Bilge Kağan Alia

Bilge Kağan Alia

Alia İzzet Bey'in hakka kavuştuğu yıl

Aliya İzetbegoviç vefat yıl dönümünde yâd ediliyor.

Bosna( Hersek)'nin ilk CumhurbAliya İzetbegoviç vefat yıl dönümünde anılıyoraşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç vefat yıl dönümünde sevenleri tarafın dan yâd ediliyor.

(Avrupa'nın gözleri önünde,sırf müslüman olduğu için,binlerde Bosnalı katl edilmişti.)

 Bütün hayatı mücadeleyle geçen Aliya İzetbegoviç, ömrü boyunca halkının çıkarlarını korumak için çalışmalar yaptı. İşte, Aliya İzetbegoviç hakkında merak edilenler...

Hayatı boyunca ülkesindeki Müslüman Boşnakların dini ve milli bilincini uyandırmak için mücadele veren bağımsız Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı Aliya İzetbegoviç, vefatının 16'ncı yılında rahmetle anılıyor. İşte, Aliya İzetbegoviç'in biyografisi...

BAĞIMSIZLIK UĞRUNA YAPILAN MÜCADELE

Bağımsız Bosna( Hersek)in ilk cumhurbaşkanı Aliya İzetbegoviç, hayata gözlerini yumduğu 19 Ekim 2003'e kadar ülkesindeki Müslüman Boşnakların dini ve millî bilincini uyandırmak için mücadele eden bir lider oldu.

Yazdığı eserler, yürüttüğü insan hakları mücadelesi nedeniyle iki kez hapis cezasına çarptırılan Boşnak lider, Sırp ve Hırvat güçlerinin Bosna Hersek'i kendi aralarında paylaşmak amacıyla 1990'lı yıllarda başlattığı savaşta da ülkesinin bağımsızlığını korumayı başaran bir lider oldu.

 MUSTAFA ve HİBA'DAN OLMA

İslam bilincinin uyandırılması,Müslüman Boşnakların da ülkedeki diğer halklarla eşit görülmesi,demokrasi ve insan hakları için hayatı boyunca mücadele eden, yazılar yazıp hapis yatan Aliya, Mustafa ve Hiba çiftinin beş çocuğun dan biri olarak 8 Ağustos 1925'te Bosna Hersek'in Bosanski Samac şehrinde doğdu.(Şimdi,her ikiside,rah metliki)

Henüz 3 yaşında iken,ailesiyle Saraybosna'ya taşınan ve eğitimini burada sürdüren Aliya,daha gençlik yıllarında ülkedeki Müslüman nüfusa yönelik tecrit(asimile)ayrımcılığa baş kaldıran isimler arasında yer aldı.

Bir vesile Bosna'ya,vatanları için şehid olanlara selâm ile rahmet olsun.yhy.19.10.2019

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın