Alman Parlemetosu

Alman Parlemetosu

Tek kelime edemediler

TÜRK ASILLI MİLLET VEKİLLERİ'INDEN ,BİR SES YOK!..Tek kelime edemediler

Almanya'da iki gazetecinin evine şafak baskını düzenlenirken, Federal Meclis'e seçilen 18 Türk asıllı millet vekilinden tek kelime çıkmadı.

Vekiller "dut yemiş bülbüle" döndü.

Türk toplumunun, 'Bizim de hakkımızı savunun' diye Federal Meclis'e gönderdiği 18 Türkiye kökenli milletvekili, Almanya'da basın tarihine kara leke düşerken sus pus oldu. Türkiye'de bir Alman gazeteci gözaltına alındığında tepkilerini üst perdeden dile getiren vekiller, söz konusu Sabah Gazetesi'nin Almanya Temsilcisi İsmail Erel ve Sabah Avrupa Haber Müdürü Cemil Albay olunca tek kelime edemedi.

KONU TÜRKİYE İSE ŞAHİN GİBİLER
Savcının iddiasına göre ortada sadece kişisel verilerin yayılması söz konusuyken, milletvekilleri çıkıp, "Bu iddia, böyle bir baskının gerekçesi olamaz. Alman Anayasası'nın basın özgürlüğü ile ilgili maddesi açık. Böyle baskın kabul edilemez" diyemedi. Türkiye'de bir Alman gazeteci gözaltına alındığında tepkilerini üst seviyede ortaya koyan vekiller, bırakın benzer tepkiyi, ses çıkaramadı.

NEREDE SİZİN DEMOKRASİNİZ?!
BU sessizliğe halktan ise anlamlı cevap geldi. Cumhurbaşkanlığı seçimi için sandık başında giden seçmenler, "Biz cevabı önümüze gelen sandıkta veriyoruz. Bir tarafta ırkçılık, diğer tarafta ayrımcılık ile karşı karşıyayken haklarımızın savunucusu olan Sabah Gazetesi mensubu iki gazeteciye düzenlenen baskın kabul edilemez. Demokrasiniz, insan haklarınız nerede kaldı?" diye tepki verdi. 

ÖTE YANDAGözdağından ötesi var

GÖZ DAĞINDAN ÖTESİ VAR

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, gazeteciler Erel ve Albay'ın evine düzenlenen baskının ardında terör örgütlerinin faaliyetlerine göz yumulma isteği olduğunu söyledi

AMAÇLARI SİNDİRME İSTEĞİ
Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, İsmail Erel ile Cemil Albay'ın evine düzenlenen baskına ilişkin, "FETÖ'cülerin ihbarı üzerine baskın düzenleniyor. İfadeye çağrılma yok. Sonra serbest bırakıyorsun. Amaç ne? Sindirme. Bu sadece Sabah ve Turkuvaz grubuna gözdağı değil. Türk basınının Almanya'da ve Avrupa'daki FETÖ ve PKK faaliyetlerine gözünü kapatmasını isteği" şeklinde konuştu.

"HAK SAVUNDUĞU İÇİN KARŞILAR"
AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya ise, "İfadeye çağırmaksızın şafak vakti baskın yapılması ne basın özgürlüğüyle ne ifade özgürlüğüyle ne de demokrasiyle bağdaşır. Suça bulaşmamış bu insanlara yapılanlar tamamen basını sindirme ve susturma anlayışı. Cumhurbaşkanımız Türk milletinin haklarını savunduğu için bir karşıtlık içerisindeler. Bu demokrasiyle bağdaşmaz" dedi. 

İlyay Oğuz Yeniyurt/22.05.2023

 

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın