Irkçı Saldırılar

Irkçı  Saldırılar

Irkçı AfD'nin ürküten yükselişi

FAŞITLERİN YÜKSELİŞİ    Irkçı AfD’nin ürküten yükselişi

Avrupa'da ırkçılık ve İslam karşıtlığı hızlı tırmanışını sürdürüyor. Almanya'da ırkçı AfD'nin oy oranı 6 ayda 4 puan artışla yüzde 17 oldu. AfD, 3. parti konumuna geçti

Almanya'da Forsa adlı kamuoyu araştırma şirketinin anketinden, ırkçı Almanya İçin Alternatif (AfD) Partisi'nin oyu yüzde 17 çıktı. Bu sonuç ile AfD, üçüncü büyük parti konumuna yükseldi. Anketin ilk sırasında yüzde 29 oy oranı ilk Birlik Partileri (CDU/CSU) yer aldı. İkinci sırada yüzde 18 ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) görüldü. Yeşiller ise AfD'nin gerisine düşerek yüzde 14 ile dördüncü sırada kaldı.

  "ÖNCE KENDİ MEMLEKET,DEVLETİMİZ"(Solagan/Yeniyurt)

DURUM ENDİŞE VERİCİ

AFD'nin, bu yılın başında oyu yüzde 13 olarak anketlere yansımıştı. Hızlı artışta hükümetin politikaları rol oynadı. Ekonomi ve iklim politikalarının yanı sıra göçmenlerin sürekli gündemde tutulması, uyumsuz gösterilmesi ırkçı partinin ekmeğine yağ sürdü. Politika yorumcuları, durumu "endişe verici" olarak değerlendirdi ve ırkçılığa karşı acil önlem alınmasını istedi.
MÜLTECİ AKINI TIRMANIŞI SAĞLADISAĞLADI
Almanya'ya 2015'teki büyük mülteci akını öncesi AfD'nin oy oranı yüzde 4 civarındaydı. Bir milyonun üzerinde mültecinin ülkeye gelmesinden sonra partinin oyu önce ikiye katlandı. Sonra oy oranı yüzde 12 seviyesine yükseldi. Parti bu yılın başından itibaren hızla oy artırmaya başladı ve ikinci parti konumundaki SPD'yi bile zorlar oldu.

Cengiz Parlayan/2.06.2023

 

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın