023

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın