Moğolistan'da Türk izleri

Moğolistan'da Türk izleri

Yeri kazdıkça Türk tarihi gün yüzüne çıkarılıyor

Moğolistan'da Türk kağanlığına ait damgalar bulunduMoğolistanda Türk kağanlığına ait damgalar bulundu

Kazdıkça yerden tarih çıkıyor.

Uluslararası Türk Akademisi (TWESCO) tarafından Moğolistan'da yapılan arkeolojik kazılarda, Aşina Kağan sülalesine ait damgalar ve aslan heykelleri bulundu.

Uluslararası Türk Akademisi (TWESCO), 2014'ten beri Moğolistan'da kazı çalışmaları yapıyor. Bu çalışmalar kapsamında, Şivet Ulan bölgesinde birçok arkeolojik buluntu ortaya çıkarıldı.

BİLGE KAĞAN ve KÜLTİGİN ABİDELERİ

TWESCO Başkanı Darhan Kıdırali, önemli buluntuların Bilge Kağan ve Kültigin Anıtları'na yakın Nomgon bölgesinde keşfedildiğini söyleyerek, şunları anlattı:

"Bu yıl ilk çalışmamızda oradan bir kağana ait olduğunu tahmin ettiğimiz buluntular çıktı. Çok sayıda balbal taş, taşlarda Aşina Kağan sülalesine ait damgalar, aslan ve onun iki yavrusunun heykeli var.

KAZDIKÇA,YERDEN TARİH ÇIKIYOR

Kıdırali, heykellerin bugüne kadar nadir bulunan buluntular olduğuna dikkat çekerek, "Heykel çok iyi korunmuş. Ayrıca buranın bir anıt olduğu ortaya çıktı. Orada çok sayıda seramik ve kalıntı bulundu. Anlaşılan daha önceden bir kağana ait bir anıt" dedi.

Kazı çalışmaları devam edecek

Anıtın zamanında tahrip edildiğini ve taşların yıkıldığını belirten Kıdırali, anıtın yaşını, devrini ve kime ait olduğunu inceleyeceklerini vurguladı.

Kıdırali, anıtın büyük bir alanı kapsadığına ve oradan daha çok sayıda buluntunun çıkacağından bahsederek, "Kazılar devam edecek,daha 15 anıt ve çok sayıda balbal taşın izleri var" dedi.

15  ABİDE  ve ÇOK SAYIDADA İŞLENMİŞ "BALBAL"KALINTILARINA RASTLANDI

Arkeolojik kazıların,Kerulen bölgesinde de devam ettiğini vurgulayan Kıdırali, orada Göktürk dönemine ait Türklerin kutsal topraklarından biri olduğunu kanıtlayan çok sayıda malzemenin çıktığını söyledi.

Adeta,yeri eşeledikçe tarık fışkırıyor.

Kaynak; AA.Bize gelenler.yhy.10.08.2019

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın