Adolf HİTLER'IN

Adolf HİTLER'IN

Nazi Almanyası'nın ırkçı diktatörü Adolf Hitler’in,İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda yenilgisinin kesinleşmesinin ardından

Nazilerin lideri A. Hitler'in korkudan intihar etmesinin üzerinden 75 yıl geçti

Nazi Almanyası'nın ırkçı diktatNazilerin lideri Hitler'in korkudan intihar etmesinin üzerinden 75 yıl geçtiörü Adolf Hitler’in,İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda yenilgisinin kesinleşmesinin ardından Sovyet askerlerine yakalanma korkusuyla eşi Eva Braun'la birlikte intihar etmesinin üzerinden 75 yıl geçti.

Almanya İmparatorluğu’nu kurmak için milyonlarca insanın ölümünden sorumlu olan Hitler, bir yeraltı sığınağında öldü.

Kendini,sevgilisi Eva Braun ve köpeğini zehirlemıştı.

Canlı yaklanmamak için.Daha sonrada,yapmış olduğu sistemle,kendilerini yakmıştı.

HİTLER,HERKESE BİR ARABA DİYEREK WOLSWAGEN'İ ÜRETMİŞTİ. TANK,ÜCAK,FUZE TAPTIRMIŞTI,KENDİ HEYKELİNİ YAPTIRMAMIŞTI.

Nazi Almanyası’nın diktatörü Adolf Hitler’in eşi Eva Braun'la birlikte intihar etmesinin üzerinden 75 yıl geçti.

Almanya’nın Birinci Dünya Savaşı’nın ardından yaşadığı kriz ortamında siyaseten yükselişe geçen Hitler, 1921’de Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi’nde (NSDAP) başkanlığa yükseldi. NSDAP’nin taraftarlarına, komünistler ve sosyal demokratlar tarafından kısaca ‘Nazi’ ismi verildi.

Hitler sürekli olarak, Marksist bir sosyalist olmadığını, bir Alman milliyetçisi olduğunu söyledi. NSDAP, Almanya’daki buhran ortamında orta ve alt kesimdeki insanlara ekonomik vaatler ve ırkçı hedeflerle seslendi. Parti, kriz ortamında ne yapacağını bilemeyen kitleler üstünde etkili olarak geniş bir taban kazandı.

Hitler, İtalya’nın faşist diktatörü Benito Mussolini’nin Roma Yürüyüşü’nü taklit ederek 8-9 Kasım 1923’te Münih’teki Bavyera hükümetini devirmeye yönelik Birahane Darbesi’ni düzenledi. Düzenli orduya karşı paramiliter birlikler oluşturmak ve meşru yönetimi yıkmak suçundan yargılandı. 1 Nisan 1924'te 5 yıl hapis cezası aldı. Ancak 20 Aralık 1924’te ‘suçsuz’ bulunarak serbest bırakıldı.

Hitler hapisten çıktıktan sonra partisini toparlamaya çalışsa da uzun süre başarılı olamadı. Dünya çapında etkili olan 1929 yılındaki büyük ekonomik kriz ise ona istediği fırsatı verdi.

Nazi partisi,1930 seçimlerinde SPD’den (Sosyal Demokrat Parti) sonra ikinci sırayı elde etti.

VATANDAŞLIĞI BİLE HİLELİ ALMIŞTI.

AVUSTURYA'LI BİR GÜMRÜK MEMURU'NUN OĞLUYDU.

1889’da Avusturya'da doğan Hitler, bu tarihte hâlen Alman vatandaşı değildi ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylığını bile koyamaması ihtimali vardı.

25 Şubat 1932!de Brunswick Devleti’nin Nazi olan İçişleri Bakanı,Hitler’i Berlin'deki Brunswick temsilciliğine Ataşe tayin ettiğini açıklamıştı..

Bu hileli yöntemle Hitler, otomatik olarak bir Brunswick ve dolayısıyla Almanya vatandaşı oldu ve Almanya Cumhurbaşkanlığına adaylığını koymaya hak kazandı. Hitler, 1932’de girdiği ilk seçimden bağımsız aday Paul von Hindenburg’un ardından ikinci olarak ayrıldı.

(FRANSA'YI İŞGALE GİDEN ALMANLAR )

27 Şubat 1933’ün akşam saatlerinde Reichstag’ta (Almanya Parlamentosu) bir yangın çıktı. Bu yangının Nazilerin gizli polis örgütü olan Gestapo tarafından başlatıldığı da söylenmesine rağmen soruşturma komünistler üzerinde yoğunlaştı.

Ertesi gün, Hitler Hindenburg’a, anayasanın kişi hak ve özgürlükleriyle ilgili maddelerini ortadan kaldıran bir kararname imzalattı. İzleyen günlerde Nazilerin ve DNVP (Alman Ulusal Halk Partisi) dışındaki tüm partilerin faaliyetleri durduruldu.

UÇUNCU REICH WEIMER HÜKÜMETİ İLE ORTAK IKTIDAR OLARAK İŞE BAŞLAMIŞTI.

Mart 1933’te yapılan seçimlerde Nazilerin oyu yüzde 44’e yükselmişti. Naziler dışında, Alman Ulusal Halk Partisinin ve diğer milliyetçi veya muhafazakâr partilerin oyları düşmüş olmakla birlikte, parlamentoda ‘sağcı çoğunluk’ sağlanabiliyordu. 81 komünist parlamenter, seçimlerden önce gözaltına alınmıştı.

Adolf Hitler, 21 Mart 1933’te göreve başladı. 2 gün sonra, parlamento oturumunda “Halkta ve İmparatorlukta Sıkıntının Kaldırılmasına Dair Yasa” adındaki yetki tasarısı kabul edilerek, Almanya’da parlamenter demokrasi sona erdirildi.

Yeni nasyonal sosyalist rejimin politik düzenlemeleri doğrultusunda, Naziler tarafından "Üçüncü Reich" ilan edildi.

Artık ülkede seçim düzenlenmeyecekti. Parlamentoya kimin gireceğine ise Naziler tarafından karar verilecekti.

TOPLUMA KARŞI TERÖR UYGULADI

Hitler, 1933’ten 1945’e kadar "Almanya Führeri" unvanıyla yaşadı.

"Alman ırkının üstünlüğüne"inanan Hitler, ülkedeki bütün aksaklıkların nedeni olarak Yahudileri diğer "farklı" toplulukları gösterdi,idiası vardı,ancak....

Alman halkının bir kısmını bu ırkçı fikirlerine inandırdı.

Almanya’yı ekonomik anlamda "Yahudi sermayesinden arındırmak", politik ve kültürel alanlardan defetmek üzerine bir politik hat kurdu.

(ALMANYA,FRANSA'DA,YAHUDİ LOBİSİ BUGÜN DE GÜÇLÜ SAYILIRDI.)

Yahudileri toplama kamplarında aldı.Çalışabilecek durumda olanlar ayrıldıktan sonra diğerleri gaz odalarında öldürülüp cesetleri fırınlarda yakıldı.

(Bu iddialar da da,değişik görüşler yer alıyordu.Almanları kıskananlar da,değişik karalama kapmpanyaları yürütüyordu.yhy)

20. yüzyılın bu en acı ve utanç verici uygulamalarından biri olan bu soykırım faaliyeti, sadece Almanya'da değil, daha sonra işgal edilen bütün ülkelerde de gerçekleştirildi. Bu süreçte Avrupa'da milyonlarca Yahudinin öldürüldüğü tahmin ediliyor.

İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI SONUNU GETİRDİ

Hitlerin hedefi ‘Alman İmparatorluğu’nu kurmaktı. ‘Lebensraum’ adını verdiği bir Alman coğrafyası oluşturma doğrultusunda Avusturya, Çekoslovakya, Macaristan ve Polonya’yı işgal etti.

Polonya işgalinin ardından İngiltere ve Fransa’nın Almanya’ya savaş ilan etmesiyle İkinci Dünya Savaşı da başlamış oldu. Almanya savaş başladıktan sonra Yugoslavya ve Hollanda’yı da işgal etti.

Başarısız Birahane Darbesi’nin ardından cezaevine giren Hitler, burada yazdığı ‘Kavgam’ adlı kitabında, “Alman ırkının güvenliği için Lebensraum’u doğuya doğru kaydırması gerektiğini” yazmıştı. Bu doğrultuda doğu cephesine yığınak yapmaya başladı.

1941 yazı sonunda bir savaş ilanı yapmadan Alman birlikleri Sovyetler’e saldırdı ve dört sene sürecek olan Doğu Cephesi Savaşları başladı. Hitler sonunu hazırlamıştı.

Sovyetler, doğuda Nazilere karşı zamanla üstün pozisyona geçti. Stalingrad'da esir düşen asker sayısının da fazla olması nedeniyle Alman Ordusu gücünü iyice yitirdi.

EUROPA/AB DEVLETLERİNİ O ZAMAN KURMAYA ÇALIŞMIŞTI.TARİHÎ ROMA İMPARATORLUĞU GİBİ,BÜTÜN HALK,MİLLETİ "BİR ÇATI ALTINA" TOPLAMAYA ÇALIŞMIŞTI.

Bu denge değişimi sonrasında, sırasıyla Romanya,Bulgaristan,Macaristan ve Finlandiya savaşta taraf değiştirerek Nazilerin karşısına geçti. Yugoslavya topraklarında ise partizan gruplar belli başlı bölgelerde yönetimi ele geçirdi.

1945 baharında ise Sovyet birlikleri Polonya'da kontrolü sağladı ve Pomeranya'da ilerlemeye başladı.

16 Nisan'da başlayan Berlin Muharebesi, 2 Mayıs'ta sonuçlandı. Sovyet askeri Abdülhakim İsmailov Reichstag'da Sovyet bayrağını dalgalandırdı ve zaferi ilan etti. Bu ikonik an, Nazi Almanyası’nın ve Adolf Hitler’in sonu demekti. Komünistler, Hitler’i güçlendiği yerde tarihin çöp sepetine gönderdi.

SOVYETLERİN ELİNE GEÇMEKTEN KORKTU.ITALYA FAŞISTI,MİSOLİNİ

detay

Kendini "yenilmez" sanan bir faşistin sonu; Benito Mussolini 75 yıl önce kurşuna dizildi,Halk tarafından bacaklarından asılarak öldürülmüştü.
YENİLGİYİ KABUL EDEN HİTLER... ASLINDA KONU ÇOK DERİN VE UZUNDU.

Yenildiğini kabul eden Hitler, Sovyetlere yakalanma korkusuyla 30 Nisan 1945'te eşi Eva Braun’la birlikte intihar ederek yaşamına son verdi. Berlin’de kaldıkları yer altı sığınağında Eva Braun siyanürle intihar ederken, Hitler siyanürü içtikten sonra şakağına ateş etti.

Kendi isteğiyle Führerbunker bahçesinde benzinle cesetleri bombaların neden olduğu bir çukura yerleştirilip yakılmıştır.

İntihar etmeden önce yanındaki generallere “Cesedimi Rusların eline asla vermemelisiniz, beni Moskova'da heykel yaparlar” dediği söylenmektedir.

SİTALİN CANAVARI,HİTLERDEN DE BETERDİ YA...

Avrupa'da Adolf Hitlerin İzleri devam ediyor.

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın