Elia Kazan

Elia Kazan

Elia Kazan,Kayseri asıllı bir Rum ailenin çocuğuydu.

Elia Kazan kimdir?

ELİA KAZAN

Rum Yazar, yönetmen Elia Kazan kimdir?

İşte,Elia Kazan'ın biyografisi.

  • 7 Eylül 1909'da doğdu.

Kayseri asıllı bir Rum ailenin çocuğu idi.

Asıl adı, Elias Kazancıoğlu. Babası George Kazancıoğlu'dur. Annesi Athena Şişmanoğlu'nun köyü Kayseri'deki Germir köyüdür.

Ailecek 1913 yılında Amerikaya göç ettiler.

ALMANCA ve TÜRKÇEYE TERCÜME BİR ÇOK ESERİ VAR.

 New Rochelle Lisesinden mezun oldu.

Massachusetts'te Williams College'de yükseköğrenimini tamamladı. Yale Üniversitesi‘nde tiyatro öğrenimi gördü.

1932 yılında New York kenti'ndeki “Group Theatre”da oyuncu olarak tiyatroya başladı. 1939 yılına kadar burada çalıştı. 1940 yılında tiyatro yönetmenliği yapmaya başladı. Tüm Amerika'da ünlü oldu ve Broadway‘in en iyi yönetmenleri arasına girdi. 1944 yılında sinema filmleri yönetmeye başlamıştır.

"CENET YOLU","ARZU TRAMVAYI"

1947 yılında “Actors Studio” adında oyunculuk okulunu Cheryl Crawford ve Robert Lewis‘le birlikte kurdu. Marlon Brando ve James Dean gibi efsane oyuncular yetiştirdi. “İhtiras Tramvayı”, “Rıhtımlar Üzerinde”, “Cennet Yolu” gibi eser yazdı.Bazılarıda filimi çekildi.

 En gözde öğrencilerinden biri unutulmaz filmlerinde başroller verip bir ikon haline getireceği Marlon Brando'ydu. "Rıhtımlar Üzerinde" ve Tennessee Williams'ın oyunundan uyarladığı "Arzu Tramvayı"yla Brando'yu meşşhürlaştırdı.En iyi filmlerinden biri sayılan "Cennet Yolu"yla James Dean efsanesini ortaya çıkarttı. Kazan, tanınmamış oyuncularla çalışmayı severdi. Rod Steiger, Natalie Wood, Lee Remick, Warren Beaty gibi isimlerin onunla çalıştıktan sonra yıldız oldular.

1952 yılında Amerikan Karşıtı Faaliyetleri İzleme Komitesi'nce (HUAC) sorgulandı. Sinema sanayiinden komünist eğilimli sekiz arkadaşını ele vererek onların kariyerlerinin sona ermesine yol açmıştı.

1960-1964 yılları arasında da New York‘da Lincoln Sahne Sanatları Merkezi Repertuar Tiyatrosu'nda yönetmenlik yaptı.

1960'ların ortalarında tiyatrodan uzaklaşmaya başladı; sinemayı da ikinci plana bırakarak yazarlık yapmaya başladı.

1988 yılında 7. Uluslararası İstanbul Film Festivalinde seçici kurul başkanlığı yaptı. Ayrıca 1988 yılında yönetmenliğini ve senaristliğini Zülfü Livaneli'nin yaptığı Uğur Polat, Sevtap Parman, Rutkay Aziz,Menderes Samancılar, Kenan Pars, Fikret Kuşkan'ın oynadığı “Sis” adlı filmde küçük bir rolde konuk oyuncu olarak oynadı.

3 DEFA EVLENDİ

 28 Eylül 2003'te Manhattan'da öldü.

(Toprağı bol olsun)

Derleyen,Yeliz Zeynep.

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın