Devlet-i Aliyye'nin kurucusu

Devlet-i Aliyye'nin kurucusu

693 yıl önce bugün 'Devlet-i Âliyye'nin kurucusu vefat etmişti.Rahmet olsun...

693 yıl önce bugün 'Devlet-i Âliyye'nin kurucusu vefat etti!..

Dünyada tek hanedan üzerine en uzun yaşayan devletin kurucu lideri 693 yıl önce,bugün vefat etmişti.

 DÜNYA'NIN MUHTAÇ OLDUĞU OSMALI VARI GÜÇLÜ VE CAYDIRICI BİR DEVLET

Dünyada tek hanedan üzerine en uzun yaşayan devletin kurucu lideri Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Bey, 693 yıl önce bugün vefat etti.

Oğuzların Bozok kolunun Kayı Boyu’ndan Ertuğrul Gâzî’nin oğludur. Osman Gâzî, miladi 1258 yılında Söğüt’te doğdu.

Dünyanın en uzun ömürlü hânedanını kurup, Osmanlı devletinin temelini attı. Osman Bey'e dinin övünç kaynağı Fahrüddîn lakabı verildi.

1326 senesinde Söğüt’te vefât edip,Orhangazi'nin Bursa'yı teslim almasının ardından "Gümüşlü Kümbet" olarak tanınan ve sonradan türbeye çevrilen eski Doğu Roma şapeline defnedildi.

OSMAN BEY KİMDİR?..

Osman Bey, Osman Gazi ve I. Osman adlarıyla tanınan, 600 yıllık bir tarih diliminde üç kıtada hüküm süren Osmanlı Devleti'nin kurucusu ve ilk Osmanlı Padişahı.

1258 yılında Söğüt'te, Ertuğrul Gazi ve Halime Hatun'un çocukları olarak hayata gözlerini açan Osman Gazi, 1281'de Söğüt'te Kayı Boyu'nun yönetimine geçti.

KAYI BOYU AŞIRETİNDEN,SELÇUKLU DEVLETİ'NDEN SANCAĞI ALIP...

23 yaşındayken Kayı Boyu’nu yönetmeye başlayan Osman Gazi’nin, aşiretin önemli kişilerinden biri olan Ömer Bey'in kızı Mal Hatun ile evlendi.

ORHAN GAZI'NIN DOĞUMU...

Kendisinden sonra Osmanlı'nın başına geçecek oğlu Orhan Gazi doğdu. Osman Gazi’nin daha sonra evlendiği, Ahi Şeyhleri’nden Şeyh Edebali'nin kızı Malhun Hatun'dan da Alaeddin adında bir oğlu vardı.

1283 yılında babası Ertuğrul Bey'in ölümü üzerine onun yerine Anadolu Selçuklu Devleti'nin uçbeyi olan Osman Bey, beyliğin başına geçtikten sonra ilk iş olarak, Türkmen boylarını etrafında topladı.

İlk Osmanlı savaşı olarak bilinen, 1284 yılındaki, Bursa'nın İnegöl kazasına 10 km uzaklıkta bulunan Hamzabey köyündeki Ermeni-Beli savaşında, Osman Gazi’nin yeğeni Baykoca şehit düştü.

Takip eden sene Osmanlı tarihindeki ilk kale fethi olan Kulaca Hisar'ın fethi gerçekleşti.

Osman Bey, büyük uçbeyi olduktan sonra isyanlar, kargaşalar ve taht kavgaları içinde olan Bizans’ın durumunu değerlendirerek, İmparatorluk üzerindeki faaliyetlerine başladı.

Selçuklu Sultanı III. Alaaddin Keykubad’ın,Eskişehir ve İnönü bölgelerini Osman Gazi'ye vermesinin ardından, 1291 tarihinde İnegöl Tekfuru ile savaşıp Karacahisar'ı alarak,Sakarya taraflarına akınlar düzenleyen Osman Gazi, amcası Dündar Bey’i, Bizans Tekfurları ile ilişki kurduğu için 1298 tarihinde öldürttü.

Basına yansınlar.Devlert-i Saadet kurucularını rahmetle yâd edriz. Yeniyurt HaberYorum

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın